Užtvanka Šalpės pakrantėje pastatyta nelegaliai?

salpes uztvankaReidą netoli Švėkšnos tekančios Šalpės pakrantėse surengę neetatiniai gamtos apsaugos inspektoriai sako nustėrę, kai šalia atstatomo seno vandens malūno pamatė atstatytą ir užtvanką. Upe migruoja lašišinės žuvys, o dėl atsiradusios užtvankos jos nebegali patekti į aukštupyje esančias nerštavietes. Klaipėdos regiono aplinkosaugininkai pradėjo tyrimą.

Prieš savaitę prasidėjo lašišinių žuvų migracija – iš jūros pamario upėmis jos plaukia į aukštupius ir ten neršia. Šiuo laikotarpiu lašišinių žuvų žvejyba yra draudžiama, pakrantėse intensyvinami reidai ieškant brakonierių. Per vieną iš tokių reidų Šalpės pakrantėje neetatiniai inspektoriai pastebėjo naujai išbetonuotą užtvanką.

„Čia vyksta gana nemaža lašišų, šlakių migracija. Taip pat nėgių, kurios yra Raudonojoje knygoje. O atradę čia užtvanką matome, kad ta žuvis į nerštavietę neužplauks. Ji migruoja prieš srovę, per mažas praėjimas padarytas“, – teigia Klaipėdos muselininkų klubo „Verpetas“ atstovas Modestas Mataitis.

Atstatomo malūno savininkas – Klaipėdos rajono tarybos narys, „Trevenos“ degalinių tinklo valdytojas Algirdas Liaudanskis su „Panoramos“ žurnalistais susitikti atsisakė, o telefonu aiškino kaltas nesijaučiąs – esą nieko naujo nestatęs, tik į vietas suridenęs laiko ir vandens išvartytus užtvankos akmenis ir sutvirtinęs juos betonu. Tą esą reikėję padaryti, nes nori atkurti vandens malūno ratą ir savo poilsinėje sodyboje galbūt demonstruoti malimo procesą.

Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas pradėjo tyrimą. Pirminiais duomenimis, teigiama, pažeidimų bus nustatyta.

„Pagal Žemės ūkio ministerijos patvirtintą įsakymą, tą užtvanką buvo rekomenduota demontuoti, sumažinti kliūtį žuvų migracijai. Savininkas yra iškviestas į Aplinkos apsaugos agentūrą, jo paprašyta pateikti turimą dokumentaciją – kuo vadovaujantis yra vykdomi rekonstrukcijos ir statybos darbai tame sklype“, – sako Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Andrius Kairys.

Apie savininkui gręsiančias sankcijas, pasak aplinkosaugininko, kalbėti dar anksti, tačiau greičiausiai jam grės bauda ir privalomas nurodymas užtvankos patobulinimus išardyti iki prieš tai buvusio lygio.

Video reportažą galite peržiūrėti ČIA.