Vadovas be patirties – rizika ar privalumas?

Kaip liaudies išmintis byloja, patirtis – geriausia mokytoja. Šiuo posakiu dažnai vadovaujamasi ir kalbant apie žmogiškuosius išteklius. Profesinė patirtis tampa vienu iš svarbiausių kriterijų netgi ieškant žemesnės kvalifikacijos darbuotojų.

pexels.com nuotr.

 O ką jau bekalbėti, kai planuojama vadovų paieška – šiose pozicijose kartais norima matyti ne vienerių metų patirties bagažą turinčius specialistus. Tačiau tai anaiptol ne taisyklė be išimties. Pastaruoju metu įmonių savininkai nevengia savo verslą atiduoti ir į jaunų, turinčių reikiamas kompetencijas specialistų rankas. Kas paskatina priimti tokį sprendimą ir kokie jo privalumai bei trūkumai?

Karjeros pradžia – labiausiai motyvuotas laikotarpis

Tikriausiai kiekvienas patyręs vadovas patvirtintų, kad pirmosios užimtos pareigos buvo būtent tas laikas, kai pagrindiniai tikslai buvo noras užsitarnauti gerą vardą ir po truputį judėti link karjeros aukštumų. Jauni vadovai, dar tik žengiantys pirmuosius karjeros žingsnius, yra suinteresuoti bei motyvuoti siekti tik pačių geriausių rezultatų. Jie puikiai supranta, kad pirmosios užimtos pareigos turės svarbią reikšmę jų ateities kelyje tiek rekomendacijų, tiek įgytos patirties prasme. Būtent dėl šių priežasčių kartais vadovų paieška tikslingai orientuojama į jaunus specialistus.

Vadovas be patirties – lyg baltas popieriaus lapas

Patyrę vadovai paprastai jau turi savo įvaldytą stilių, o kartais net ir savo nerašytas, įprastas taisykles. Nepasižyminčiam itin dideliu lankstumu tokiam vadovui gali būti sunku prisitaikyti prie naujos aplinkos ar kitokių vadovavimo poreikių. Tuo tarpu nepatyręs vadovas yra lyg baltas popieriaus lapas, kuriame dar tik pradedamos rašyti patirtimi pagrįstos taisyklės. Jaunas vadovas, nesivadovaujantis asmeniniais įsitikinimais ar profesinėmis dogmomis itin vertinamas tada, kai jam planuojama patikėti vadovavimą naujai suburtam kolektyvui bei verslo pamatų statymą. Pavyzdžiui, startuolių vadovų paieška dažnai orientuojama ne į patyrusius vadovus, bet į kompetentingus šios srities naujokus.

Jaunas vadovas su naujausiomis žiniomis

Geras vadovas visuomet domisi naujovėmis ir žino aktualiausius šiandieninio verslo pasaulio niuansus. Žinoma, dažnai ir patyrę senbuviai atnaujina savo žinias, dalyvauja profesinėse konferencijose ir stengiasi neatsilikti nuo naujienų. Tačiau kalbant apie teorines žinias, neseniai įgijęs išsilavinimą jaunuolis ateina į naujas pareigas su tomis žiniomis, kurios yra aktualios būtent šiandien. Universitetai ir kitos mokslo įstaigos studentams dėstomas programas atnaujina atsižvelgiant į to meto aktualijas, o jas baigę jaunuoliai būna pasiruošę su visa energija įsilieti į verslo pasaulio vandenis.

Kai vadovas jaunesnis už pavaldinius

Visuomenėje vis dar vyrauja nuomonė, kad vadovas turi būti vyresnis už savo pavaldinius. Besivadovaujantys šia nuomone įtariai žiūri į jaunus specialistus ir nelabai įsivaizduoja jų vadovavimo vyresnio amžiaus personalui. Taip, amžiaus skirtumas galbūt gali lemti asmeninių interesų ar pomėgių išsiskyrimą, tačiau jis neturi reikšmės kalbant apie vadovo ir pavaldinio santykius. Be to, jaunesnis vadovas dažnai kolektyvą „užkrečia“ jaunatviška energija, pozityvumu bei motyvuoja vyresnius pavaldinius pasitempti.

Kai planuojama vadovų paieška, pirmiausia rekomenduojama identifikuoti poreikius ir lūkesčius būsimam vadovui. Tuomet galima spręsti ar jiems išpildyti yra būtina profesinė patirtis. Jei tai nėra esminis rodiklis, labai tikėtina, kad jūsų vadovo viziją puikiai gali atitikti ir jaunas specialistas. Na, o jei būtent jaunuolių entuziazmą, motyvaciją ir pozityvumą įsivaizduojate kaip varomąją įmonės jėgą, net nedvejodami rinkitės jaunesnės kartos vadovą.