Vagys siaubia ganyklas – slėpkite akumuliatorius

IMGP0307Nuo pat šių metų ganiavos pradžios visuose rajono pakraščiuose ypač aktyviai siaučia akumuliatorių ir elektros generatorių vagys.

Už galvos kiekvieną rytą susiima pas savo gyvulius atvažiavę bent keli ūkininkai, vėl radę apšvarintas ganyklas. Už galvų imasi ir pareigūnai, mat tokios gausybės vagysčių iš ganyklų iki šiol nebuvo nė vienais metais.

Šiemet – jau 20 vagysčių

Praėjusią savaitę Vainuto seniūnijos Balčių kaime iš vieno ūkininko ganyklos pavogtas akumuliatorius ir generatorius, tą pačią dieną savo akumuliatoriaus pasigedo ir dar vienas balčiškis. Vagys nesnaudė ir kitą naktį – apvogė Saugų seniūnijos Bundalų kaimo ūkininkų ganyklas. Tame pačiame kaime vagystės tęsėsi dar ir šeštadienį: nukentėjo dar du akumuliatorius ganyklose laikę ūkininkai, o Lankupių kaimo ūkininkas pasigedo net trijų akumuliatorių.

Birželio 30 d. rytą Lankupiuose dar kartą nukentėjo tas pats ūkininkas – savo ganykloje jis neberado dar 3 akumuliatorių.
Liepos 1-ąją iš Juknaičių seniūnijos Vyžių kaime esančios ganyklos pavogtas elektros impulsų generatorius bei akumuliatorius.
Šilutės r. policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus tyrėja Jurgita Nausėdienė sako, kad pernai komisariate dėl akumuliatorių ir elektrinių piemenų vagysčių buvo pradėti 42 ikiteisminiai tyrimai. Visos vagystės išaiškintos, bylos perduotos teismui. Nustatyta, kad ganyklose „darbavosi“ ir suaugusieji, ir nepilnamečiai.

Šiemet tik iki liepos jau užregistruota 20 tokių vagysčių. Kol kas teismo nepasiekė nė viena byla.

J.Nausėdienė pastebi, kad ypač siaubiamos Saugų seniūnijos ganyklos. Beje, pernai irgi daug akumuliatorių vagysčių įvykdyta būtent šioje rajono pusėje.

Ilgapirščius masina akumuliatoriuose esantis aliuminis, tad vogtus akumuliatorius pardavę supirkėjams, vagys šiek tiek užsidirba.

Ūkininkai neįvertina žymėjimo reikšmės

„Kasmet prasidėjus gyvulių ganymo sezonui policija fiksuoja akumuliatorių ir elektros impulsų daviklių vagysčių protrūkį. Ilgapirščiai veikia tamsiu paros metu, jiems ne kliūtis ir metalinės rakinamos dėžės, kuriose laikomi akumuliatoriai“, – sako Tauragės AVPK atstovė Gintarė Paulauskienė.

Policijos pareigūnai ūkininkams, laikantiems tokius prietaisus laukuose, pataria ieškoti efektyvesnių priemonių jiems apsaugoti. Derėtų pagalvoti apie patikimesnį dėžės, kurioje laikomas akumuliatorius, užraktą: pakabinamą spyną lengva nupjauti, tuo tarpu įleidžiama spyna ilgapirščiams bus didesnė kliūtis. Taip pat galima įrengti ir specialią signalizaciją, kuri savininką trumpąja žinute informuotų apie bet kokį bandymą atidaryti dėžę, kurioje laikomas akumuliatorius.

Kaip alternatyvą įprastoms apsaugos priemonėms pareigūnai rekomenduoja daiktus žymėti policijoje. Žymėjimas yra nemokamas, pažymėti prietaiso pareigūnai atvyks ir į ganyklą ar kaimo sodybą.

Pažymėtas daiktas policijoje yra užregistruojamas, jam suteikiamas numeris, o užklijuotas lipdukas su užrašu „Pažymėta policijoje“ iš anksto įspėja į jūsų daiktą besikėsinančius ilgapirščius.

Šilutės r. PK bendruomenės pareigūnės Nerijos Ropienės teigimu, ūkininkai šia savo daiktų apsaugos priemone nesidomi. Šiais metais Šilutės policijoje iš viso pažymėti 346 vertingesni daiktai, tačiau akumuliatorių – nė vieno. Pernai jų buvo pažymėta per pusšimtį, visi – pareigūnų iniciatyva.

Neretai, išaiškinus vagystę, pareigūnams pavyksta rasti ir visus ar bent dalį pagrobtų daiktų, kurie grąžinami savininkams. Tad nors daiktų žymėjimas neužtikrina visiškos apsaugos nuo vagystės, tačiau gerokai padidina tikimybę, kad pavogtas daiktas bus grąžintas šeimininkui, jei nusikaltimas bus išaiškintas.