Vaikai uždarbiauja užsienyje, o jų tėvų priežiūra – socialinių darbuotojų rūpestis

SOC CENTRE_3Šilutės socialinių paslaugų centre dažnas priglaustas senolis pasakoja, kad vienas savo namuose nebepajėgia gyventi, o vaikai ar kiti artimi giminaičiai uždarbiauja ir gyvena užsienyje. Tarp socialinių paslaugų centro globotinių yra ir benamių, praradusių šeimas, giminystės ryšius. Yra ir kūdikių su mamomis ir netgi močiutėmis, kurios dėl blogų gyvenimo sąlygų ar nesantaikos su artimaisiais glaudžiasi rajono savivaldybės (kitaip tariant – visų mokesčių mokėtojų) išlaikomuose namuose. Vieni čia gauna tik nakvynės paslaugą ir dieną turi apleisti centro pastatą, kiti gyvena apskritas paras, tol, kol atsilaisvins vieta senelių namuose ar susitvarkys reikalai namuose, iš kurių teko bėgti.

Tik iš vieno kito socialinių paslaugų centro gyventojo, gaunančio pensiją ar kitokių pajamų, yra išskaičiuojama 20 proc. pajamų dalis už suteiktą priegobstį – šiltą pastogę, lovą bei komunalines paslaugas.

Tokias istorijas išgirdo ir gyvenimą Šilutės socialinių paslaugų centre pamatė Šilutės r. savivaldybės tarybos Socialinių reikalų komiteto politikai išvažiuojamojo posėdžio metu.

Centro darbuotojai darbo turi

Šilutės socialinių paslaugų centro direktorė Reda Urbaitytė atvykusiems politikams pasakojo, kad dabar centre prieglobstį gauna daugiau kaip 20 žmonių. Dalis jų naudojasi tik nakvynės paslauga. Spustelėjus šaltukui, centre bus galima priglausti beveik antra tiek benamių – čia gali nakvoti 36 žmonės.

Pasak direktorės R.Urbaitytės, tai tik dalis darbų, kuriuos atlieka centro darbuotojai. Iš viso centras turi 76 etatus, o jame dirba 80 žmonių. Socialinių paslaugų centras prižiūri Svarankiško gyvenimo namus Juknaičiuose, kuriuose gyvena 35 žmonės, Šilutės vaikų dienos centrą, kurį lanko 20 vaikų iš rizikos šeimų, bei Dienos socialinės globos institucijoje centrą, kurį lanko 21 neįgalus suaugęs žmogus.

Be to, Socialinių paslaugų centro darbuotojai 140-iai žmonių Šilutės mieste teikia lankomosios priežiūros paslaugą namuose – darbuotojai senukams padeda buityje iki 40 val. per mėnesį. Dar 30-iai vyresnio amžiaus klientų centro socialiniai darbuotojai teikia dienos socialinės globos ir slaugos paslaugas namuose – tos paslaugos teikiamos nuo 2 iki 8 val. per dieną 5 dienas per savaitę.

Socialinių paslaugų poreikis augaSOC CENTRE_2

Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus Socialinių paslaugų poskyrio vedėja Audronė Barauskienė politikams pasakojo, kad socialinių paslaugų poreikis nuolat auga. Tai lemia emigracijos padariniai: į užsienį išvažiavusių žmonių palikti tėvai sensta, nėra kam jų prižiūrėti, globoti.

Pasak A.Barauskienės, jau dabar į Šilutės senelių namus yra 10 pretendentų, kuriems trūksta vietos. Todėl Socialinių paslaugų skyriaus bei Socialinių paslaugų centro darbuotojai sukasi kaip įmanydami, kad užtikrintų tų žmonių orų gyvenimą tol, kol jie bus apgyvendinti senelių namuose. Senukai prižiūrimi jų namuose, Socialinių paslaugų centre.

A.Barauskienė sako, kad pagal dabartinį socialinių paslaugų poreikį Socialinių paslaugų centrui reikėtų dar 10 papildomų etatų. Juolab, kad už socialinės slaugos paslaugas senukų namuose Vyriausybė yra įsipareigojusi kompensuoti 100 proc. darbo užmokesčio išlaidų.

Centro direktorė R.Urbaitytė politikams pasiguodė, kad jos vadovaujama įstaiga yra gavusi žodinių Visuomenės sveikatos centro priekaištų, kad neturi valytojų etatų (nors centro aplinka ir patalpos yra tvarkingos ir švarios), kad darbuotojų kabinetuose – ankšta (kai kuriuose kabinetuose dirba po  tris darbuotojus) ir kt. Be to, Socialinių paslaugų centrui reikia psichologo, vairuotojo.

Kai kurios direktorės nuoskaudos kai kuriems politikams kėlė šypseną. Jie stebėjosi, kad čia žmonės gyvena bemaž nemokamai, jie niekur nedirba ir tikriausiai gyvenime apskritai vengė darbų. Tai bent jau centro patalpas ir aplinką galėtų sutvarkyti.

Į klausimą, ar negalėtų centras apsieiti be etatinių valytojų, o tiesiog pirkti tokią paslaugą, direktorė sakė, kad pirkti paslaugą būtų per brangu.

Direktorė teisinosi, kad etatinės pareigybės yra ne jos išsigalvojimas. Kontroliuojančios institucijos tikrina, kaip įstaigos atitinka veiklos normatyvus, ir nurodo trūkumus. Įstaiga dėl trūkumų nenori prarasti veiklos licencijos.

Politikai Arūnas Pupšys, Antanas Kubaitis, Daiva Žebelienė abejojo, ar centro direktorės R.Urbaitytės pageidavimas didinti etatų skaičių yra pagrįstas ir ekonomiškai pasvertas. Bet komiteto narių dauguma sutiko, kad Socialinių paslaugų centras kitiems metams argumentuotai parengtų trūkstamų etatų sąrašus ir pateiktų svarstyti Savivaldybės tarybai.