Vaikams nemokamai duoda pieno 22 įstaigos džiaugiasi, viena atsisako – nėra kas pieną išpilsto!

vaikas-geria-piena-naudot-po-2-men-69741504Lietuvoje pagal šalies Vyriausybės ir Europos Sąjungos remiamą programą „Pienas vaikams“ daugiau nei 200 tūkstančių darželinukų ir pradinukų nemokamai gauna vaisių, daržovių ir pieno bei jo produktų.

Šioje programoje kol kas dalyvauja ir visos Šilutės rajono mokyklos bei darželiai. Šilutės rajono savivaldybės Švietimo skyriaus darbuotojai, dauguma ugdymo įstaigų pedagogų ir mokinių tėvų džiaugiasi galimybe, kad vaikai gali pasistiprinti nemokamais pieno produktais.

Tačiau yra ir tokių, kurie įžvelgia daugiau problemų nei naudos. Anot M.Jankaus pagrindinės mokyklos direktoriaus Audriaus Astasevičiaus, tik trečdalis vaikų ir jų tėvų nori gauti nemokamų pieno produktų, todėl nuo lapkričio 1 dienos mokykla nusprendė atsisakyti šios programos. Taigi M.Jankaus mokyklos vaikai nebegaus nemokamo pieno.

Programą remia ES

Pieno produktų vartojimo vaikų švietimo įstaigose paramos programą „Pienas vaikams“ Žemės ūkio ministerija Lietuvoje įgyvendina nuo 2004 metų. Anksčiau programa buvo remiama tik iš ES lėšų, šiandien beveik 90 proc. visos programai skirtos sumos sudaro nacionalinės lėšos.

Pagrindiniai programos „Pienas vaikams“ tikslai yra didinti pieno ir jo gaminių vartojimą bei formuoti teisingos ir sveikos vaikų mitybos įpročius. Pagal programą nemokamai pieno gaminius gauna vaikai, lankantys ikimokyklinio ugdymo įstaigas, ir pradinių klasių mokiniai.

Vaikams per dieną skiriama po 250 ml pieno ar kito pieno gaminio. Europos Komisija yra nustačiusi griežtus reikalavimus vaikams tiekiamų pieno gaminių sudėčiai: sūriuose, jogurtuose ne mažiau kaip 90 proc. masės turi sudaryti pienas, jogurtuose ribojamas cukraus kiekis ir t.t. Tokiu būdu užtikrinama, kad pagal programą būtų tiekiami tik sveikatai palankūs pieno gaminiai.

Nuo 2014 m. Lietuvoje vaikams dalijamas tik ekologiškas pienas bei jo gaminiai (natūralus jogurtas, šviežias sūris ir varškė). Šiuos gaminius tiekia dvi didelės šalies pieno perdirbimo įmonės, turinčios ekologiškų pieno gaminių gamybos linijas.

Iš viso praėjusiais mokslo metais programoje dalyvavo 1580 vaikų ugdymo įstaigų. Šiose įstaigose mokosi ar jas lanko 214,5 tūkst. vaikų. Vaikams buvo išdalyta 1 297,7 t pieno gaminių.

2015 m. programai „Pienas vaikams“ buvo išmokėta 3,54 mln. Eur, 2016 m. skirta 4,63 mln. Eur (iš jų 4,12 mln. Eur – nacionalinės lėšos).

Nuo 2017 m. rugsėjo 1 d. programa „Pienas vaikams“ sujungta su programa „Vaisiai mokykloms“ ir jos bus vykdomos kartu.

Jau pirmąją naujųjų mokslo metų dieną pradinukai ir darželinukai nemokamai galėjo gauti vaisių, daržovių ar pieno produktų. Tokį leidimą visoms ES šalims davė Europos Komisija, skyrusi programai 250 mln. eurų.
Tačiau Lietuva, kaip ir ankstesniais metais, šią programą pradės nuo spalio.

Kai kuriems vaikams jogurtas – retenybė

Iš 26 Šilutės rajono mokyklų programoje dalyvauja 14 mokyklų ir 8 darželiai, kuriuos lanko 3130 vaikų.

„Visos rajono mokyklos entuziastingai sutiko dalyvauti šioje programoje. Visi patenkinti, kad vaikai gali gauti nemokamų pieno produktų ir vaisių“, – „Šilutės naujienoms“ komentavo Švietimo skyriaus specialistai.

Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos socialinė pedagogė metodininkė Edita Rimkutė pasakojo, kad į jų mokyklą tiekėjai pieno produktus atveža 3 kartus per savaitę. Pamario pagrindinėje mokykloje mokosi 311 pradinukų. Visi jie  žino, kad kiekvieną pirmadienį galės ateiti į valgyklą ir atsigerti stiklinę pieno. Kitomis dienomis jie gauna natūralaus jogurto ar varškės indelį.

„Jokių nusivylimų ir nusiskundimų nėra“, – pieno programa džiaugiasi E.Rimkutė.

Pieną mokyklos darbuotojai išpilsto patys, o privačios valgyklos darbuotojos geranoriškai padeda. Tiekėjai pieno produktus atveža su vienkartinėmis stiklinėmis ir šaukšteliais, tad vaikams suvalgyti šiuos produktus yra patogu.
Švėkšnos „Saulės“ gimnazijoje, kuriai priklauso ir Inkaklių daugiafunkcis centras, pieno ir vaisių programoje dalyvauja 99 pradinukai.

„Manau, kad ši programa vaikams naudinga. Į kaimo mokyklas ateina ir vaikai iš socialinės rizikos šeimų, kuriems jogurto niekas nenuperka“, – sakė direktorės pavaduotoja ugdymui Ona Jurjonienė.

Jogurtą vaikai dažniausiai suvalgo per petraukas. Pradinukai klasėse turi savo šaukštelius, kuriuos išsiplauna, o pieną geria iš vienkartinių stiklinių. Anot O.Jurjonienės, ne visi vaikai mėgsta pieną, bet už tą, kuris nemėgsta, išgeria kitas. Kad daug pieno neliktų, mokykla jo užsako truputį mažiau.

Sulaukė daugiau neigiamų atsiliepimų

Šilutės M.Jankaus pagrindinėje mokykloje mokosi 250 pradinukų. Spalio mėnesį čia įvyko tėvų susirinkimas, kuriame mokyklos direktorius išgirdo įvairių nuomonių apie „Pieno programą“. Anot A.Astasevičiaus, tik trečdalis vaikų ir jų tėvų norėtų gauti nemokamus pieno produktus.

Pasak direktoriaus, daug rūpesčių sukelia pieno išpilstymas – kas jį išpilstys, kur dėti nepanaudotą pieną?

Sandėliuoti mokykloje nėra vietos, o valgykloje dirbanti privati įmonė turi savo produktus. „Iki šiol valgyklos darbuotojai ir mokytojai patys pilstė pieną, tačiau daug pieno lieka neišgerto. Ne visi vaikai jį mėgsta, o per prievartą juk nesugirdysi“, – problemas vardijo A.Astasevičius.

Direktorius sakė, kad tėvai skundžiasi, jog po kelių dienų jogurtus randa užmirštus kuprinėje ar dar blogiau – išsiliejusius tarp knygų. A.Astasevičiui tenka girdėti, kad natūralūs jogurtai vaikams neskanūs, todėl jų nesuvalgo. Šie gaminiai yra sveiki, ekologiški, be priedų, gal todėl vaikams ir nepatinka.

„Poreikis mažesnis nei sąnaudos. Daugiau neigiamų atsiliepimų, negu teigiamų“, – šią programą apibendrina direktorius.

Dėl visų šių priežasčių, mokykla nuo šių metų lapkričio 1 dienos atsisakys dalyvauti šioje programoje.

Tuo tarpu M.Jankaus pagrindinei mokyklai priklausančiame Traksėdžių skyriuje – visai kitokia padėtis. Šią ugdymo įstaigą lanko 30 darželinukų ir 71 pradinukas. Visi jie noriai dalyvauja „Pieno programoje“.

Tėvų nuomonės – skirtingos

Diskutuojant klausimu, ar reikalingas vaikams nemokamas pienas, tėvų nuomonės išsiskiria.

„Kaip taip gali būti? Vaikams duoda nemokamai pieno, bet mokykloje nėra žmonių, kurie gali įpilti“ – piktinosi M.Jankaus pradinukų tėvai.

„Ar vaikai gauna pieno produktų darželiuose ir mokyklose?“, – klausėme ir „Šilutės naujienų“ feisbuko skaitytojų.

Dauguma džiaugiasi, kad jų vaikai gauna nemokamų pieno produktų. Kiti stebėjosi, kad kitose įstaigose vaikai gauna pieno, o jų vaikas – negauna. Buvo ir tokių, kurie neįžvelgia naudos.

„Kam tas skystis reikalingas. Geriau sveiko maisto parūpintų. Dabar vaikų sąskaita gelbsti pieno pramonę“, – savo įsitikinimus išdėstė Tomas.

Specialistų teigimu, pienas – labai vertingas maisto produktas, turintis visų organizmui reikalingų maisto ir biologiškai aktyvių medžiagų. Mūsų mityboje pieno produktai labai svarbūs, kadangi jie aprūpina organizmą kalciu, baltymais bei vitaminais B12, A ir D.

Pagal sveikos mitybos rekomendacijas per parą žmogus turėtų suvalgyti 2 vienetus pieno produktų. Dėl padidėjusio kalcio poreikio paaugliams ir vyresnio amžiaus žmonėms, moterims po menopauzės, nėščioms bei maitinančioms moterims reikėtų suvalgyti 3-4 vienetus pieno produktų. Vertingiausi yra neriebūs pieno produktai.
Bet ar visuomet reiktų primygtinai skatinti vartoti pieno produktus?

Moksliniai tyrimai parodė, kad žmonės, kurie valgo subalansuotą maistą, įskaitant neriebius pieno produktus, sumažina ir tam tikrų rūšių vėžio riziką. Švedų atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo vyrai, parodė, kad  vyrams, kurie kasdien gėrė 1,5 stiklinės ar daugiau pieno, kolorektalinio (storosios žarnos) vėžio rizika buvo 33 % mažesnė nei tų, kurie vartojo mažai pieno. Tęsiamas tyrimas parodė, kad kalcis, o taip pat ir kiti piene esantys elementai, veikė kaip potencialūs apsauginiai elementai.

Atliekant kitą tyrimą nustatyta, kad norvegų moterims, kurios gėrė pieną ir vaikystėje, ir būdamos suaugusios, krūties vėžio rizika buvo daug mažesnė, nei toms, kurios pieno negėrė. Šie tyrimai patvirtina, kaip svarbu diegti gerus valgymo įpročius, pvz., ir vaikystėje, ir visą gyvenimą nuolat vartojant pieno produktus.

Pienas ir pieno produktai turi daug kalcio, o tai yra maistinga medžiaga, labai svarbi kaulams ir dantims. Kaulai suformuoja kūno karkasą, todėl žmogus gali sėdėti, stovėti ir judėti. Vaikų ir paauglių kaulai auga greičiau nei kokiame nors kitame gyvenimo tarpsnyje, todėl norint užtikrinti kaulų stiprumą, svarbu maitinantis vartoti daug kalcio. Tai galima padaryti nuolat geriant pieną ar valgant pieno produktus.

Kalcį iš gyvulinės kilmės pieno organizmas lengviau pasisavina negu iš augalinio pieno, pavyzdžiui, migdolų ar kokosų, be to, augalinis pienas yra mažiau maistingas.

Pieno ir rauginto pieno produktai – rūgpienis, jogurtas, kefyras ir t.t. tikrai negali pakenkti sveikatai. Juose nėra laktozės, kurią rūgimo proceso metu neutralizuoja bakterijos ir grybeliai. Tokie produktai kur kas greičiau ir geriau pasisavinami nei pienas, jie organizme suvirškinami maždaug per valandą.

Pieno ir rauginto pieno produktai turi šarminantį veikimą, pasižymi didele maistine verte. Juose yra daug vitaminų, mikroelementų. Jiems virškinti nereikia daug energijos, jie neperkrauna virškinamojo trakto.

Prieš

Apie 40 proc. (o kai kuriuose regionuose ir daugiau) suaugusiųjų neįsisavina pieno cukraus – laktozės. Net keli gurkšneliai pieno jiems gali sukelti pilvo pūtimą, o kartais – ir stiprius apsinuodijimus. Nes tokiems žmonėms trūksta laktozę skaidančio fermento, nesuskaidytas cukrus yra veikiamas mikroorganizmų. Jie intensyviai daugindamiesi ir taip gyvuodami sukelia pilvo pūtimą, gausų dujų išsiskyrimą, o taip pat išskiria toksinus, kuriais ir apnuodijamas žmogaus organizmas.

Suaugusiems žmonėms didelis pieno produktų kiekis gali sutrikdyti kalcio apykaitą. Be to, nuo didelio kiekio pieno produktų padidėja šlakų kiekis, nes minėtuose produktuose yra daug baltymų, ir taip silpninama imuninė sistema.
Brandesnio amžiaus žmonių organizmuose nėra pieno cukrų skaidančio fermento, todėl jiems pieną reikėtų gerti saikingai.

Ledai, glaistyti sūreliai, sūriai nėra labai naudingi žmogaus organizmui. Ypač šiuos produktus reikėtų riboti vaikams ir seneliams. Nes leduose yra saldiklių ir priedų, kurių reikėtų vengti. Taip pat dauguma ledų yra labai riebūs, todėl juos reikėtų keisti varške ar varškės kremu.

Organizmo reakcijos į vieną ar kitą produktą – normalus fiziologinis reiškinys. Jeigu jūs tiesiog mėgstate pieną ir jo produktus – nevaržykite savęs, vadinasi jie jums reikalingi ir naudingi. Jeigu suaugusieji nori atsisakyti pieno produktų, tai nėra kenksminga, jeigu jie kalcio poreikį patenkina kitais maisto produktais, tokiais kaip sojų varškė ar kopūstai. Bet vaikams visiškai atsisakyti pieno nerekomenduojama, nes augimo laikotarpiu reikia daug kalcio ir baltymų.

Sveikaszmogus.lt