Vaiko numarinimo byla artėja prie finišo

motina ilona rojiene defi fotoKlaipėdos apygardos teismas šią savaitę suteikė paskutinį žodį 42 metų šilutiškei Ilonai Rojienei, kuri įtariama prieš beveik 5 metus badu numarinusi savo penkiametį sūnų. Įtariama, kad dėl badavimo tuomet ligoninėje atsidūrė ir visiškai išsekusi metais jaunesnė šios moters dukrelė.

Prokurorai už tyčinį nužudymą, sunkų sveikatos sutrikdymą ir vaikų nepriežiūrą siūlo vaikų neprižiūrėjusią motiną įkalinti 16 metų. I.Rojienė savo kaltės neįžvelgia, tikina vienodai mylėjusi visus savo vaikus ir prašo ją išteisinti.

Ši byla nagrinėjama jau kelinti metai, nuosprendį tikėtasi paskelbti šių metų pradžioje, bet tuomet teismas nusprendė atnaujinti tyrimą, dar kartą apklausti kitus moters vaikus ir pačią kaltinamąją.

Išsekęs sūnus mirė, dukra atsidūrė ligoninėje

Visą Šilutę sukrėtusi tragedija viename iš miesto daugiabučių įvyko 2008 metų balandžio 15 dieną. Tądien I.Rojienės namuose buvo rastas negyvas 5 metukų jos sūnus Lukas.

I.Rojienė tuomet aiškino, kad tik pabudusi ryte suprato, jog lovoje gulintis jos sūnus nebekvėpuoja.

Teismo medicinos ekspertai netrukus nustatė, kad vaikas buvo išsekęs nuo ilgalaikio badavimo, sirgo mažakraujyste ir dėl to mirė. Be to, jis buvo neprižiūrėtas: aptekęs utėlėmis, aprengtas nešvariais drabužėliais.

Vos palaidojus berniuką, ligoninėje atsidūrė jo metais jaunesnė sesutė. Kai ją pas gydytojus atvežė močiutė, mergaitė karščiavo. Gydytojai įtarė, kad ir mergaitės organizmas labai nusilpęs, kad vaikas ilgai gyveno pusbadžiu, nes 4-metė svėrė vos 10 kilogramų.

Tą pačią diagnozę – išsekimą – patvirtino ir teisme apklausti Klaipėdos vaikų ligoninės, kur mergaitė buvo išvežta, medikai. Čia gydoma mergaitė greit atsigavo ir puolė valgyti. Medikai stebėjosi ne tik tuo, kad vienos porcijos jai neužtekdavo, bet ir tuo, kad prašė ji ne saldumynų, kaip dauguma jos amžiaus vaikų, bet košės ir mėsos.

Savo veiksmus motina suvokia

Byla užtruko todėl, kad ilgai laukta ekspertų išvadų, taip pat buvo abejonių ir dėl pačios teisiamosios psichikos sveikatos. Bet specialistai nustatė, kad I.Rojienė suvokia savo veiksmus ir gali už juos atsakyti.

Teisme moteris tvirtino sūnaus badu nemarinusi. Esą jis, kaip ir kiti vaikai, buvo sočiai pavalgęs, ji dažnai pamaitindavusi ne tik savo vaikus, bet ir girtaujančių kaimynų mergaitę. Ji sakė visus savo vaikus mylėjusi vienodai, spėliojo, kad Lukas galėjo sirgti cukriniu diabetu ar kokia kita liga, ir prašė išteisinti.

Kaltinamosios advokatas teigė, kad moteriai vienai buvo sunku auginti krūvą vaikų, o po tragedijos jos sveikata pašlijo, ji bandė žudytis, gydėsi psichiatrijos ligoninėje.

Byloje yra Šilutės vaiko teisių apsaugos tarnybos pažymos apie tai, kad daugiavaikė I.Rojienės šeima buvo įtraukta į socialinės rizikos šeimų sąrašą dėl motinos socialinių įgūdžių stokos. Pažymoje nurodoma, kad tarnybos specialistai lankydavosi šeimoje, tačiau vaikų neprie-žiūros, maisto, švaros trūkumo, nehigieniškų vaikų gyvenimo sąlygų nepastebėjo. Pažymose tik konstatuojama, kad motina vengia vesti vaikus pas gydytojus.

Po sūnaus laidotuvių I.Rojienė su vaikais išsikraustė pas kaime gyvenančią motiną.

Teismas sprendimą paskelbs kitų metų vasario pabaigoje, nuo tragiškų įvykių prabėgus beveik 5 metams. Už itin žiaurų savo vaiko nužudymą gresia laisvės atėmimas nuo 5 iki 20 metų arba laisvės atėmimas iki gyvos galvos.