Vaiko raidos sutrikimų specialistai – pirmoji pagalba mažyliams

vaiko raidos skyrius kineziterapijaRudenį bus metai, kai Šilutės ligoninėje į naujas patalpas persikėlė Vaiko raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos tarnyba.

Skyrių šiuo sudėtingu pavadinimu jau gerai žino daugybė mūsų rajono mažylius auginančių šeimų. Skyriaus vedėja gydytoja Eglė Petrošienė pasakoja, jog pagrindinis šios tarnybos principas – komandinis darbas, o komandos tikslas – kūdikių ir vaikų sveikatos išsaugojimas ir tėvų kompetencijos stiprinimas.

Šio skyriaus specialistų grupė siekia kuo anksčiau nustatyti vaiko sveikatos sutrikimus, kuo ankstyvesnės jų prevencijos, siūlo kompleksinę socialinę, pedagoginę, psichologinę ir medicininę pagalbą vaikams, turintiems raidos sutrikimų arba problemų vienoje ar kitoje raidos srityje – motorikos, suvokimo, emocinėje, socialinėje ir kt. Jei reikia, socialinė ir psichologinė pagalba teikiama ir vaiko šeimai.

Skyrius įrengtas sandėliukų vietoje

„Esame vieni iš tų mūsų ligoninės laimingųjų, kurie Europos Sąjungos lėšomis galėjo atnaujinti savo ūkį“, – smagiai pokalbį pradeda Vaiko raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos tarnybos vedėja E.Petrošienė.
vaiko raidos skyrius vedeja petrosiene
Gydytoja rodo erdvų laukiamąjį, kuriame pastatyti baldai, patogūs ir mažyliams perrengti, ir mamytėms prisėsti. Ji vedžioja po naujus kabinetus, kurių kiekviename įsikūrė vis kiti specialistai. Jų čia visas būrys: dirba logopedės Ieva Baltrimaitė ir Rozalija Vilkienė, kineziterapeutės Virginija Dirvonskienė ir Laura Kulėšienė, psichologė Jolita Baliutavičiūtė, kineziterapeuto padėjėja Ona Masiulionienė, slaugytoja – kineziterapeuto padėjėja Irena Sobolienė ir socialinė darbuotoja Asta Ūselienė.

Tiesa, kai kuriuos baldus specialistės susinešė pačios, o kai ko dar trūksta. Bet jos žino, kad ši problema greit bus išspręsta.
Labiausiai medikės džiaugiasi, kad jų patalpose labai šilta, tad mamos nesibaimina išrengti savo mažųjų. Tuomet galima gerai apžiūrėti kūdikį, pamatyti jo raumenukų išsivystymą, jų tonusą, apžiūrėti, ar neišnirę sąnariukai, atlikti masažus ir kt.

Toks skyrius Šilutėje yra jau bent 10-metį, bet anksčiau jis priklausė Pirminės sveikatos priežiūros centrui, ir tik pastaraisiais metais tapo ligoninės padaliniu.

Prieš įrengiant šį skyrių toje ligoninės pastato vietoje buvo koridoriai ir visokiausi sandėliukai. Statybininkams teko griauti ir remontuoti, didinti patalpas, dėti naujus langus, kol galiausiai čia buvo įrengtas naujas skyrius.

Padeda ugdyti sveikesnę visuomenę

Kiek ligoninės vadovams atsiėjo toks remontas? – klausiame įstaigos vyr. gydytojo Dariaus Steponkaus.

Vyr. gydytojas aiškina, jog pastaruoju metu keičiasi sveikatos apsaugos sistemos darbuotojų požiūris į pacientus. Tampa svarbu užtikrinti gyvenimo kokybę žmonėms, turintiems didesnę riziką sirgti vienomis ar kitomis ligomis.

vaiko raidos skyrius logopede„Suaugę žmonės gali patys atsakyti, kokios gyvenimo kokybės jie nori dabar ir ko pageidaus ateityje. Kūdikis dar negali pareikšti savo nuomonės, todėl gydytojų pareiga yra laiku pastebėti sutrikimus ir juos koreguoti kaip galima anksčiau. Dėl šios priežasties gimusio kūdikio sveikatos būklę vertina daug specialistų: neonatologai, šeimos gydytojai, vaikų ligų specialistai ir t.t. Todėl ir tolesniam vaiko gyvenimui, jo ugdymui visaverčiu visuomenės piliečiu šio skyriaus specialistų pagalba labai svarbi“, – sako D.Steponkus.

Todėl jis džiaugiasi, kad ir Šilutės ligoninėje jau veikia tokio profilio tarnyba, prisidedanti prie sveikesnės visuomenės kūrimo.

Tėvai gauna „namų darbų“

Mažuosius ligoniukus, turinčius bet kokių raidos sutrikimų, į šį skyrių atsiunčia šeimos gydytojai. Pagalba teikiama įvairaus amžiaus vaikams – nuo gimimo iki 7 metukų, bet prioritetas teikiamas 4 metukų dar nesulaukusiems mažyliams.

Mažylį apžiūrėjęs gydytojas sudaro reabilitacijos planą. Jis turi tilpti į 18 dienų, nes tiek laiko per metus trunkančias paslaugas apmoka Teritorinės ligonių kasos. Kasdien vaikas turi gauti ne mažiau kaip dvi konsultacijas ar procedūras. „Bet būna ir tokių ligoniukų, kuriems reikia visų 4 specialistų pagalbos kasdien“, – sako E.Petrošienė.

Vieniems mažyliams iš karto reikia visų 18 dienų procedūrų, kitiems padarius 9 dienų procedūras daroma pertrauka, vaiką prašoma atvesti po mėnesio.

Tam tikrus „namų darbus“ gauna ir tėveliai: jie informuojami, kaip ir kada privalo stiprinti vaiko raumenis, kaip jį guldyti, kokias rachito profilaktikos priemones taikyti ir t.t.

Didžiausias džiaugsmas šio skyriaus specialistams, kai pasirodo jų darbo vaisiai – mažųjų pacientų sveikatos pagerėjimas. Štai, pavyzdžiui, pusantrų metukų mažylis vis dar nevaikšto, o po procedūrų pradeda ir vaiko raidos skyrius psichologeropoti, ir žengti.

Dirba ir socialinį darbą

Su vaiku ir jo tėvais dirba ir socialinė darbuotoja, kuri irgi aiškinasi, kokių sutrikimų turi kūdikis: ar jis nekalba, negirdi, nesėdi, kodėl nebando stotis, nešliaužia ar kitose srityse nesivysto taip, kaip turėtų vystytis.

Neretai šio skyriaus specialistams socialinę pagalbą tenka teikti ir socialinės rizikos šeimoms, tad pagalbos prašoma seniūnijų socialinių darbuotojų, aiškinamasi, ar šeimoje vaikas yra tinkamai prižiūrimas.

Po kelių dienų darbo su mažuoju pacientu specialistai aptaria jo būklę, jei reikia, numato kitas būtinas priemones arba siunčia specialistų (ortopedų, neurologų ir kt.) konsultacijai.

Kol kas tarnybos specialistai pajėgia priimti visus, kuriems reikia jų pagalbos, tačiau kartais pasitaiko, kad reikia luktelėti eilutėje. Ypatingais atvejais, kai kuo skubiau apžiūrėti kokį mažylį prašo šeimos gydytojai, tam irgi randama galimybių.