„Vaikų linija“: užtikrinkime vaikų teisę būti išgirstiems

vaik linijaGegužės 17 dieną visame pasaulyje jau aštuntą kartą minima Tarptautinė vaikų linijų diena. Šiais metais pasaulinis vaikų linijų tinklas – Tarptautinė vaikų linijų organizacija („Child Helpline International“), kurios narė yra ir Lietuvos „Vaikų linija“, atkreipia pasaulio dėmesį į vaiko teisę būti išgirstam.

„Šią dieną visame pasaulyje švenčiame vaikų linijų nuveiktus darbus ir atsidavimą savo misijai, – pabrėžia Tarptautinės vaikų linijų organizacijos vadovė Nenita La Rose.

– Mūsų tinklo nariai kas dieną sulaukia daugybės skambučių, susijusių su prievarta, smurtu, psichologine sveikata ir santykiais šeimoje. Kasmet skambučių padaugėja maždaug 5 procentais – tai reiškia, kad pagalbos linijų poreikis kas 15 metų padvigubėja. Todėl šiame greitai besikeičiančiame pasaulyje mes ir toliau išklausysime vaikus ir paauglius, tikėdamiesi suteikti jiems reikalingos informacijos, palaikymo ir dėmesio.“

Tarptautinė vaikų linijų organizacija vienija 178 vaikų linijas 143 šalyse. Kiekvienais metais visos šios linijos sulaukia daugiau kaip 14 milijonų vaikų ir paauglių skambučių, kuriais ieškoma pagalbos, išklausimo ir paramos.

Lietuvos nevyriausybinė organizacija „Vaikų linija“ praėjusiais metais sulaukė 178 tūkst. vaikų ir paauglių skambučių – 24,5 tūkst. daugiau nei 2012 metais.

Tai pasiekti leido padidintos tarnybos galimybės atsiliepti į daugiau skambučių – pernai „Vaikų linijos“ konsultantai budėjo beveik tūkstančiu valandų ilgiau nei 2012 metais. Vaikai ir paaugliai savanoriams konsultantams tiek telefonu, tiek elektroniniu paštu dažniausiai minėjo sunkumus, kilusius dėl santykių su draugais, nesutarimų su tėvais ir patyčių.

„Pasikartojančiai mane užplūsta emocijos, tokios kaip neviltis bei ašaros. Ir aš verkiu ne dėl konkrečių dalykų, bet dėl to, kad manęs beveik niekas nedžiugina, nejaučiu laimės, įdomumo gyventi, gyvenimo pilnatvės. Ir taip dažnai galvoju apie gyvenimo džiaugsmą ir meilės jausmą, kad jau net nebesinori nei to džiaugsmo, nei meilės. Jau nebenoriu nieko, nei mokyklos, nei šeimos, nei draugų, bendravimo, žodžiu, nieko. Aš jau pavargau gyventi, nebenoriu. Aš noriu išnykti, pradingti, ir man gerai būtų, man to užtektų. Man taip viskas atsibodo“, – „Vaikų linijai“ rašo paauglė (citata sukurta iš tikrų vaikų pasisakymų).

„Labai gerai, jeigu vaikai ir paaugliai turi artimus žmones – šeimos narius ar draugus, kuriais pasitiki ir gali dalintis savo sunkumais ir kilusiais klausimais. Bet ne visi vaikai turi tokius žmones ir ne visi išdrįsta pasipasakoti – tada „Vaikų linija“ tampa ta vieta, kur vaikai gali drąsiai kreiptis, norėdami pasitarti, pasidalinti savo sunkumais, nebijodami, kad bus pasmerkti“, – teigia „Vaikų linijos“ vadovas dr. Robertas Povilaitis.

Patyčių prevencija yra dar viena svarbi „Vaikų linijos“ veiklos kryptis. Jau vienuoliktus metus visoje Lietuvoje „Vaikų linija“ įgyvendina kampaniją „BE PATYČIŲ“, kuria siekiama pakeisti patyčioms palankias visuomenės nuostatas ir mažinti šios epidemijos paplitimą.

Būdama Europos tinklo prieš patyčias („European Anti-bullying Network“) nare, „Vaikų linija“ palaiko šiuo metu vykdomą tarptautinę kampaniją „One Day in Europe, every Day for children“ („Viena diena Europoje, kiekviena diena vaikui“). Pagrindinė šios kampanijos idėja – paskelbti Europos dieną be patyčių, kuri palaikytų ir sustiprintų visų Europos Sąjungos šalių narių pastangas stabdyti patyčias.

„Vaikų linija“ kviečia Lietuvos organizacijas bei piliečius palaikyti šią iniciatyvą ir pasirašyti peticiją, taip prisidedant prie Europos dienos prieš patyčias atsiradimo. Užpildydami šią peticijos formą, parodysite savo paramą vaikams, kurie kasdien savo aplinkoje susiduria su skaudžiomis patyčiomis.

Peticijos forma: http://www.antibullying.eu/webform/37/petition