Vaikų maitinimas: pasenę produktai ir „mėsiškos“ sriubos be mėsos

maitinimas mokiniu maistas palei grindisValstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai nuolat tikrina darželinukų ir mokinių maitinimą ir nuolat randa pažeidimų.
Kad mokinių ir vaikų darželių ugdytinių maitinimas atitiktų nustatytas normas, yra nuolatinis maisto produktų inspektorių Virginijos Kirjanovienės ir Manto Norvilio rūpestis.

Šiemet jiedu jau patikrino, kaip vaikai maitinami visose rajono mokyklose ir vaikų darželiuose, taip pat – visus vadinamuosius maisto dalijimo skyrius, kuriuose maistas gaminamas ir išvežiojamas į kitas įstaigas.

Situacija, anot inspektorių, nėra labai bloga, bet nustatyta ir lengvesnių, ir itin šiurkščiais vadinamų pažeidimų. Daugiausia grubių pažeidimų aptikta tose valgyklose, kur maistą gamino prieš kelerius metus į mūsų rajono rinką įžengusios ir smulkiuosius verslininkus iš jos išstūmusi UAB „Kretingos maistas“.

Atsakingi asmenys neišvengė baudų, o maisto gamybos monopolininku bandžiusi tapti įmonė jau traukiasi iš mūsų rajono.

Dauguma pažeidimų – nešiurkštūs

Maistas rajono moksleiviams gaminamas 19-oje valgyklų, dar į 10 mokyklų jis atvežamas.

V.Kirjanovienė ir M.Norvilis vardija pažeidimus, kurių aptinkama daugelyje mokyklų ir darželių valgyklų ir kuriuos pašalinti be steigėjų pagalbos ne visada yra pajėgūs maitintojai. Ne maistą ruošiančios įmonės, o mokyklų ir darželių steigėja – Savivaldybė turi pasirūpinti kai kurių pagrindinių mokyklų valgyklomis, kurių patalpos jau kelis dešimtmečius nematė remonto. Ištrupėjusios, pajuodusios grindų ir sienų plytelės, plyšiai tarp jų ar panašūs dalykai yra tokie, kuriuos pašalinsi tik remontuojant patalpas.

Bet virtuvėse randama ir tokių trūkumų, kuriuos maisto gamintojai pašalintų nesunkiai, jei tik atkreiptų į tai dėmesį. Kad ir dezinfekavimo ar rankų sausinimo priemonių trūkumas, susidėvėjęs inventorius. Tai, anot inspektorių, nesunkiai pašalinami trūkumai, tad įmonės dažniausiai juos ištaiso vasaros metu, kai neruošia maisto vaikams.

Ne paslaptis, aptinkama ir produktų laikymo bei patiekalų gaminimo pažeidimų, bet irgi dažniausiai smulkių.

Mėsiškoje sriuboje mėsos nebuvo…

Tikrintojai pasakoja, jog šiemet, pirmą kartą per 5 tikrinimų metus, viename vaikų darželyje nustatė ir ypač grubų maisto gaminimo pažeidimą. Į tą vaikų darželį V.Kirjanovienė ir M.Norvilis išsiruošė todėl, kad buvo gautas telefoninis vienos šilutiškės pranešimas, esą „tame darželyje kažkas negerai“.

Tikrintojai tą vaikų ugdymo įstaigą neįspėję aplankė du kartus. Pirmąjį jokių trūkumų nerasta, o antrąjį atvykę inspektoriai buvo nemaloniai nustebinti. Pasak jų, virėjos tądien turėjo virti mėsišką sriubą, kurios sudėtyje turėjo būti ir jautienos bei kiaulienos kukuliukai, tačiau puode jokios mėsos nebuvo nė kvapo…

Už maitinimą atsakingas įstaigos darbuotojas – medicinos slaugytoja – tąkart pelnė baudą, o VMVT specialistai šį vaikų darželį maitinimas mokiniu patiekalaiketina tikrinti dar ne kartą: bus stebima, ar patiekalų sudėtis tikrai atitinka jų receptūrą.

V.Kirjanovienė pastebi, kad ankstesnių tikrinimų metu tame darželyje nebūdavo randama pažeidimų, maistas vaikams čia būdavo ruošiamas atsakingai: duodama daug vaisių ir daržovių, paukštiena tiekiama be odelės ir pan.

Kituose vaikų darželiuose rimtų maitinimo pažeidimų nenustatyta.

VMVT valgiaraščių nederina

Šiemet jau gautas vienas skundas dėl to, kad vienoje mokykloje maistą darželinukams gaminanti įmonė jiems duoda pernelyg daug patiekalų iš bulvių.
V.Kirjanovienė primena, jog valgiaraščius 15-kai dienų derina Klaipėdos visuomenės sveikatos centras, o VMVT specialistai tikrina tik patiekalų sudėtį, žiūri, kad ji atitiktų nurodytą receptūrą.

Patikrinus skundą nustatyta, kad darželinukus maitinanti įmonė nenusižengė valgiaraščiui, nes bulvinius patiekalus gamino pakaitomis ir su mėsa, ir su varške.

Mėsa gulėjo šalia pieno, o virėjos dėvėjo nešvarius rūbus

Tikrinimų metu daugiausia grubių pažeidimų fiksuota tose valgyklose, kur vaikus maitino ar dar tebemaitina UAB „Kretingos maistas“.

Ši įmonė maitino ir Juknaičių moksleivius, ir tikrinimų metu virtuvėje nustatyta daug pažeidimų. „Puodai ir termosai su maistu, paruošti išvežti į kitas mokyklėles, stovėjo tiesiog ant grindų; o indai su garnyru buvo sudėti po stalais, visai palei žemę, tad virėjų kojos trypė netoli paruošto maisto; lėkštės su išdėliotomis porcijomis buvo sudedamos keliomis eilėmis vienos ant kitų, šviežiai pagaminti ir žali maisto produktai buvo sudėti vieni šalia kitų, o tai jau kryžminės taršos šaltinis; pieno produktų šaldytuve gulėjo ir konservuoti produktai, ir net žalia mėsa“, – vardija pažeidimus V.Kirjanovienė.

Beje, šios valgyklos virėjos vilkėjo labai nešvarius darbo rūbus, o tai irgi yra neleistina. Moterys guodėsi, kad įmonė nenuperka naujų.
Atsakingas įmonės atstovas – šio regiono vadybininkė – ir tąkart „premijuota“ bauda, informacija apie rastus trūkumus perduota įmonės vadovams.

Žinia, ta pati „Kretingos maisto“ įmonė maitino ir daugiau rajono mokyklų, tarp jų – ir Rusnės bei Žemaičių Naumiesčio moksleivius. Ir šių mokyklų valgyklose tikrintojai rado daug trūkumų, atsakingiems asmenims skyrė baudas, o maitintojams buvo nurodyta netgi utilizuoti dalį produktų, nes jie buvo pasenę.

Daugiausia pažeidimų – Švėkšnoje

Labiausiai tikrintojai buvo priblokšti nuvykę į Švėkšnos specialiojo ugdymo centrą, kur ypač grubių „Kretingos maistui“ priklausančių darbuotojų daromų pažeidimų buvo užfiksuota ir pernai, ir šiemet.
2013 m. šioje ugdymo įstaigoje buvo nustatytas grubus technologinis maisto gamybos pažeidimas: vaikai tikrinimo dieną turėjo būti maitinami makaronų ir kiaulienos apkepu, o iš tiesų gavo po, anot V.Kirjanovienės, labai nekokybiškai atrodančią makaronų košės su kiauliena porciją, rasta ir kitų pažeidimų.

Todėl šiemet gegužę inspektoriai į minėtą įstaigą neįspėję (taip daroma visada) išsiruošė dar kartą. Ir vėl buvo nemaloniai nustebinti.
T
ądien nustatyta, kad įstaigos virtuvėje neveikia šaldymo įranga, todėl paukštiena, kurią privalu laikyti minus 18 laipsnių temperatūroje, buvo laikoma patalpoje, kurioje buvo 2 laipsniai aukščiau nulio… Dėl šios priežasties maitintojams teko sunaikinti 22 kilogramus tokios paukštienos, taip pat ir 2 kilogramus žuvies.

Šio centro vaikų maitinimą rudenį planuota tikrinti dar kartą, bet planuotos dienos nesulaukta, mat reikalą paskubino spalio 13 d. iš LR Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnybos gautas prašymas įvertinti šio centro vaikų maitinimo kokybę ir informuoti apie tai tarnybą.

Tikrinant nustatyta, kad „Kretingos maistas“ išvadų nedarė – ir vėl rasta neveikianti šaldymo įranga, uždrausta naudoti apie 9 kg mėsos gaminių bei 35 litrus pieno. Šie maisto produktai buvo laikomi patalpoje, kurioje buvo 13 laipsnių šilumos, kai turėjo būti laikomi ne aukštesnėje nei plius 4 laipsnių temperatūroje.

Ir vėl administracinė nuobauda skirta įmonės šio regiono vadybininkei, visa informacija perduota rajono Savivaldybei bei VTA kontrolieriaus tarnybai.

„Kretingos maistas“ išeina

Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė sako žinanti šiurkščiausius pažeidimus, bet mano, kad Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba Švietimo skyriui teikia per mažai informacijos apie vaikų maitinimą.

Ją gavusi vedėja ir pati ne kartą važiavo tikrinti valgyklų, kartu vežėsi ir „Kretingos maisto“ vadybininkę. Pokalbių su įmonės vadovais būta ir Švietimo skyriuje, ir ankstesniųjų merų kabinete, jų metu išsakyti Savivaldybės pageidavimai. B.Tekorienei susidarė įspūdis, jog maitintojų vadovas bijo kontrolės – įsileisti Švietimo skyriaus atstovus į valgyklų virtuves jis nenorėjo.

Tačiau situacija keičiasi. Pasak B.Tekorienės, Kretingos maitintojų paslaugų jau atsisakė Šilutės pirmosios gimnazijos ir Šilutės suaugusiųjų mokymo centro, Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos ir Švėkšnos specialiojo ugdymo centro, Žemaičių Naumiesčio gimnazijos, Pašyšių pagrindinės mokyklų vadovai. Kitos įstaigos sudarė su šia įmone trumpalaikes sutartis, kurios baigsis šių mokslo metų pabaigoje, o tuomet bus skelbiami konkursai naujiems maitintojams išrinkti.

Nuo rugsėjo 1-osios Juknaičių moksleivių maitinimo ėmėsi vietinė UAB „Rimva“, o naumiestiškių vaikų maitinimu rūpinasi UAB „Valna“ darbuotojai. Lapkričio 1 dieną maitintojas pasikeitė ir Švėkšnos specialiojo ugdymo centre – „Kretingos maistas“ paliko ir šią įstaigą, dabar čia dirba UAB „Agsira“ virėjos.

Naujai pradėjusios dirbti įmonės irgi jau tikrintos ir, pasak V.Kirjanovienės, šiokių tokių pažeidimų rasta. Bet jie nėra labai grubūs, tad tikimasis, kad įmonės juos nesunkiai pašalins.