Vaikų mityba darželiuose ir mokyklose tėvai nesiskundžia

vaiku maitinimas jurjoniene copyPasaulio sveikatos organizacijos atliktais tyrimais nustatyta, kad vaiko sveikos mitybos įpročiai susiformuoja iki trejų metų, tačiau ir mokykliniame amžiuje juos galima pakoreguoti, todėl vaikus būtina skatinti maitintis sveikai.

Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro surengtoje konferencijoje „Sveika gyvensena – visaverčiam rytojui“ vaikų maitinimo valgiaraščius ugdymo įstaigose pristačiusi Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vyriausioji specialistė Audronė Jurjonienė atkreipė dėmesį, kokių maisto produktų negalima tiekti vaikams, o Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vyriausioji specialistė maisto produktų inspektorė Virginija Kirjanovienė papasakojo, kokie maisto ruošos pažeidimai pasitaiko dažniausiai.

Jokių saldumynų ir pusfabrikačių

Pagal 2012 m. liepos 1 dieną įsigaliojusį „Maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašą“, vaikų darželiuose draudžiama gaminti maistą iš rūkytos mėsos – pirmenybė teikiama maistines savybes tausojantiems patiekalų gamybos būdams: virimui vandenyje ar garuose, troškinimui.

„Vaikams turi būti sudarytos sąlygos nemokamai atsigerti geriamojo vandens, moksleiviams – nesaldintos arbatos. Valgykloje, matomoje vietoje, turi kabėti sveiką mitybą skatinantys plakatai ir informacija, kurioje nurodyta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos bei teritorinės visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos telefonų numeriai“, – pasakojo A.Jurjonienė.

Pasak specialistės, valgiaraščiai turi būti sudaromi ne mažiau kaip 15 dienų laikotarpiui, atsižvelgiant į rekomenduojamas paros energijos ir maistinių medžiagų normas. Kad vaikas netaptų saldžių ir riebių produktų gerbėjas, į valgiaraščius draudžiama įtraukti traškučius ir kitus riebaluose virtus gaminius, saldainius, šokoladą ir jo gaminius, konditerijos gaminius, gazuotus, energetinius gėrimus, kramtomąją gumą, kavą ar kavos pakaitalus, kisielių, konservuotų gaminius, žlėgtainius, maisto papildus ir visą kitą maistą, kuris pagamintas iš genetiškai modifikuotų organizmų.

Kelis valgiaraščius teko koreguoti

A.Jurjonienė pasakojo, kad šiais metais Šilutės rajone nenustatyta nei vieno pažeidimo, susijusio su valgiaraščių atitikties reikalavimais. Taip pat negauta ir skundų. Tiesa, ne visi ugdymo įstaigų valgiaraščiai buvo suderinti iš pirmo karto. Dvi ugdymo įstaigos į juos buvo įtraukusios draudžiamų maisto produktų – kavos, jos pakaitalų, kisieliaus, trimis atvejais bendrojo ugdymo mokyklų valgiaraščiuose nebuvo įtrauktas virškinimo sistemą tausojantis vienas karštas pietų patiekalas. Penkis kartus buvo pažeistas reikalavimas valgiaraščius sudaryti 15 dienų laikotarpiui.

„Nuo šių metų liepos 1 d., derinant valgiaraščius pagal naujojo Tvarkos aprašo reikalavimus, Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyrius suteikė 11 konsultacijų, o praėjusių metų lapkritį Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriuje ikimokyklinių įstaigų darbuotojams organizuotas seminaras „Maisto svarba augančiam organizmui“, kurio metu jie buvo supažindinti su naujojo Tvarkos aprašo reikalavimais“, – sakė A.Jurjonienė.

Pažeidimai – įvairūs

Šilutės VMVT vyriausioji specialistė maisto produktų inspektorė V.Kirjanovienė, kalbėdama apie tikrinimų metu dažniausiai nustatomus pažeidimus, pabrėžė, kad jie būna mažareikšmiai (juos galima pašalinti tikrinimo metu arba pakankamai greitai po jo) bei grubūs higienos pažeidimai, kurių pašalinimui reikalingas pakankamai ilgas laikas, materialinės sąnaudos, nustatomas nesaugus, nekokybiškas maisto produktas, temperatūrinio režimo pažeidimai.

Šiemet, patikrinus ugdymo įstaigas, buvo nustatyta, kad 2 ikimokyklinio ugdymo įstaigos, 1 gimnazija ir 3 bendrojo ugdymo mokyklos, kuriose maitinimą vykdo viena įmonė, neturėjo pagal liepos 1 d. įsigaliojusį Tvarkos aprašą paruoštų valgiaraščių.

Vienas darželis vaikus maitino sausainiais, kurių sudėtyje rastas neleistinas maisto priedas E200 (sorbo rūgštis). Tam tikri pažeidimai buvo fiksuoti ir trijose gimnazijose: vienoje jų garnyro gamybai naudota gruzdintuvė, kita neturėjo tinkamų dezinfekavimo priemonių rankoms ir paviršiams, dar vienoje  tikrinimo metu maisto gamybinėje patalpoje skraidė musės.

„Dažniausiai maitinimo įstaigose nustatomi šie pažeidimai: netinkama arba neveikianti ventiliacinė sistema, netinkamai įrengtos arba visai neįrengtos darbuotojų persirengimo patalpos, ne laiku atnaujinamas gamybinis inventorius – dažniausiai pjaustymo lentelės, įvairūs dubenys, taip pat įvairūs šepečiai, pašluostės. Šiukšlių dėžes ir atliekų kibirus randame be apsauginių dangčių, o iš ūkininkų perkamoms daržovėms nepateikiama saugą ir kokybę patvirtinančių dokumentų“, – sakė V.Kirjanovienė.