Vaikų nutukimas: svarbu visos šeimos gyvensena

gydytoja RainieneSpalio 15 – 19 d. kasmet minima pasaulio nutukimo savaitė. Šios iniciatyvos tikslas – didinti visuomenės informuotumą apie tinkamą kūno svorį, antsvorio bei nutukimo prevenciją, šviesti visuomenę dar kartą primenant nutukimo priežastis, jo pasekmes ir būdus kaip išvengti nutukimo.Ypatingas dėmesys skiriamas sveikos mitybos propagavimui ir fizinio aktyvumo skatinimui.
6 proc. vaikų – nutukę, 15 proc. turi antsvorį

Europoje turinčių antsvorį ir nutukusių žmonių pastaraisiais dešimtmečiais padaugėjo tris kartus. Tai rodo, kad vis daugiau žmonių netinkamai maitinasi ir yra nepakankamai fiziškai aktyvūs. Dėl to ateityje gali padaugėti lėtinių ligų: kraujagyslių sistemos ligų, padidėjusio arterinio kraujospūdžio, antrojo tipo cukrinio diabeto, insulto, kai kurių tipų vėžinių susirgimų, skeleto raumenų sistemos ir net įvairių psichikos sveikatos sutrikimų. Ilgainiui tai gali neigiamai paveikti žmonių gyvenimo trukmę, prastės ir gyvenimo kokybė.

Dauguma tyrėjų sutinka, kad nutukimas – lėtinė polietiologinė liga, ir tikslias nutukimo priežastis galima nustatyti tik konkrečiam pacientui, jį nuodugniai ištyrus. Daugelis mokslininkų nurodo kelias pagrindines priežastis: 1) mityba (gausus ir dažnas valgymas, netinkamas maitinimasis); 2) nepakankamas fizinis aktyvumas; 3) sveikatos problemos; 4) genetinis polinkis; 5) psichologinės vaiko problemos; 6) neigiamas socialinės aplinkos ar šeimos poveikis; 7) kitos priežastys.

Ekspertų nuomone, vaikų nutukimo stebėsena turi būti paremta tiksliais antropometriniais matavimais. Gydytojai naudoja specialias ūgio ir svorio lenteles, norėdami įvertinti kūno masės adekvatumą pagal amžių. Tai atliekame mažiausiai kartą per metus, profilaktinio patikrinimo metu.

Vaiko sveikatos pažymėjimo duomenimis, sukauptais Higienos instituto informacinėje sistemoje, 2018 – 2019 mokslo metais 98 proc. (263 170) 7 – 17 m. amžiaus vaikų buvo įvertintas kūno masės indeksas. Per mažą kūno svorį turėjo 12 proc. vaikų, normalų – 66,4 proc. vaikų, antsvorį – 15,4 proc. vaikų, nutukusių vaikų dalis sudarė 6,2 proc. Daugiausia vaikų, turinčių normalų svorį, buvo 17 metų (71 proc.), mažiausiai normalų kūno svorį turinčių vaikų buvo 11 – 13 metų (63 proc.).

2018 – 2019 mokslo metais daugiau nei 68 proc. normalų svorį turinčių 7 – 17 m. amžiaus vaikų gyveno Palangoje, Šakių, Kalvarijos, Pagėgių ir Vilniaus savivaldybėse. Mažiausiai tokių vaikų buvo (mažiau nei 64 proc.) Joniškio, Zarasų, Širvintų, Kazlų Rūdos bei Švenčionių savivaldybėse.

Svarbu maistas ir judėjimas

Sveikatos apsaugos ministerijos kartu su Higienos institutu atliktos studijos metu įrodyta, jog daugelis tėvų nepakankamai žino apie sveiką mitybą, o šeimose vyrauja neracionalus, konservatyvus požiūris į vaikų maitinimą.
Pagrindinės vaikų mitybos problemos yra šios: vaikai valgo per mažai daržovių, vartoja greit pagaminamą maistą, saldžius ir riebius užkandžius (picą, dešrainius, traškučius), saldikliais pasaldintus gėrimus ir nesilaiko mitybos režimo (nepusryčiauja). Svarbiausi antsvorio ir nutukimo rizikos veiksniai yra: turintys anstvorio ar nutukę tėvai; ilgi laiko intervalai prie TV, PC; nereguliari mityba; dažnas užkandžiavimas ir netinkami mitybos įpročiai; fizinio aktyvumo stoka.

Norėdami išvengti anstvorio atsiminkime maisto pasirinkimo piramidę. Vaikus reikia skatinti valgyti maistingą, įvairų, dažniau augalinės nei gyvulinės kilmės maistą, ne mažiau kaip 5 kartus per dieną valgyti įvairius vaisius ir daržoves (bent po 400 g), kelis kartus per dieną valgyti grūdinių produktų ar bulvių, per dieną suvalgyti 2 – 3 porcijas pieno ar jo produktų (vieną porciją sudaro stiklinė pieno ar rūgpienio, ½ stiklinės varškės, apie 40 g sūrio), mažinti riebalų vartojimą (gyvulinius keisti augaliniais), riebius mėsos produktus keisti ankštinėmis daržovėmis, žuvimi, paukštiena ar liesa mėsa, rinktis produktus, turinčius mažai cukraus, rečiau vartoti rafinuotą cukrų, saldintus gėrimus, saldumynus, valgyti nesūrų maistą (bendras druskos kiekis neturi viršyti 1 arbatinio šaukštelio per dieną – 5 g), valgyti reguliariai, vartoti pakankamai skysčių, ypač vandens, kasdien bent po valandą aktyviai judėti.

Mokykime savo pavyzdžiu

Patarimai tėvams, norintiems išvengti vaiko nutukimo: gerbkite savo vaiko apetitą; venkite duoti apetitą skatinančių ir pasaldintų valgių; ribokite laikomo namie kaloringo maisto kiekį; nemaitinkite vaikų, siekdami pamaloninti ar atsilyginti už gerą elgesį; nesiūlykite saldumynų už „švarią lėkštę“; ribokite TV, planšečių, išmaniųjų telefonų laiką; skatinkite ir patys laikykitės sveikos mitybos principų ir imkitės aktyvaus poilsio (pasivaikščiojimai, žaidimai ar kitoks fizinis aktyvumas lauke).

Atminkime, kad vaikų nutukimo prevencija yra visos šeimos sveika gyvensena! Padėkime savo vaikams užaugti sveikais žmonėmis. Nuo mažens juos mokykime apie sveikos mitybos bei fizinio aktyvumo svarbą. Ir svarbiausia – mokykime ne tik žodžiais, bet ir geru savo pavyzdžiu.

Pradėkite jau dabar!