Vaikų trūkumas toliau naikina kaimų mokyklas

deguciai pradinukaiŠilutės politikai nusprendė likviduoti tris pradines mokyklas – Degučių, Pašyšių ir Grabupių gyvenvietėse, o progimnazija Gardame taps tik pradine mokykla. Tokie Savivaldybės tarybos sprendimai patvirtinti balandžio mėnesio posėdyje didžiule balsų dauguma. Pradinės mokyklos bus uždarytos nuo 2020 m. rugsėjo 1 dienos.
Degučiuose trūksta vaikųGrabupiu vaikai
Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Dainora Butvydienė „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad moksleivių trūkumas priveda prie to, kad vaikai turi mokytis jungtinėse klasėse. Taip neįmanoma pasiekti gerų mokymosi rezultatų. Todėl skyriui tenka spręsti klausimus apie mokyklų tinklo optimizavimą, kad būtų išvengta mokymo jungtinėse klasėse.

Šiemet vasarį su Savivaldybės politikais buvo aptarta, kad nuo rugsėjo 1 dienos reikės pertvarkyti Žemaičių Naumiesčio gimnazijos struktūrą: likviduoti Degučių skyrių bei pertvarkyti Gardamo progimnazijos skyrių, nutraukiant pagrindinio ugdymo pirmosios dalies programos vykdymą.

Pasak D. Butvydienės, likviduojamoje Degučių pradinėje rugsėjo 1 dieną dar susirinktų 8 mokinukai. Jie galėtų mokytis vienoje jungtinėje klasėje. Tačiau šią mokyklą būtinai tektų pertvarkyti, nes reikia dažyti sienas, grindis, yra netvarkinga katilinė ir t.t. Todėl, pasitarus su moksleivių tėvais, nutarta vaikus pavėžėti mokytis į Žemaičių Naumiesčio pradinės mokyklos klases.

Gardamiškiai jau apsiprato

Pasak D. Butvydienės, Gardamo progimnazijoje jau šių mokslo metų pradžioje neliko 5 – 8 klasių moksleivių. Mokslo metų pradžioje susirinko tik tiek mokinių, kad pamokos galėjo vykti tik jungtinėse klasėse. Todėl visi vaikai buvo perkelti ir vežiojami mokytis į normalias Žemaičių Naumiesčio gimnazijos klases.

Dabar Gardame liks tik pradinė mokykla, priklausanti Žemaičių Naumiesčio gimnazijai.

Gardamo kaimo bendruomenės „Tenenys“ pirmininkė, Gardamo seniūnė Birutė Pocevičienė sakė, kad moksleiviai ir jų tėvai jau susitaikė su situacija, jog Gardame neliko progimnazijos. Juk nieko nepadarysi, kad miestelyje ir jo apylinkėse nebeužtenka šiai mokyklai mokinių.

Pasak B. Pocevičienės, seniūnijoje yra šeimų, kurios jau anksčiau buvo pasirinkusios savo atžalas mokyti vyresnėse Šilutės ar Žemaičių Naumiesčio gimnazijų klasėse. Tokio pasirinkimo uždrausti negali niekas, net ir siekiant išsaugoti kaimo progimnazijos statusą.

Pašyšių pradinukai papildys Juknaičių mokyklą

Atskiru sprendimu uždaryta ir Juknaičių pagrindinės mokyklos Pašyšių pradinės skyrius. Pašyšių pradinukai bus pavežami mokytis į Juknaičius.

Juknaičių pagrindinės mokyklos direktorė Violeta Šimelionienė sakė, kad prieš Savivaldybės tarybos sprendimą uždaryti Pašyšių skyrių, ji buvo surengusi tėvų susirinkimą. Direktorei graudu, kad reikia šią mokyklą uždaryti. Kitų mokslo metų rugsėjį mokyklos slenkstį peržengtų tik 7 vaikai, o šiemet joje mokosi vos 8 pradinukai. Mokymosi sąlygos jiems geros, buvusiame vaikų darželyje patalpos naujai sutvarkytos. Tačiau mokytis jungtinėje klasėje visiems pradinių klasių vaikams yra pernelyg sunku, nelengva ir pedagogui.

„Tėvai supratingai vertina situaciją ir nebeprieštarauja, kad nuo rugsėjo jų vaikai bus vežiojami į Juknaičius. Jie mokysis normaliose nuo 15 iki 18 vaikų klasėse“, – pasakojo V. Šimelionienė.

pasysiu mokykleles_vaikai_DSCF1902Grabupių vaikai – į „Žibus“

Šilutės „Žibų“ pradinės mokyklos Grabupių skyriaus uždarymą taip pat lėmė vaikų trūkumas.

Pasak šio skyriaus pedagogės Aldonos Bagdonienės, šiuo metu mokyklą lanko 14 mokinukų, tačiau nuo rugsėjo jų liks tik 8. Dar kitais metais – dar mažiau.

Grabupiuose yra šeimų, kurios dirba Šilutėje, todėl vaikus veža į miesto mokyklas. Ir tai daro tik dėl to, jog tose mokyklose vaikai ilgiau užimami.

Grabupių bendruomenės pirmininkas Vladas Kainovaitis apgailestauja dėl pradinės mokyklos uždarymo. „Gaila, tačiau šiuo laikotarpiu gyvenvietėje mažamečių vaikų trūksta. Bendruomenė sieks, kad Savivaldybė mokyklos pastatą ar bent jo dalį leistų naudoti savo reikmėms“, – sakė jis.

Stengsis, kad pedagogai darbą gautų

Uždarant Degučių skyrių iš darbo bus atleidžiami pradinių klasių, anglų kalbos, priešmokyklinio ugdymo mokytojai, valytoja. Atleistiems darbuotojams išeitinėms išmokoms reikės apie 5476 eurų mokymo ir 1232 eurų savarankiškų lėšų.
Gardamo skyriuje iš darbo bus atleidžiami pastatų, patalpų ir teritorijos priežiūros darbininkas ir valytojas. Išmokoms reikės apie 1232 eurų. Mokytojų atleisti nereikės.

Uždarant Grabupių skyrių iš darbo bus atleidžiami 2 mokytojai, 2 aptarnaujančio personalo darbuotojai (valytojas, kiemsargis, pastatų priežiūros darbininkas). Išeitinėms išmokoms reikės mokymo lėšų apie 5138 eurų, savarankiškų lėšų apie 1540 eurų.
Tvirtinant 2020 m. biudžetą, mokymo lėšos skaičiuotos 8 mėnesiams ir išeitinėms išmokoms pinigų nenumatyta. Savarankiškų lėšų užteks.

D. Butvydienė sakė, kad su Degučių, Grabupių bei Pašyšių pradinių klasių mokytojomis apie atleidimą iš darbo dar nekalbėjo. Tačiau kai toks pokalbis bus, ji stengsis, kad pedagogėms būtų surastos naujos darbo vietos.