Vaikų ugdymo įstaigose – nauji reikalavimai maitinimui

istock 000000467930largeKlaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyrius primena, kad nuo š.m. liepos 1 d. įsigaliojo naujas „Maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašas“.

Šio aprašo tikslas – sudaryti sąlygas sveikatai palankiai vaikų mitybai, užtikrinti geriausią maisto saugą ir kokybę, taip pat patenkinti vaikų maisto medžiagų fiziologinius poreikius bei ugdyti sveikos mitybos įgūdžius.

Tvarkos apraše numatytos kai kurios naujovės. Pavyzdžiui, vaikų darželiuose draudžiama gaminti maistą iš rūkytos mėsos. Pirmenybė teikiama maistines savybes tausojantiems patiekalų gamybos būdams: virimui vandenyje ar garuose, troškinimui.

Vaikams, net ir nepietaujantiems, turi būti sudarytos sąlygos nemokamai atsigerti geriamojo vandens, rekomenduotina kambario temperatūros. Be to, moksleiviams turi būti sudaryta galimybė atsigerti ir nesaldintos arbatos.

Atkreipiame visų vaikų ugdymo įstaigų steigėjų bei vadovų dėmesį, kad vadovaujantis Tvarkos aprašu, vaikų maitinimo valgiaraščiai turi būti derinami su teritorine visuomenės sveikatos priežiūros įstaiga. Valgiaraščiai turi atitikti Tvarkos apraše išdėstytus valgiaraščių sudarymo reikalavimus. Ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose valgiaraščiai sudaromi ne trumpesniam kaip 15 dienų laikotarpiui, o vaikų socialinės globos įstaigose – 14 dienų laikotarpiui.

Pagal naujojo aprašo reikalavimus, Šilutės rajone valgiaraščius jau susiderino 84 proc. vaikų ugdymo įstaigų. Iš pateiktų derinimui valgiaraščių 13 proc. neatitiko tvarkos aprašo reikalavimų.

Vertinant valgiaraščius pastebėta, kad dažnai nesivadovaujama naujojo aprašo reikalavimais, t.y. dažnai į valgiaraščius įtraukiami draudžiami maisto produktai. Tvarkos apraše nustatytos draudžiamos tiekti maisto produktų grupės. Be jau anksčiau draudžiamų, organizmui nenaudingų produktų (traškučių, saldainių, šokolado ir jo gaminių, gazuotų, energinių gėrimų ir kt.) sąrašas papildytas kramtomąja guma su draudžiamais maisto priedais, kisieliumi, kavamedžio pupelių kava ar ekstraktu, cikorijos, gilių ar grūdų gėrimais (kavos pakaitalais).

Į vadinamąjį juodąjį sąrašą įtraukti skrudinti ar spraginti gaminiai, konditerijos gaminiai su glaistu ar kremu, sūrūs konditerijos gaminiai (kuriuose natrio daugiau kaip 0,4 g/100 g), taip pat žlėgtainiai ir maisto papildai.

Primename, kad valgykloje ar kitoje patalpoje, kurioje maitinami vaikai, turi kabėti sveiką mitybą skatinantys plakatai, kuriuose nurodyti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos bei teritorinės visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos telefono numeriai.

Šių įstaigų darbuotojai moksleiviams, jų tėvams ar mokytojams suteiks rūpimą informaciją maisto saugos, maitinimo organizavimo ir valgiaraščių sudarymo klausimais.