Vaikų vasaros stovyklos jau atveria duris ir plonina tėvų kišenes

Nenumaldomai artėjant mokslo metų pabaigai daugelis mokyklinio amžiaus vaikų ruošiasi bent keletą dienų praleisti vasaros stovyklose.

Vasara – smagių renginių ir džiugių susitikimų metas - ir šiemet įvairaus amžiaus moksleivius sukvies į stovyklas.

Ši tema šiemet tapo savotiškai ir laukimu (nes nebėra jokių pandemijos suvaržymo apribojimų), ir galvos skausmu. Savaime aišku, kad tėvams, besiruošiantiems išlydėti savo atžalas į tokias stovyklas, nors ir kelioms dienoms, teks gerokai labiau paploninti pinigines. Šiemet brango viskas, tad nenuostabu – ir vasaros stovyklos. Dauguma vasaros stovyklų šiemet pabrango net keliolika kartų.

Stovykloms skirta gerokai mažiau lėšų

Anot Švietimo ir kultūros skyriaus vyriausiosios specialistės Vidos Kubaitienės, šią vasarą švietimo ir kultūros įstaigos Šilutės rajone įgyvendins 16 vaikų vasaros poilsio projektų, kuriuose dalyvaus apie 600 mokinių. Dauguma stovyklų savo veiklą pradės nuo birželio 14 d. Visos jos bus dieninės stovyklos, jose numatyta daug edukacinių veiklų, turistinių žygių.

Beje, nuolat augančios maisto ir energijos išteklių kainos šiemet gerokai kilstelėjo ir stovyklų kainas. Pastarąsias, kaip žinia, nustato projekto teikėjai. Savivaldybės administracija kompensuoja tik socialiai remtinų mokinių poilsį ir prisideda prie dalinio projekto finansavimo. Šiemet, anot specialistės V. Kubaitienės, vasaros poilsio projektams iš Savivaldybės biudžeto skirta 15 000 eurų socialinę paramą gaunančių šeimų vaikams, papildomai skiriamos lėšos maitinimui.

Žvelgiant į paramą ir prisidėjimą prie vasaros stovyklų finansavimo, šiemet Savivaldybės biudžeto kišenė atrodo gerokai skurdžiau, nes pernai toks prisidėjimas buvo apie 45 000 Eur. Grįžtant į 2021-ųjų vasarą, stovykloms pirmajame etape buvo skirta 10 tūkst. eurų ir apie 4,5 tūkst. eurų socialiai remtinų šeimų vaikams pamaitinti, o antrame etape surasta dar 35 tūkst. eurų ir papildomai prie 600 vaikų skaičiaus pakviesti dar 450.

Tiesa, pernai papildomos lėšos stovykloms buvo skiriamos atsižvelgiant į visus metus gyventojus varžiusią pandeminę situaciją ir nuotolinį mokinių mokymą, kurio metu labai stigo vaikams socialinio bendravimo.

Kaina už dieną – dviženklė

Žvelgiant į vaikų vasaros poilsio projektų suvestinę 2022 m. matyti, kad rajone vaikai galės stovyklose praleisti nuo 5 iki 8 dienų. Iš viso rajone vasaros poilsio projektus pateikė ir finansavimą gavo, kaip ir pernai – 16 įstaigų, tarp kurių – mokyklos, F. Bajoraičio viešoji biblioteka ir H. Šojaus muziejus.

Dieninėse stovyklose moksleiviams bus organizuojami edukaciniai užsiėmimai ir kelionės tyrinėti augmeniją ir gyvūniją, mokytis dainų užsienio kalbomis, keliauti po įdomiausias rajono vietas. Žinoma, bus išvykų ir į Palangą ar Šventąją, kad vaikai galėtų pasimėgauti ir poilsiu prie jūros. Tokios kelionės yra labiausiai moksleivių mėgstamos.

Apie tai, kad vasaros stovyklos šiemet nemenkas iššūkis vaikų tėvams, galima spręsti iš siūlomų kainų. Štai, pavyzdžiui, aktyvi dieninė stovykla 6-12 m vaikams, kuri bus organizuojama Šilutės Pamario progimnazijoje, pareikalaus 120 Eur už 5 dienas, tai – 24 Eur vienai dienai. Vandens turizmo centras kviečia į stovyklą „Kintas“ ir joje už 6 dienas vienas asmuo turi susimokėti 240 Eur (40 Eur už parą).

Viena iš populiariausių išlieka stovykla Vanaguose, į kurią kiekvieną vasarą vyksta ne maža dalis ir Šilutės rajono vaikų. Kunigo Valdo Miliausko ir jo komandos savanoriška veikla organizuojama stovykla „Vanagai 2022” šiemet kiekvienam dalyviui kainuoja nuo 50 iki 150 eurų. Tikslią kainą pasirenka kiekvienas dalyvis, pagal savo išgales. Tai – bene pigiausia stovykla, bet kasmet ji sulaukia didelio stovyklautojų antplūdžio. Šiemet „Vanagai 2022“ nuo 14 m. jaunimą, sukvies birželio 29 – liepos 3 d. Iš viso ji truks 5 dienas, kur turiningai praleisti laiką galės apie 400 vaikų, juos ugdys, prižiūrės apie 100 darbuotojų.

Kalbintas vienas iš stovyklos iniciatorių V. Miliauskas sakė, kad vos tik buvo paskelbta žinia, jog jaunimas jau gali registruotis į stovyklą, anketos buvo užpildytos greičiau nei per savaitę. Norinčiųjų ir susidomėjusiųjų skaičius labai didelis, dar yra nemenka eilė laukiančiųjų, kad galbūt atsiras laisvų anketų ir atsivers galimybė patekti šią vasaros į stovyklą.

Kaip ir kasmet, stovyklas ir šiemet organizuoja ir seni bičiuliai, kasmetiniai rėmėjai. Tai Emericho (Vokietija) – Šilutės draugija ir partneriai iš Švedijos, Ljungby miesto, kurie bendradarbiauja su Šilutės socialinės paramos skyriumi. Tad ir šiemet šios draugijos stovyklas surengs bent keliolikai vaikų.