Vaikus marinusi motina liko laisvėje

nuteista rojieneProkurorė už tyčinį nužudymą, sunkų sveikatos sutrikdymą ir vaikų nepriežiūrą siūlė vaikų neprižiūrėjusią motiną įkalinti 16 metų. Tačiau teismas tyčinius nusikaltimus, kuriais kaltinta 42 metų šilutiškė Ilona Rojienė, perkvalifikavo į neatsargius.

Dėl badavimo mirusio berniuko ir dėl tos pačios priežasties visiškai išsekusios mergaitės motina nuteista pusketvirtų metų nelaisvės, bausmės vykdymą atidedant.

Tiriant šiuos įvykius prabėgo beveik penkeri metai.

Išsekęs sūnus mirė nuo ilgalaikio badavimo

Visą Šilutę sukrėtusi tragedija viename iš miesto daugiabučių įvyko 2008 metų balandžio 15 dieną. Tądien, nedideliame bute, kur su šešiais vaikais gyveno I.Rojienė, buvo rastas negyvas 5 metukų jos sūnus Lukas.

Motina aiškino, kad rytą nubudusi suvokė, jog lovoje gulintis jos sūnus nebekvėpuoja.

Teismo medicinos ekspertai netrukus nustatė, kad vaikas buvo išsekęs nuo ilgalaikio badavimo, sirgo mažakraujyste ir dėl to mirė. Be to, jis buvo neprižiūrėtas: aptekęs utėlėmis, aprengtas nešvariais drabužėliais.

„Aš negaliu patikėti, kad ne vienkiemyje, o viduryje miesto gyvenęs vaikas gali taip atrodyti. Anemiškas, dėl badavimo išsivysčiusios mažakraujystės iškankintas vaikas turėjo ne vieną dieną nevalgyti. Visiškai sunykęs, utėlių papjautas vaikas. Ir tai vyko mūsų laikais. Negi kaimynai ir aplinkiniai nematė tokio išsekusio berniuko?” – dar 2009 m. negalėjo atsitokėti ir situaciją komentavo garsus teismo medicinos ekspertas Diomenas Vitkus.

Eksperto nuomone, berniukas turėjo itin ilgai nevalgyti. „Taip organizmas sunyksta ne per dieną”, – tvirtino D.Vitkus.

Mergaitę pavyko išgelbėti

Palaidojus berniuką netrukus ligoninėje atsidūrė jo ketverių metų sesuo. Karščiuojantį vaiką pas medikus atvežė močiutė. Mergaitė ligoninėje praleido dvi savaites. Įtarta, kad jai išsivystė anemija dėl tos pačios priežasties – badmiriavimo.

Mergaitei buvo sutinusios kojos, ji tesvėrė 11 kilogramų.

Vaikų ligoninės medikai teisme patvirtino, kad jokių papildomų ligų mergaitei nenustatyta – ji buvo visiškai išsekusi. Gydyta tiktai anemija – vaikui teko perpilti kraują.

Keletą dienų praleidusi Reanimacijos skyriuje mergaitė atsigavo ir godžiai puolė valgyti. Medikai stebėjosi, kad ją domino ne saldumynai, kaip daugelį vaikų, o košė, mėsa, kurių vienos porcijos pasisotinti jai neužtekdavo. Pirminės Klaipėdos ekspertų išvados po vėlesnių išsamių specialistų tyrimų buvo patvirtintos – berniukas mirė, o mergaitė susirgo iš bado.

Užtrukęs bylos nagrinėjimas

Klaipėdos apygardos teisme ši byla buvo nagrinėjama daugiau kaip trejus metus.

Teisme moteris tvirtino sūnaus badu nemarinusi. Esą jis, kaip ir kiti vaikai, buvo sočiai pavalgęs, ji dažnai pamaitindavusi ne tik savo vaikus, bet ir girtaujančių kaimynų mergaitę. Ji spėliojo, kad Lukas galėjo sirgti cukriniu diabetu ar kokia kita liga, ir prašė išteisinti.

Bylos nagrinėjimą užvilkino ir tai, kad kaltinamosios advokatas teigė, kad moteriai vienai buvo sunku auginti krūvą vaikų, o po tragedijos jos sveikata pašlijo, ji bandė žudytis, gydėsi psichiatrijos ligoninėje. Tad tirta ir I.Rojienės psichinė būklė.

Tačiau specialistai nustatė, kad I.Rojienė suvokia savo veiksmus ir gali už juos atsakyti.

Nuosprendį tikėtasi išgirsti pernai sausį, bet tąkart teisėjų kolegija nusprendė atnaujinti įrodymų tyrimą, į teismą kviesti nepilnamečius vaikus ir juos apklausti dalyvaujant psichologui. Ilgai teko laukti ir teismo ekspertų išvadų.

Tikino mylėjusi visus vaikus

Po sūnaus laidotuvių I.Rojienė su vaikais išsikraustė į kaimą pas motiną. Dabar šeima įsikūrusi Tauragės apskrityje.

Moteris du kartus buvo ištekėjusi – ir abu nesėkmingai. Pirmąkart – devyniolikos. Su vyru išgyveno tik keletą metų.

Antrasis kartas taip pat šeimyninės laimės neatnešė. Nuo trijų vyrų moteris susilaukė aštuonių vaikų. Vyriausiam dabar – 23-eji.

Byloje yra Šilutės vaiko teisių apsaugos tarnybos pažymos apie tai, kad daugiavaikė I.Rojienės šeima buvo įtraukta į socialinės rizikos šeimų sąrašą dėl motinos socialinių įgūdžių stokos. Pažymoje nurodoma, kad tarnybos specialistai lankydavosi šeimoje, tačiau vaikų nepriežiūros, maisto, švaros trūkumo, nehigieniškų vaikų gyvenimo sąlygų nepastebėjo. Pažymose tik konstatuojama, kad motina vengia vesti vaikus pas gydytojus.

I.Rojienė buvo kaltinama piktnaudžiavimu tėvų teisėmis, sunkiu sveikatos sutrikdymu ir itin žiauriu mažamečio vaiko nužudymu.

Už tai numatyta laisvės atėmimo bausmė nuo 5 iki 20 metų arba iki gyvos galvos.

Tačiau moteris niekada savo kaltės nepripažino. Gavusi paskutinį žodį ji ir vėl tvirtino, kad sūnaus badu nemarino, jis, kaip ir kiti vaikai, esą būdavo pakankamai pavalgęs.

Moteris neįžvelgė savo kaltės ir teigė, kad visus vaikus mylėjo, jais rūpinosi, ir prašė ją išteisinti.

Video reportažą apie teismo procesą galite žiūrėti čia.