Vainutiškiai kupoliavo: iš žolelių būrė, linkėjo, Jonus ir Janinas vainikavo

 vainuto jonines jonukas DSCN0159Belaukdami stebuklingos Joninių nakties, dar vadinamos Rasų arba Kupolinių švente, vainutiškiai šeštadienį rinkosi į tradicinį miestelio ir apylinkių gyventojų susiėjimą.

Ryte renginiai prasidėjo krepšinio varžybomis, kuriose dalyviai rungėsi dėl Vainuto seniūno Vitalijaus Mockaus prizo.

Pavakarę šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje aukotos Mišios, jų metu palaiminti miestelio gyventojai, pašventinti žolynai ir ąžuolų vainikai. Vėliau centrine miestelio gatve nusidriekė šventinė eisena, kurios priekyje iškilmingai žygiavo Šilalės kultūros centro pučiamųjų orkestras (vad. Z.Levickis), seniūnijos meno kolektyvai, vietos gyventojai ir svečiai.

Ieškoti paparčio žiedo ėjo ir seniūnas

Tradicinę Joninių šventę šišioniškių tarme vedė Vaida Galinskienė, susirinkusiesiems ji linkėjo geriausios nuotaikos, priminė, kokie nuo seno buvę Joninių, arba Rasų, Kupolinių šventės papročiai.

Anot vedėjos, šios dienos pavadinimai įpareigoja atlikti tam tikrus darbus: Kupolinių vardas reiškia, jog tą dieną reikia mažiausiai iš 9, o daugiausiai – iš 21 žolės surinkti žolynų puokštę, ją išdžiovinti ir laikyti namuose, nes ji visus metus saugos nuo piktos akies ir nelaimių. Rasų vardas įpareigoja Joninių rytą po rasas išsivolioti, kad sveiki ir stiprūs visus metus būtume, o Joninės – Jonus, Janinas, Janytes ir Jonukus pasveikinti.vainuto jonines jaunos seimos DSCN0033

Scenoje išsirikiavę rajono politikai sveikino vainutiškius ir, pasirinkdami vieną žolelę iš atsineštų pašventintų puokščių, linkėjo geros vasaros, derliaus bei sveikatos.

Tardamas sveikinimo žodį Vainuto seniūnas V.Mockus dėkojo Joninių šventės organizatoriams, rėmėjams bei aktyviausiems šventės rengėjams. Seniūnijos šeimininkas, ištraukęs iš atsineštos gėlių puokštės išskirtinę žolelę – paparčio lapą, vainutiškiams pažadėjo švęsti iki tikrosios Joninių nakties, o jos sulaukus – eiti ieškoti paparčio žiedo.

Pagerbė šeimas ir sportininkus

Šiemet, kitaip nei ankstesniais metais, seniūnijoje apdovanoti ne gražiausių sodybų šeimininkai, bet tie vainutiškiai, kurie papildė sparčiai augantį Vainuto jaunų šeimų ratą, įleido savo šaknis į gimtąją žemę ir nutarė čia kurstyti savo šeimos židinį, neieškodami laimės užsienio šalyse.

Į sceną atsiimti specialių seniūno prizų ir „Šilutės naujienų“ redakcijos dovanos – laikraščio prenumeratos trim mėnesiams iš viso buvo pakviesta 10 šeimų: Ievos ir Tado Ercių, Simonos ir Dariaus Jončų, Ingos ir Mindaugo Vaitkų, Aušros ir Vaidoto Pocių, Rasos ir Modesto Ercių, Kristinos ir Artūro Pielikių, Ingridos ir Algimanto Lenkšų, Aistės ir Artūro Šimašių, Sigitos ir Modesto Šilinskų, Linos ir Mariaus Juzaičių.
vainuto jonines soka DSCN0169
Tradiciškai šventės metu apdovanotos ir dieną krepšinio aikštelėje tarpusavyje susirungusios komandos: III vietą iškovojusi „Chamau“, II – „Baubai“ ir I – „Šniūras“.

Kiekvienais metais, švęsdami Jonines vainutiškiai naujai prikelia senąsias krašto tradicijas ir papročius, ugdo jaunosios kartos pagarbą praeičiai.

Vakaro programa tęsėsi koncertine programa, kurią pristatė folkloriniai ansambliai ir vietos jaunosios scenos žvaigždės. Scenoje pasirodė Vainuto „Vainuta“ (vad. L.Mieliulytė), Žemaičių Naumiesčio „Žaliakalnis“ (vad. V.Krutikovas), Bikavėnų „Lolytėlė“ (vad. K.Budrys), Vainuto gimnazijos merginų šokio kolektyvas „Uta“ (vad. L.Šaulytė), dainavo vainutiškės Gintarė Muraulaitė ir Ingrida Tribičiūtė.

Nuskriaustų šventėje nebuvo – mažųjų šventės dalyvių pramogai buvo pripūstas kalnas – čiuožykla, vyresni mėgavosi koncertine programa, jų maitinimu rūpinosi prekybininkai.

Žinoma, saulei leidžiantis pasveikinti ir ąžuolų vainikais vainikuoti Jonai bei Janinos. Varduvininkų rate sukosi ir vyresniosios kartos atstovai, ir mažieji seniūnijos Jonukai, kuriems šiemet dar tik pusantrų ir 5 metukai.

Artėjant vakaro kulminacijai – Joninių laužo uždegimui jaunos merginos sau ateitį būrė mesdamos ant medžio šakų gėlių vainikėlius – po kelių kartų vainikėlis užkibs ant šakos, po tiek metų mergelė ir ištekės.

O kai laužas buvo uždegtas ir aplink jį susibūrė dalyvių minia, kupoliautojus linksmino viešnia iš uostamiesčio Irena Starošaitė, grupės „Kitokios“ ir „Tautinis brandas“.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ Facebook albume!