Vainutiškiai vėl įsuko į tradicinį Joninių sūkurį

Vainuto jonines merginos 1pKaip ir kasmet, į Joninių tradicijas viso Pamario krašto ir aplinkinių kraštų gyventojus šeštadienį nukėlė vainutiškiai.

Tradicinėje šios šventės vietoje susibūrė tiek kraštiečių, kiek kitų kaimų Joninių organizatoriams vis dar nepavyksta suburti.

Be abejo, buvo pagerbti Jonai ir Janinos, priminti trumpiausios vasaros nakties burtai bei kupoliavimo – žolynų rinkimo – tradicijos, vėl ant medžių šakų kabojo mergelių vainikai, vėl pagerbti darbščiausieji, o šįmet – dar ir savo atžalas geriausiai auklėjančios darniausios šeimos.

Vidurnaktį į dangų kilo fejerverkai, o kantriausieji vainutiškiai šoko iki paryčių…

Padėkos darniausioms šeimoms
Vainuto jonines jonai
Kol savo asortimentą rikiavo į Vainutą suvažiavę amatininkai ir prekybininkai, vietiniai, o ypač – Jonai ir Janinos, buvo palaiminti šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Po Mišių šventės dalyvių eiseną į aikštę atvedė nebe pirmą kartą iš kaimyninės Šilalės atvykstantis kultūros centro pučiamųjų orkestras.

Visur suspėjantis Vainuto seniūnas Vitalijus Mockus tikino, kad be šios šventės organizatorių – Bikavėnų senųjų kaimo tradicijų centro darbuotojų bei nepailstančios jų vadovės Marytės Matevičienės jis būtų lyg be rankų, o Joninių Vainute greičiausiai išvis nebūtų. Todėl didžiausia seniūno padėka ir buvo skirta Bikavėnų kultūrininkams bei M.Matevičienei.

Ypatingas padėkas šios seniūnijos gyventojams skyrė Seimo pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis – jis pagarbą išreiškė 3 ir daugiau vaikų auginančioms ir dorai juos auklėjančioms darnioms šeimoms. Pareiga atrinkti tokias šeimas teko seniūnijai. Tad padėkos raštus K.Komskis įteikė Balčiuose gyvenantiems Ingai ir Remigijui Jurkams, Loretai ir Aloyzui Lukočiams iš Lazduonėnų bei vainutiškiams Dainai ir Gražvydui Austynams, Daivai ir Stasiui Kurlinkams bei Loretai ir Jonui Skurdeliams.

Jonams ir Janinoms – vainikai ir šampanas

Idealiai išpuoselėtų sodybų Vainuto seniūnijoje kasmet vis daugiau, todėl bendruomenės atstovų komisijai tenka nelengvas uždavinys išrinkti „pačias pačiausias“. Šiemet nueita kitu keliu – nutarta pagarsinti naujai išpuoselėtas sodybas ir daugiabučius. Tokių rasta ne viena. Tad seniūno padėkos raštai bei prizai už grožio puoselėjimą įteikti Tauragės g. 17 daugiabučio gyventojams, kuriems atstovauti pakviesta Elena Marozienė, A.Baranausko g. 35 ir 38 namų aplinką Vainuto geriausios seimospuoselėjančioms Violetai Buterlevičienei bei Bronei Vozgirdienei, taip pat vainutiškiams Daivai ir Antanui Juraškams ir Sonatai Vaivadaitei bei Tomui Kraučiūnui.

Seniūno prizus jau ne vienerius metus laimi ir vietiniai krepšininkai. Net 16 komandų jau nuo pusiaudienio pradėjo kovas krepšinio aikštelėje, ir visas už nugaros paliko Vainuto „Chamau“.

Kai prie scenos buvo pakviesti varduvininkai, jų susirinko apie dešimt. Visi papuošti ąžuolų lapų vainikais, visiems seniūnas V.Mockus ir po taurę šampano įpylė. Visiems, išskyrus mažiausiąjį, dar ikimokyklinuką Jonuką. O nesnaudžiančios šokėjos visus varduvininkus į valso sūkurį įsuko.

Vainutiškiai laikosi nepajudinamos tradicijos, kad Joninės būtų nieko vertos be folkloro kolektyvų programos. Tad paskelbus jų koncertą, vienas po kito scenon lipo vietiniai ir į svečius atvykę meno kolektyvai: „Vainuta“ ir „Ūta“, „Verpstė“ ir „Žaliakalnis“, „Žemaitkiemis“ ir „Lolytėlė“, ir net telšiškiai „Spigėns“. Dar vėliau, saulei riedant link laidos, koncertavo grupės „Pikaso“ ir „Dar“, o pastaroji linksmino ir diskotekoje likusius bei tradicinių „Egminos“ fejerverkų sulaukusius kantriausius šokėjus.

 

Daugiau nuotraukų facebook albume!

 Projektas: „Prie Šyšos krantų: Tradicijos.”