Vainutiškių rūpesčiai: reikėtų hidrantų, piktina atliekų tvarkymas

vainute valdzia vyrasĮ susitikimą su rajono meru ir administracijos darbuotojais susirinkę vainutiškiai ir jų seniūnas Vitalijus Mockus pradėjo jį netradiciškai. Pirmiausia įteikė gėlių neseniai gimtadienius šventusiems rajono merui Virgilijui Pozingiui bei seniūnaičiams Zigmui Budreckui bei Renatai Lukočienei. Merui seniūnas palinkėjo niekada neužmiršti, kad yra toks Vainutas ir kad jo žmonės laukia iš valdžios daug gerų darbų…

Vainutiškiai turėjo ne vieną prašymą rajono valdžiai, bet nekintantis išliko pasipiktinimas prastais keliais ir mokesčiu už šiukšles.

Hidrantų kaimuose nebus

Seniūnas V.Mockus pasidžiaugė, kad pernai iš Savivaldybės „paskolą“ gavę vainutiškiai aplink vietos kapines surentė naują tvorą, bet čia pat patikino, kad problemų dar yra.

Viena aktualiausių – didesniuose kaimuose nėra hidrantų. Seniūnas nemano, kad tai menka bėda, nes jei žiemą, kai užšąla visi vandens telkiniai, kiltų gaisras Bikavėnuose ar Kivyliuose, ugniagesiams vandens tektų skubėti į Vainutą, kur hidrantas jau įrengtas. Ugnis per tą laiką suspėtų sunaikinti viską. Tad hidrantų būtinai reikėtų kaimuose.

„Šilutės vandenų“ direktorius Alfredas Markvaldas nesutiko, kad visuose kaimuose turėtų būti hidrantai. Anot jo, tokie įrenginiai statomi ne tam, kad ugniagesiai galėtų pasipildyti cisternas. Gorainiuose, Bikavėnuose ir Kivyliuose  vandens gręžiniai iš anksto buvo įrengti pagal čia gyvenančių žmonių skaičių, taigi – ir pagal poreikius, pastatyti mažesnio galingumo siurbliai. Todėl hidrantų čia įrengti neišeis.

Tolimesnėje ateityje – gal 2013-aisiais, pasak A.Markvaldo, bus aišku, kiek pinigų rajonas gaus mažųjų gyvenviečių vandentvarkos plėtrai.

Vainutiškiai domėjosi, kokiu atstumu iki namų bus atvestos nuotekų trasos, kokio ilgio prijungimo vamzdynus teks rengti patiems gyventojams.

Tai jiems teks išsiaiškinti su vandentiekininkų vietos atstovu. Gali būti, kad keliems namams teks pasistatyti ir perpumpavimo siurblinę.

„Blogai, labai blogai, kad kyla vandens kainos“, – piktinosi vainutiškiai. Ir sukėlė aštrią diskusiją tarp A.Markvaldo ir vietos bendruomenės vadovo Vytauto Laurinaičio. Pastarasis tikino nematantis pagrindo, dėl kurio vandens kaina turėjo kilti tiek daug.

Pakelėse – 60 maišų šiukšliųvainute valdzia moteris

Pensininkė Aldona Misiulienė išsakė kiekvienoje seniūnijoje be išimčių girdimą priekaištą dėl mokesčio už šiukšlių išvežimą. Ji stebėjosi kitose seniūnijose mero išsakytais žodžiais, jog šis nesupranta, kodėl kaimo žmonės į konteinerius verčia net žolę. Anot moters, jie taip daro todėl, kad tiesiog neprirenka reikiamo šiukšlių kiekio, neužpildo konteinerių.

Mero komentaras, kad „mes visi visko norime dykai, bet nepasidomime, kiek miškų anksčiau turėjome išvalyti nuo šiukšlių“, moters neįtikino. Ji sakė ir dabar važiuodama į Šilutę matanti pilnas pamiškes šiukšlių. V.Pozingis pridūrė, kad net padangas, kurios išvežamos nemokamai, žmonės vis dar veža į pamiškes.

Nesutiko meras ir su V.Laurinaičio nuomone, jog kaime atliekų tikrai esą mažiau nei mieste.

Vicemeras Vaidas Pavilonis ragino šiukšles rūšiuoti ir priminė, kad ir prie Vainuto kapinių stovi pilnutėliai konteineriai. Anot jo, nė viena pasaulio šalis nėra patenkinta savo apmokėjimo už šiukšles ir jų rūšiavimo tvarka. Jis informavo, jog pavasarį Savivaldybė gaus 4000 specialiai kompostavimui skirtų konteinerių, kurie gyventojams bus išdalinti nemokamai.

Pensininkas Jonas Kriaučiūnas irgi tikino neprirenkantis to konteinerio, nes net ištuštintą šampano butelį kur nors važiuodamas įmetantis į stiklui skirtą konteinerį. Už tai jis pelnė garsius susirinkusiųjų plojimus. Senukas prisiminė jaunystės laikus, kuomet, anot jo, atliekas surenkantis žydas jų turėtojams dar ir silkę, adatų ar muilo duodavęs. „Ne mes jums, o jūs mums dar turėtumėt primokėti“, – aiškino J.Kriaučiūnas.

Aiškinimų, kad šiukšlių turime ne tiek jau daug, neištvėrė naumiestiškis kelininkas Antanas Kubaitis. Jis sakė su kelininkų brigada tik iš pakelių nuo Vainuto iki Šilutės surinkęs 60 maišų atliekų. Dar jis priminė, kad patys kaimo žmonės gadina savo kelius, važinėdami sunkiasvoriais traktoriais su mėšlinais ratais, o paskui piktinasi tų kelių būkle.

Seniūnija gauna dideles investicijas

Meras Pozingis į seniūno pageidavimus reagavo ramiai. Anot jo, V.Mockus sugeba taip pasakyti, kad atrodo, jog Vainutui visko labiausiai trūksta. Jis mano, kad ši seniūnija gauna tokias investicijas, apie kokias kitos tik pasvajoti galėtų. Minėjo Kivylių bendruomenės namų, Vainuto ir Bikavėnų kultūros centrų remontus, įsibėgėjantį vandentvarkos projektą.

V.Pozingis pripažino, kad ir bendruomenės čia aktyvios, ir Joninės – išskirtinės. „Sugebat pristatyti save, suruošti išskirtinę šventę“, – konstatavo meras.

Čia pat vainutiškius meras nuleido ant žemės, pranešęs, kad Savivaldybė padaro tik 20-30 proc. visų reikalingų darbų. Priežastis vis ta pati – nėra pinigų. Pripažino, kad visose seniūnijose blogas gatvių apšvietimas, o kad būtų patenkinti viso rajono poreikiai, vien tam reikėtų 2,5 milijonų litų.

Administracijos direktorės pavaduotoja Dainora Butvydienė tą pačią – pinigų – problemą akcentavo kalbėdama apie švietimą. Vainutiškiai, anot jos, sugebėjo įtikinti rajoną, kad jų mokykla turi išlikti ir net tapti gimnazija. O štai Gorainių pradinės situacija aiški – kitais metais skyrius bus panaikintas, nes trūksta vaikų.

PK viršininkas prašė gyventojų pagalbos

Šilutės r. PK kriminalistų vadovas, laikinai einantis komisariato viršininko pareigas Vaidas Petniūnas sakė, jog pernai per metus šioje seniūnijoje užregistruotos 28 nusikalstamos veikos, šiemet – jau 8.

Viršininkas agitavo steigti saugios kaimynystės grupes ir visiems kartu kovoti su nusikalstamumu, juo labiau kad apylinkės inspektoriaus Vainutas iš viso nebeturi.

„Kada turėsime inspektorių?“ – nebeištvėrė seniūnas V.Mockus. V.Petniūnas jo nepradžiugino, pranešęs, kad visoje Žemaičių Naumiesčio nuovadoje jau belikę tik 3 inspektoriai. Ir ragino informuoti draugus bei pažįstamus, kad dabar aukštąjį išsilavinimą turintys ir trumpus kursus Klaipėdoje baigę žmonės gali dirbti policijoje. Nustatytas tik amžiaus cenzas – ne vyresni nei 35 metų.

Vainuto, Žemaičių Naumiesčio, Gardamo ir Švėkšnos kraštas, anot viršininko, garsėja kaip naminės degtinės fabrikėlių kraštas. Kovoje su šiuo blogiu V.Petniūnas prašė ir gyventojų pagalbos – ir anoniminės, ir atviros. Jei yra turinčių informacijos, bet nepasitikinčių policija, nusivylusių ankstesnių ar dabartinių pareigūnų darbu, jis ragino atvažiuoti asmeniškai pas jį. Galima kreiptis ir į Tauragės apskrities PK vadovus.

F.Bajoraičio viešosios bibliotekos direktorė Dalia Užpelkienė turėjo dėl ko pagirti vainutiškius. Anot direktorės, šiame krašte yra net 5 bibliotekos ir čia gyvena skaitanti tauta, kuri naudojasi ir interaktyviomis paslaugomis. Už vis gražėjančią biblioteką ji dėkojo seniūnui V.Mockui.

Vietos vidurinės mokyklos direktorus Antanas Jonikas pažymėjo, kad padėtis „kasmet švelnėja ir po 5 metų, matyt, ir apie šiukšles jau kalbėsime švelniau“. Bet tvarka, anot direktoriaus, yra visame pasaulyje, turės būti ir Vainute.

A.Jonikas pasidžiaugė, kad pavyko išsaugoti mokyklą ir sakė manantis, jog tokios mokyklos neturi būti lengva ranka naikinamos.