Vaistų kompensavimo sistema turi būti skaidresnė ir mažėti jų kainos

vaistai copySiekiant mažinti kompensuojamųjų vaistų kainas, bus supaprastintos kompensuojamųjų vaistų kainų tvirtinimo procedūros, keičiami Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSD) tarybos sudarymo principai ir numatoma leisti tiekti registruotus vaistinius preparatus į gydymo įstaigas užsienio kalba paženklintomis pakuotėmis. Šiuos ir kitus artimiausius žingsnius vaistų kainų mažinimo kryptimi spaudos konferencijoje pristatė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir viceministrė Kristina Garuolienė.

 Ministro A. Verygos teigimu, vaistų kainų mažinimas yra sudėtingas, bet labai svarbus sprendimas sveikatos sistemai ir kiekvienam pacientui.

„Viena vertus, sprendimai negali būti pernelyg drastiški, nes negalime palikti pacientų be būtinų vaistų, o farmacinės kampanijos nėra labdaros organizacijos ir nuostolingai nedirbs. Kita vertus, ėmusis problemos sprendimo kompleksiškai, galimi tikrai reikšmingi rezultatai. Tad atsakingai ieškome tam būdų bei paspaudimo mechanizmų ir pirmiausia imsimės tokių žingsnių, kurie kainų kompensavimo mechanizmą išskaidrins ir pagreitins“, – sako ministras A. Veryga.

Ministro teigimu, siekiant supaprastinti kompensuojamųjų vaistų kainų tvirtinimo procedūras pirmiausia bus keičiamas Farmacijos įstatymas, kuriame yra nustatyti kainyno tvirtinimo reikalavimai. Numatoma, kad kompensuojamųjų vaistų kainynas bus peržiūrimas ne kartą per metus, o dažniau nei dabar.  

Kitas svarbus žingsnis siekiant vaistų kompensavimo sprendimų skaidrumo – PSD tarybos sudarymo principų keitimas.

„Tam inicijuojame Sveikatos draudimo įstatymo pakeitimą, kuriame bus įtvirtintas tarybos veiklos skaidrumo ir viešumo, taip pat tinkamo atstovavimo principai. Kitaip tariant, tarybos veikla bus peržiūrėta iš pagrindų. Tačiau PSD tarybos veiklos skaidrinimo nelauksime iki įstatymo pakeitimo, o jau dabar sudarysime naujos sudėties Tarybą, įtraukdami narius, kurie nėra buvę jos nariais ilgiau nei metus. Taip pat pakeisime interesų deklaracijos (kurią privalo pasirašyti PSD nariai) tekstą, bei jos pateikimo ir tikslinimo tvarką“, – sako ministras A. Veryga.

Viceministrės K. Garuolienės teigimu, ne mažiau svarbu – užtikrinti, kad kuo daugiau pacientams reikalingų vaistų būtų kuo pigesni ne tik vaistinėse, bet ir gydymo įstaigose.

„Radome būdų, kaip tai padaryti. Jau yra parengtos Farmacijos įstatymo pataisos, kurios suteiks teisę ligoninėms įsigyti vaistus ir ne lietuviškomis pakuotėmis. Tai leis ne tik sutaupyti PSDF ir ligoninių lėšų, bet ir pagreitins vaistų patekimą į ligonines, jų kelią iki pacientų“, – sako K. Garuolienė.

Anot jos, vaistus užsienio kalba paženklintomis pakuotėmis galėtų įsigyti ne tik ligoninės, bet ir poliklinikos. Bus patvirtintos ir visuomenės saugumui užtikrinti būtinos priemonės, pvz., kad kartu su siunta į gydymo įstaigas būtų pateikiami pakuotės lapeliai lietuvių kalba.

Be to, naujoji SAM vadovybė nusprendė visuomenei atverti kuo daugiau duomenų, susijusių su kompensuojamaisiais vaistais. Nors nemažai informacijos buvo skelbiama ir iki šiol, tačiau  ji nuo šiol bus viešinama aktyviau ir plačiau.