Vakarų Lietuvoje diskutuota, kaip sumažinti atotrūkį tarp didžiųjų miestų ir rajonų

Bilotaites straipsnis 01 24Tauragės savivaldybėje įvyko diskusija apie Lietuvos regionų politiką, kurią inicijavo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) šešėlinės vyriausybės regionų plėtros ministrė Agnė Bilotaitė bei parlamentaras Stasys Šedbaras.

Į renginį gausiai susirinkę verslininkai, politikai, bendruomenių atstovai diskutavo, ką reikia padaryti, kad regionuose žmonės gyventų geriau, mažėtų nedarbas, o jaunimas sugrįžtų iš didmiesčių ar užsienio namo.

TS-LKD siūlo konkrečias priemones regionų problemoms spręsti

A.Bilotaitė pabrėžė, kad pagrindinė problema Lietuvoje šiuo metu – didelis atotrūkis tarp didžiųjų miestų ir regionų.
„Šiandien matome išgražėjusius miestelius, kuriuose džiugina gražūs fasadai bei gatvės, bet ar to pakanka siekiant sukurti gerą gyvenimą žmonėms? Ką reikėtų daryti, kad rajonuose norėtųsi gyventi jaunoms šeimoms, kad jaunimas nevažiuotų į didesnius miestus ar kitas šalis?“, – klausė ji.

Pasak A.Bilotaitės, TS-LKD šešėlinė vyriausybė žino, kaip spręsti šias problemas ir siūlo konkrečias priemones, kurios leistų rajonuose gyventojams turėti gerai apmokamą darbą, kurtųsi verslas, daugėtų užsienio investicijų.

Diskusijos metu buvo pristatyti siūlymai, kurie leistų vystytis vietos ekonomikai. Svarbiausia, anot A.Bilotaitės – stiprinti regionų vaidmenį, skatinti verslą atsiliekančiose savivaldybėse mokestinėmis, pavyzdžiui, pelno mokesčio ar socialinio draudimo, lengvatomis. Taip pat būtina skatinti jaunimą per švietimo ir būsto politiką, motyvuoti savivaldybes pritraukti daugiau investicijų.

Reikia didinti savivaldybių suinteresuotumą investicijomis

Renginyje dalyvavęs buvęs premjeras Andrius Kubilius teigė, kad tinkamo Europos Sąjungos fondų įsisavinimo nepakanka, reikalinga tokia politika, kuri leistų pritraukti investicijas ir kurti darbo vietas. Dabar Lietuvoje dažnai susiduriama su savivaldybių nenoru ir gebėjimų trūkumu pakviesti investuotojus, todėl, anot jo, pačios savivaldybės turi būti suinteresuotos, kad užsienio verslininkai norėtų steigti savo įmones rajonuose.

Jaunoms šeimoms – lengvesnės sąlygos būstui įsigyti

A.Bilotaitė savo pranešime pabrėžė, jog reikia sudaryti galimybes jaunoms šeimoms įsigyti pirmąjį būstą, tai paskatintų ir rajonų atsigavimą.

„Siekiant šio tikslo siūlome 2014 m. Vyriausybei parengti ir Seimui pateikti Pirmojo būsto įstatymo projektą, kuriame būtų numatyta diferencijuota parama įsigyti, atnaujinti ar statyti nuosavą pirmąjį būstą“, – kalbėjo TS-LKD šešėlinės vyriausybės regioninės plėtros ministrė.

Siekiant pritraukti jaunus specialistus į šalies miestelius, taip pat rajonuose gyvenančiųjų patogumui būtina sudaryti sąlygas susisiekti su didžiaisiais šalies miestais. Tam iki 2020 m. turėtų būti parengta ir įgyvendinta greitojo susisiekimo tarp regionų centrų ir didmiesčių programa bei numatytos priemonės nuolatiniam ir patogiam transportui tarp savivaldybių centrų ir artimiausių didmiesčių atsirasti.

A.Bilotaitės teigimu, reikėtų įsteigti Lietuvos aukštosiose mokyklose tikslines stipendijas jaunimui, o jų gavėjai turėtų būti sutartimi įpareigojami po studijų bent 5 metams grįžti dirbti į jų studijas finansavusią savivaldybę bei galėti joje atlikti praktiką pagal savo specialybę.

Užsakymo Nr. PR0424