„Vakarų Lietuvos krematoriumas“: išankstinis laidotuvių planavimas nuima didelę naštą nuo gedinčių artimųjų

Kaip yra pasakęs buvęs JAV prezidentas Bendžaminas Franklinas, gyvenime yra neišvengiami tik du dalykai – mokesčiai ir mirtis. Jei apie mokesčius per gyvenimą tenka pagalvoti gana dažnai, tai mintis apie mirtį visuomet natūraliai vejame kuo toliau. Visgi kiekvienas iš mūsų norime, kad atėjus lemtingai dienai mūsų paskutinė kelionė keltų kuo mažiau organizacinių rūpesčių gedintiems artimiesiems. Todėl ritualinių paslaugų centras „Vakarų Lietuvos krematoriumas“ šiemet pradėjo siūlyti Lietuvoje vis dar retą paslaugą – išankstinę sutartį, kuri suteikia galimybę klientams dar esant gyviems tinkamai pasirūpinti savo paskutinės kelionės niuansais.

Populiari pasaulinė praktika

Kaip teigia „Vakarų Lietuvos krematoriumo“ direktorius Stasys Gvažiauskas, išankstinės sutartys, kurios leidžia žmonėms iš anksto pasirūpinti savo laidojimo, palaikų kremavimo ir kitomis paskutinės kelionės detalėmis, yra itin populiarėjanti praktika ne tik JAV ar Kanadoje, bet ir tokiose kaimyninėse šalyse, kaip Lenkija bei Estija.

Pasak ritualinio centro vadovo, vienas iš pagrindinių tokios sutarties tikslų – sunkiu gyvenimo momentu nuimti slegiančią organizacinę naštą nuo gedinčių artimųjų pečių.

„Išankstinės laidojimo paslaugų planavimo sutartys leidžia aiškiai numatyti visas procedūras. Tad žmogui mirus artimiesiems reikia tik pranešti apie faktą mūsų įstaigai ir toliau visu procesu, pagal sutartyje iš anksto numatytas sąlygas, pasirūpina kvalifikuoti specialistai. Taip pat ši sutartis yra naudinga ir vienišiems žmonėms, kurie neturi plataus rato artimųjų, galinčių tinkamai pasirūpinti jų pagarbia paskutine kelione“, – teigė. S. Gvažiauskas.

Įkainiai atitinkantys laidojimo išmokos dydį

Šiandien „Vakarų Lietuvos krematoriumas“ klientams siūlo standartinę sutartį, kurioje bendra nurodytų suteikiamų paslaugų kaina atitinka įstatymu numatytos valstybės asmens laidojimui skirtos pašalpos dydį. Šiuo metu ji siekia 392 Eur.

„Šioje sutartyje yra nurodytos sąlygos, kokios paslaugos po mirties bus suteiktos klientui už valstybės paskirtos laidojimo pašalpos sumą. Sutartyje aiškiai atskirtos paslaugos, kurias asmuo už šią sumą po mirties gaus pasirinkęs tiek palaikų kremavimo, tiek kitą laidojimo būdą. Šioje sutartyse numatyti transportavimo, kremavimo, kūno kosmetinio paruošimo, urnos pristatymo artimiesiems ir kiti svarbūs paskutinės kelionės etapai“, – teigė S. Gvažiauskas.

Pasak ritualinio centro vadovo, net pasirinkus standartinį sutarties variantą, klientas gaus gerokai palankesnes finansines sąlygas svarbiausioms laidojimo paslaugoms.

„Pasirašius tokią sutartį šiandien daugeliui paslaugų taikomi mažesni įkainiai. Be to, pasirinkus standartinę sutartį, klientui nereikia nieko investuoti. Tuo tarpu jei tokias paslaugas kliento artimiesiems tektų operatyviai užsisakinėti atskirai po mirties fakto, jiems tikrai tektų išleisti didesnes sumas“, – teigė S. Gvažiauskas.

Sutartis bėgant laikui galima koreguoti

Pasak „Vakarų Lietuvos krematoriumo“ direktoriaus, standartinė išankstinė laidojimo paslaugų planavimo sutartis yra pasirašoma tarp trijų šalių – paslaugos tiekėjo, kliento ir kliento artimojo, atsakingo už laidojimą.

Visgi, pasak S. Gvažiausko, šias sutartis klientai gali neribotai koreguoti pagal besikeičiančias gyvenimo aplinkybes, todėl jas pasirašius nereikėtų baimintis rimtų teisinių pasekmių ar įsipareigojimų.

S. Gvažiausko teigimu, žmonės tikrai neturėtų jausti emocinio diskomforto anksčiau laiko sudarinėdami su jų žemiškos kelionės pabaiga susijusias sutartis.

„Jauni žmonės tikrai nemąsto apie gyvenimo pabaigą ir tai yra visiškai normalu. Tačiau natūralu, kad gyvenime ateina amžius, kai apie paskutinę savo kelionę pamąstome vis dažniau. Vyresnės kartos žmonės Lietuvoje jau nuo seno laikosi tradicijos pradėti kaupti santaupas savo išlydėjimui po mirties. Tačiau tokios sutartys yra daug efektyvesnis ir paprastesnis būdas užsitikrinti pagarbią savo paskutinę kelionę, nei prabėgom išsakyti pageidavimai artimiesiems bei atskirai stalčiuje kaupiami finansai, nežinant, kiek lemtingą dieną artimiesiems jų prireiks“, – teigė ritualinio centro vadovas.

„Vakarų Lietuvos krematoriumas“ oficialiai buvo atidarytas 2022-ųjų metų pabaigoje ir šiuo metu siūlo plačiausias kremavimo ir ritualinių paslaugų paslaugas Vakarų Lietuvos regione.