Vakcinacija šilutiškius skaldo į dvi stovyklas: vieni rėkauja apie „čipus“ slapstydamiesi, kiti meldžiasi už nesiskiepijančius

Šilutės rajonas trečiasis šalyje pagal sergančiųjų Covid-19 skaičių ir vėl pateko į raudonąją zoną.

Kol grupelė savo veidus parodyti bijančių antivakserių rėkauja apie „čipuojamus“ lietuvius ir žmogaus teises, paskiepytųjų rajono gyventojų skaičius priartėjo prie 20 tūkstančių.

Šiandien šia virusine liga jau serga apie 100 krašto gyventojų. Sunkesni ligoniai, kuriems būtinas medicininis gydymas ir sveikatos palaikymas specialiais aparatais, gydomi ne Šilutės ligoninėje, bet vežami į Klaipėdos universitetinės ligoninės Covid skyrių. Taigi, Covid-19 ir vėl grėsmingai plinta, žmonės serga, kai kurie net labai sunkiai. Liga jau pasiglemžė ir 67 rajono gyventojų gyvybes.

Pandemija ir visi vyriausybės skelbiami apribojimai šalies gyventojus jau aiškiai suskaldė į dvi stovyklas. Vieni, tikintys, jog ši liga yra išgalvota, o skiepai – būdas žmones išnaikinti, gal net paversti „bandomaisiais triušiais“, rėkia apie žmogaus teises ir Konstituciją. Kiti skaudžiai išgyvena artimųjų netektis, Covid-19 viruso pasekmes, džiaugiasi, jog yra galimybė bent kiek pažaboti ligos grėsmę skiepijantis ir ragina nedvejojant tai daryti.

Rėkia, bet bijo pasirodyti?..

Liepos pabaigoje, kai Šilutėje lankėsi Sveikatos ministras Arūnas Dulkys, prie Vakcinacijos centro jo laukė būrelis priešiškai prieš skiepijimą nusiteikusių šilutiškių. Tačiau netrukus paaiškėjo, kad šie žmonės labai bijo, kad apie jų pažiūras sužinos visuomenė. „Šilutės naujienos“ sulaukė keleto jų grasinimų iš viešosios erdvės išimti nuotraukas, kuriose jie matosi, bei draudimų minėti jų pavardes ir net vardus. Tačiau jie patys, visoje šalyje jau seniai vadinami antivakseriais, drąsiai socialiniuose tinkluose platina filmuotą susitikimo medžiagą, kurioje aiškiai matomi kiti dalyviai. Jie taip pat aršiai komentuoja ir skleidžia nežinia iš kur traukiamą informaciją apie skiepų „žalą“.

Pavymui Sveikatos ministro tąkart antivakseriai rėkavo, jog „skiepijimasis nuo Covid-19 pažeidžia žmogaus teises ir Konstituciją“, siekia mus „padaryti bandomaisiais triušiais“, „uždaryti vėl namuose“ ir t.t.

Tačiau tokie pareiškimai visiškai prieštarauja kitos dalies tautiečių patirčiai: tiems, kurie tiesiogiai yra patyrę Covid pasekmes, kurie šiandien liūdi dėl pirma laiko anapilin išėjusių artimųjų, kurie patys patyrė, kokias kančias atneša ši liga.

Nesirgo, bet turėjo izoliuotis

Šilutiškė Aušra pasidalijo savo jau pilnametės dukters istorija, kuri buvo pasiskiepijusi nuo Covid-19, o jos draugė, su kuria šią vasarą dirbo viename Palangos bare, ne. Deja, susirgo keli neskiepyti darbuotojai. Virusas palietė ir neskiepytą šilutiškės draugę. Tuomet šilutiškės dukra, kuri turėjo tiesioginį kontaktą su sergančiaisiais, išvengė virusinės ligos, nes, matyt, ją apsaugojo skiepas.

Skaudžiausia buvo tai, kad mergina privalėjo keisti savo vasaros planus bei izoliuotis 14 dienų, todėl žlugo jos planas užsidirbti. Ir dėl ko? Kaip sakė šilutiškė, nesiskiepijusi draugė buvo stipriai veikiama skiepams priešiškai nusiteikusios mamos. Pastaroji net po dukros ligos vis dar netiki, jog ji sirgo Covid-19, nors tai patvirtinta tyrimais.

„Socialinių tinklų profesoriai“

Apie galimai prievartinį skiepijimą kalbėjomės su laikinai Šilutės ligoninės vadovo pareigas einančiu gydytoju Algiu Starkumi. Ilgametis medikas, kuris iš arti matė ne vieną sergantįjį Covid-19, šiuo klausimu kategoriškas. „Nesiskiepijimas yra kvailystė. Su tokiais žmonėmis, kurie yra prieš skiepus net neverta ta tema kalbėti. Jie nepriima mokslo dovanos, o apsimeta protingesniais už gydytojus ir mokslininkus“, – sakė A. Starkus.

Rėkaujančiuosius antivakserius medikas vadina trumpai – „socialinių tinklų profesoriais“. Anot jo, nusiteikusieji prieš medicinos pasiekimą – skiepus, yra neišmanantys tiesos ir atitrūkę nuo realybės. „Šia tema aš esu griežtas. Mano manymu, nesiskiepijančiųjų turėtų nebeleisti dirbti, jie turėtų iš savo kišenės apmokėti visus patiems atliekamus testus, gydymą, jei suserga. Galbūt tik toks kelias padėtų jiems grįžti į realybę“, – sakė A. Starkus.

Pasekmes jaučia pusmetį

Apie tai, kad žmonės paveikti socialiniuose tinkluose skleidžiamos, moksliniais įrodymais nepatvirtintos informacijos apie „skiepų žalą“, savo nuomonę išsakė ir valstybės tarnautoju dirbantis šilutiškis Domas. Vyro vardą pakeitėme jo prašymu, nes jis nori išvengti darbe antivakserių patyčių ir psichologinio spaudimo. Vyrą liga paguldė prieš pusmetį, bet jis sako, jog iki šiol dar vis jaučia pasekmes.

„Covid-19 liga paveikė visą mūsų giminę: aukų neišvengėme nei iš mano, nei iš žmonos pusės. Manau, kad privalo žmonės skiepytis, ypač tie, kurie tiesiogiai dirba su žmonėmis“, – sakė Domas. Anot vyro, jei žmonės ir toliau priešinsis skiepams bei skleis sąmokslo teorijas, pandemijos ir griežčiausių apribojimų neišvengsime dar bent 10 metų.

Kas yra kova su Covid-19 virusu ir kokios kančios kamuoja susirgus, pasakoja ir rajono savivaldybės gydytoja Gintarė Tamašauskienė. Moteris pandemijos pradžioje pati yra dirbusi ligoninės Covid skyriuje, matė ligonių kančias ir netektis.

G. Tamašauskienė sako, jog ši liga neaplenkė ir jos šeimos, buvo ir labai sunkiai sirgusių. Pasak Savivaldybės gydytojos, kol kas šilutiškiai skiepijasi gana aktyviai. Ypač nemažai buvo paskiepytųjų liepos mėnesį, nes tai darė ir grįžę iš užsienio kraštiečiai.

Šiuo metu rajone paskiepytų nuo grėsmingos ligos jau yra per 17 tūkst. gyventojų.

Įtikinėti – tuščias reikalas?

Sunkiai su COVID virusu kovojusi A. Balodienė sako, jog ir toliau melsis, kad antivakseriai suprastų, jog mokslo atradimai yra neišvengiama pasaulio tobulėjimo dalis.

Skaudžia savo patirtimi po Covid-19 ligos mielai dalijasi ir šilutiškė Asta Balodienė. Moteris aktyviai komentuoja ir socialiniuose tinkluose, jei pamato skleidžiamas melagienas ar realybės neatitinkančius postringavimus.

A. Balodienės šeimą ir kelias jai artimas šeimas Covid-19 išguldė per praėjusias Kalėdas. Tačiau sirgusieji ir šiandien dar jaučia pasekmes. „Vis dar negaliu lengvai užlipti į antrą aukštą, kamuoja dusulys, nieko neužuodžiu“, – sako šilutiškė.

Bet tai – tik dalis pasekmių. Kovodami su Covid-19 Astos artimieji patyrė mažiausiai dviejų savaičių košmarą: nemigos naktys, kamuojantis dusulys, aukšta temperatūra, kurios niekaip nėjo sumažinti, nežmoniškas kaulų skausmas. „Lyg kažkas į stuburą būtų įbedęs strypą ir jį sukinėtų“, – palygina Asta.

Moteris atsimena ir dukters išgyvenimus, kai jai ėmė slopti regėjimas. Tai irgi buvo Covid-19 pasekmė, o mergina šiandien turi nešioti akinius.

„Ech… draugai antivakseriai. Ir toliau melsiuosi už Jus, kad ateitų suvokimas, jog mokslas ir jo atradimai – neišvengiama pasaulio tobulėjimo dalis“, – savo socialinėje Facebook paskyroje dalijasi Asta. Po to, kai pasidžiaugė, jog jau pasiskiepijo, moteris sulaukė daugybės kometarų. Ji net pasiūlė tiems netikintiesiems mokslo atradimais atsisakyti mobiliųjų telefonų, interneto ir visų kitų technologinių išradimų, jei jie mano, jog skiepais mes „čipuojami“…