Valdininkų akibrokštas: tūkstančiai šilutiškių turės keisti adresus

adresu keitimas sodu 19Lietuvos biurokratija nepavargsta prigalvoti vis naujų įstatymų ir tvarkų, kurių prasmė paprastiems piliečiams yra nesuvokiama. Arba tos prasmės visai nėra.

Šįkart nemaloniai bus nustebinti Šilutės Jaunimo alėjos, Pramonės ir Sodų  gatvių gyventojai bei kai kurių Šlažų kaimo gatvių gyventojai, mat sužinos, kad net neišsikeldami iš įprastos gyvenamosios vietos, netrukus jie jau gyvens ne pusšimtį metų įprastose gatvėse ir namuose, o visai kitais adresais…

Pakeisti dešimtmečius stovinčių namų adresus staiga ėmė reikalauti valstybės įmonė Registrų centras, remdamasis prieš 5 metus išleistu vidaus reikalų ministro įsakymu. Pakeisti apie 30-ies namų adresus Šilutės seniūnija turi labai greit – iki kovo 31-osios.

Kokia namų numerių keitimo prasmė? Kam bus geriau, jei bus pakeisti dešimtmečius įprasti namų numeriai? „Šilutės naujienų“ skaitytojai paprašė padėti susivokti biurokratų sugalvotoje dar vienoje abrakadabroje…

Reikalauja Jaunimo kvartalą „perstatyti“ iš naujo

Vos keleri metai prabėgo nuo keistos adresų keitimo „akcijos“, kai visi Šilutės miesto kvartalai, tarp jų – ir vienas seniausių – Jaunimo – buvo pervadinti alėjomis. Sunkiai prie tos naujovės pratinosi šilutiškiai ir ne paslaptis, kad nemažai jų dar ir šiandien tas alėjas kvartalais tebevadina.

Bet ne tik priprasti reikėjo. Štai Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus pasakoja, kiek rūpesčių ir išlaidų turėjo seniūnija, kol visus tuos 11 daugiabučių naujai pakrikštytoje Jaunimo alėjoje naujomis lentelėmis padabino. O gyventojai turėjo persirašyti visus nuosavybės dokumentus, nurodydami, kad gyvena ne „Jaunimo kvartale“, kaip buvo įprasta pusšimtį metų, o „Jaunimo alėjoje“.

Visgi tai – jau praeitis, visi su tuo susitaikė, nors pakeitimo prasmės iki šiol neįžvelgia.

Dabar Vilniaus valdininkai reikalauja pakeisti net 11-os Jaunimo alėjos daugiabučių numerius. Jie teigia, kad šios alėjos 11 penkiaaukščių, kuriuose gyvena tūkstančiai žmonių, neatitinka vidaus reikalų ministro 2011 m. sausio 25 d. įsakymu patvirtinto Numerių pastatams, patalpoms, butams ir žemės sklypams <…> suteikimo <…> ir apskaitos tvarkos aprašo (toliau tekste – Aprašas) 7 punkto reikalavimų. Mat numeriai Jaunimo alėjos namams prieš kelis dešimtmečius suteikti neatskiriant lyginių ir nelyginių numerių gatvės pusių.

Kaip žinome, Jaunimo alėjos daugiabučiai sustatyti ne palei gatves, o pagal sovietmečiu sukurtą vientiso gyvenamojo kvartalo projektą.

Taigi dabar Jaunimo alėjos 1, 2, 3, 4, 5, 6, 6A, 7, 8, 9 ir 10 namų gyventojai privalės dar kartą keisti nuosavybės dokumentus, nes keisis jų namų numeriai… Be abejo, jie taip pat turės visiems giminaičiams, draugams ir pažįstamiems, visoms komunalinėms tarnyboms, įvairioms įstaigoms, darbovietėms ir kitoms institucijoms pranešti naujus adresus, sudaryti naujas paslaugų teikimo sutartis.

Gyvena… ne ten, kur gyvena

Be to, pastaruoju metu Valstybės įmonė Registrų centras nustatė, kad keli adresai Šilutės Pramonės gatvėje (3, 7A ir  9 namai) pažeidžia numerių eilės didėjimo tvarką, o Pramonės gatvės net 9 namai (6A, 6B, 6F, 6, 6H, 8A, 8T, 10A ir 11) iš viso yra… ne Pramonės gatvėje.

Pasak Registrų centro Adresų departamento viršininko Kipro Mensevičiaus pasirašyto rašto, visai ne Tulpių gatvėje gyvena Tulpių g. 9 ir 11 namų gyventojai iš Šlažų kaimo, nors jie patys to iki šiol nė negirdėjo. Panašus netikėtumas laukia ir kelių Šilutės Sodų gatvėje stovinčių daugiabučių gyventojų, kurie gal tik šiandien sužinos, jog šios gatvės 9, 11 ir 19 namai stovi iš viso ne Sodų gatvėje…

Taigi ir šių gatvių šimtų gyventojų laukia visus juos piktinantis ir varginantis adresų keitimo maratonas.

Šiemet sausį Šilutės seniūnijai atsiųstame minėto departamento rašte teigiama, kad tokia situacija irgi neatitinka Aprašo, todėl būtina keisti namų numerius (nors jie taip sunumeruoti prieš kelis dešimtmečius, o ministro įsakymas surašytas tik prieš 5 metus – redakcijos komentaras).

Šilutės seniūnija sausį jau gavo Registrų centro įspėjimą, kuriame primenama, jog iki šių metų kovo 31 dienos turi būti suspėta pakeisti anksčiau nurodytus adresus arba gatvių geografines charakteristikas. Jei nurodymai nebus įvykdyti iki minėto termino, seniūnijos laukia sankcijos: VĮ Registrų centras, atsižvelgdamas į LR savivaldybių administracinės priežiūros įstatymo nuostatas, informuos apie tai Vyriausybės atstovą Klaipėdos apskrityje ir „imsis priemonių klaidoms ištaisyti“.

Ar nebeturime kur dėti pinigų?

„Amžių baigiame nugyventi toje vietoje, o savo adresą daugybę metų ir miegodami galėjome pasakyti. Dabar, vos pradėjome priprasti prie tos „alėjos“, jau teks pratintis, kad ir namo numeris bus nežinia koks. Kokia to prasmė? Ar valdininkai jau visai nebeturi ką veikti – tik popieriukus perrašinėja? O kiek tokių neteisingų „alėjų“ jie suras per visą Lietuvą? O kiek laiškanešių po to ilgus metus vargs, ieškodami žmogaus, kelis dešimtmečius gyvenusio 7-ajame, o dabar gal atsidūrusio 10-ajame daugiabutyje? Juk tikrai atsiras tokių dėdžių ar tetų, kurie, gyvendami, pavyzdžiui Vokietijoje, po keleto metų tylėjimo, sumanys parašyti laišką kokiam giminaičiui?.. Ir nemanykime, kad paštininkai turės tiek laiko, kad eitų nuo namo prie namo ieškodami tokio „pradingėlio“.

O kaip bus kilus gaisrui ar rimtai sunegalavus, kai tenka kviesti specialiąsias tarnybas? Juk ir jų darbuotojai seniai mintinai žino visų Šilutės daugiabučių numerius. Tai dabar dėl kažkieno užgaidos jie irgi turės klaidžioti? Gal tas klaidžiojimas kai kam gyvybę kainuos? O kur dar šilumos, vandens, kitų paslaugų tiekėjai – ar su visais jais gyventojams teks sudaryti naujas sutartis?

O dokumentų pakeitimai, naujos pavadinimų ir namų numerių lentelės ant namų neatsiras iš dangaus – visa tai kainuos pinigus, ir nemažus. Ar mes tokie jau turtingi, kad daugiau nebeturime kur jų dėti? Gal už juos verčiau būtų kokį kiemą ar gatvės gabalą nauja danga iškloti – žmonės tikrai geriau  pasijustų“, – tokias ir panašias mintis išgirdome iš šilutiškių.

Niekas iš kalbintųjų nepajėgė suprasti, kam, jų žodžiais tariant „užkliuvo“ įprasta namų numeracija. Kai kurie netgi siūlė, kad tokios, anot jų, nesąmonės stabdymą galėtų inicijuoti, pavyzdžiui, Savivaldybių asociacija.

„Suprastume, kad naujus namus numeruotų pagal tą naują 2011 metais sugalvotą tvarką, bet kam kelti beprasmišką sumaištį senų namų gyventojams?“ – traukė pečiais šilutiškiai.

Vykdyti vengė visos savivaldybės

Šilutės rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Viktoras Bičkauskas neprisimena, kiek metų Šilutėje jau stovi Jaunimo alėjos, senieji Pramonės ir Sodų gatvių namai, bet aišku viena – tikrai daug.
Prisimena jis ir tą faktą, jog kažkada Jaunimo gatve vadinosi dabartinė Taikos gatvė, bet jos pavadinimą teko keisti tada, kai Jaunimo vardu buvo pavadintas naujai statomas kvartalas. O Jaunimo alėjos namams numeriai buvo suteikti pagal tuometinį projektą.

V.Bičkauskas neabejoja, kad prieš 5 metus įsigaliojusį Aprašą vengė vykdyti visos šalies savivaldybės. Bet, anot jo, visoms teks tai padaryti ir jokių išlygų čia nebus: prie gatvės stovintys namai turės būti sunumeruoti eilės tvarka, o ne, pavyzdžiui, taip, kaip dabar yra Pramonės gatvėje.

Pasak V.Bičkausko, Šilutės savivaldybėje administracijoje irgi diskutuota šia tema, ir prieita prie išvados, kad savivaldybėms teks jį vykdyti, nebet Vidaus reikalų ministerija apsispręs pakeisti Aprašo reikalavimus.

Tvarka turės būti

Šilutės r. savivaldybės direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pozingis neįžvelgia ne tik būtinybės keisti Aprašą arba galimybės savivaldybėms jo nevykdyti, bet ir priežasties nerimauti gyventojams.

Anot V.Pozingio, namų numeracijos srityje išties yra nemažai netvarkos, kurią reikėjo seniai sutvarkyti. Tik vis pristigdavo tai laiko, tai pinigų.

Jis retoriškai klausė, kaip tvarkosi visų kaimų gyventojai, kurių adresai „n“ metų iš viso buvo be gatvių, o pastaraisiais metais gatvėms suteikti pavadinimai. Žmonės tiesiog pripranta, gyvena ir tvarkosi reikiamus dokumentus, sutartis.

Su visais paslaugų teikėjais, anot V.Pozingio, bus kalbama apie pakeitimus, bus prašoma ir „Lietuvos pašto“ vadovų, kad laiškininkai dirbtų atidžiau.

Be to, ketinama ir Šilutėje ant namų pritvirtinti didelius, iš toli matomus numerius, kokie jau seniai yra didžiuosiuose šalies miestuose. „Turi būti patogu ir aiškiai matoma“, – mano jis. Namo numerio žymėjimas, ko gero, būtų namo administratoriaus rūpestis.

V.Pozingis įsitikinęs, kad adresų keitimas gyventojams papildomų išlaidų nepridarys. Žinoma, jie turės sumokėti Registrų centrui už adreso pakeitimą nuosavybės dokumentuose, kai norės parduoti butą ir gauti pažymas, bet juk už pažymas keli eurai mokami ir dabar? Apie naujovę gyventojus informuos (ir jau informuoja) seniūnija.

Kiek visas adresų keitimas kainuos Savivaldybei, dar irgi neskaičiuota, bet, anot V.Pozingio, savivaldybėms „nuleidžiama“ daug visokių naujovių, ir niekam neįdomu, kiek joms tai kainuoja.

„Bet kokiu atveju, tvarka turės būti“, – reziumavo V.Pozingis.

P.S. Na, o mes spėjame, kad bus dar ne vienas toks atvejis, apie kokį „Šilutės naujienose“ rašėme laikraščio praėjusių metų lapkričio pradžioje, straipsnyje „Akibrokštas senatvėje: adresas – ne tas, o namas – ne tavo…“: ne vienas gyventojas patirs sukrėtimų ir sudėtingų juridinių situacijų, kai dėl nežinojimo nebus spėjęs dokumentuose pakeisti savo namų adreso.