Valdžia po pusmečio – dar vis vieninga

VALDZIOSPusę metų rajonui vadovaujančios valdančiosios daugumos frakcijų vadovai – liberalsąjūdietis Edvardas Vitkauskas, konservatorius Šarūnas Laužikas, socialdemokratų skyriaus pirmininkas Alvidas Šimelionis, liberalcentristas Steponas Kazlauskas, Sąjungos TAIP Šilutės lyderis Arvydas Jakas bei buvusi „tvarkietė“, rajono merė Daiva Žebelienė spaudos konferencijoje sakė, kad iki šiol išliko vieningi, ir paneigė gandus, jog koalicija gali iširti.

Buvusieji vis dar kalti

Gruodžio 14-ąją sukako pusė metų, kai prie savivaldybės Tarybos vairo ir rajono biudžeto piniginės stojo naujoji valdžia. Spaudos konferencijoje koalicijos partneriai iki šiol dėl visų esančių nesklandumų kaltino buvusią Virgilijaus Pozingio valdžią.

Kalbėdami apie 50 milijonų litų Savivaldybės biudžeto skolą, administracijos direktorius Raimundas Ambrozaitis bei politikai vis primindavo apie buvusius galimai neskaidrius viešuosius pirkimus. Pavyzdžiui, H.Šojaus dvaro renovacija bus atlikta už 9 mln. litų, nors iš viešojo pirkimo eilės buvo išmesta bendrovė, pasiūliusi tokius pat darbus atlikti už 7,46 mln. Lt. Didžiausiu viešųjų pirkimų virtuozu buvo tapusi anksčiau įtakingų politikų vadovaujama įmonė, kuri laimėjo Žemaičių Naumiesčio muziejaus renovacijos II etapo konkursą, nors pagal pasiūlytą kainą buvo tik penkta.

Merė D.Žebelienė sakė, kad daugiausia laiko ir pastangų pastarąjį pusmetį atėmė ankstesnių klaidų taisymas. Ji pasakojo, kad buvo atliktas ir mero reprezentacinių lėšų naudojimo auditas, ir piktinosi, kad buvęs rajono meras V.Pozingis net priešpaskutinę vadovavimo dieną – birželio 13-ąją – sugebėjo šį fondą patuštinti 1300-ais litų. „Ką merui paskutinę savo darbo dieną prireikė pirkti?“ – retoriškai klausė D.Žebelienė.

Ji teigė, kad ne pagal paskirtį buvo panaudotos ir vėjo jėgainių įmonių grupės „4 vėjai“ sukauptos lėšos labdaros fonde. Dabar jau parengtos taisyklės, kaip gali būti naudojamos energetikų sukauptos lėšos, ir merė neabejoja, kad Savivaldybė sugrąžins į fondą panaudotas lėšas ir jos bus paskirstytos finansuoti projektus, naudingus žmonėms, kurie patiria daugiausia vėjo jėgainių keliamus nepatogumus.

Gandus paneigė

Kalbėdama apie valdančiosios koalicijos partnerių įtaką, D.Žebelienė neigė sklandančias paskalas, kad ši valdžia yra netvirta, kad ji, kaip merė, nėra savarankiška. Ji tvirtino, kad jokia politikų grupė jai nedaro įtakos.

Be partijos Tvarka ir teisingumas paramos likusi rajono merė D.Žebelienė tikino, kad Seime ar Vyriausybėje ji buvusių partiečių paramos nepasigenda – yra suaugusi mergaitė ir valdžios koridoriuose nepasiklysta. Merė neabejoja, kad Šilutės rajone išrinkti Seimo nariai Remigijus Žemaitaitis bei Artūras Skardžius stengsis dėl rajono žmonių. O apie trečiojo mūsų kraštui atstovaujančio Seimo nario – Seimo vicepirmininko Kęsto Komskio galimą paramą rajono vadovė neužsiminė.

Spaudos konferencija panėšėjo į dar vieną valdančiosios daugumos partijų vienybės įžadų paviešinimą. O gandus apie galimas naujas koalicijas paneigė Š.Laužikas, pareiškęs, kad net ir po kitų savivaldybės rinkimų į valdančiųjų koalicijų sudėtį nebus kviečiamos partijos, kurių vadovai yra sulaužę sutartis ir garbės žodį.

Kodėl dar be antrankių?

Žiniasklaidininkai išklausę informaciją apie galimus įvairius viešųjų pirkimų pažeidimus, apie neteisingai panaudotas ar išvaistytas lėšas, klausė, kodėl niekam neuždėti antrankiai, kas turi ginti viešąjį interesą, pasirūpinti, kad būtų nubausti įstatymų pažeidėjai.

Administracijos direktorius R.Ambrozaitis gynėsi, kad norint ką nors konkrečiai apkaltinti, reikia turėti įrodymų. Jis mano, kad administracija – ne ta institucija, kuri turi rinkti įrodymus, tačiau neatmetė galimybės kreiptis į teisėsaugą, jeigu bus rasta akivaizdžių pažeidimų.

A.Jakas sakė, kad dėl jam įtarimų sukėlusių viešųjų pirkimų jau kreipėsi pagalbos į STT, tačiau konkrečios paramos negavo. A.Jakas įtarimą sukėlusius dokumentus pateikė Savivaldybei ir mano, kad Savivaldybės vadovai, o ne atskiri politikai turi bendrauti su teisėsauga, nes gali tekti net bylinėtis teisme, mokėti už advokatų paslaugas.

Bet pažadų kreiptis į teisėsaugos institucijas dėl buvusių rajono vadovų galimų įstatymų ir finansinės drausmės pažeidimų žiniasklaidininkai neišgirdo. Juk kas žino, kiek giliai kapstytų teisėsaugininkai? Ar jie neiškastų dar anksčiau rajonui vadovavusių merų darbo trūkumų? Juk dabar valdančiojoje daugumoje yra net trys buvę rajono merai – Algirdas Balčytis, Šarūnas Laužikas ir Arvydas Jakas, be to, Š.Laužikas vos prieš porą metų vadovavo Savivaldybės administracijai.

Džiaugėsi pasiekimais

Valdančiosios daugumos politikai džiaugėsi, kad šiemet Savivaldybės įmonės „Šilutės šilumos tinklai“ teikiamų paslaugų kaina sumažėjo apie 10 proc. ir šilumos kaina yra 11-ta Lietuvoje tarp pigiausią šilumą tiekiančių įmonių.

Džiaugėsi rajono vadovai ir tuo, kad Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojui Vygantui Kamarauskui pagaliau pavyko išsiaiškinti priežastis, kodėl atliekų tvarkymo sistema rajone veikia nuostolingai. Rajono Taryboje priimti nauji sprendimai sumažins atliekų tvarkymo lengvatas turinčių asmenų skaičių, įmonėms padidins leistiną mažiausią deklaruojamą kiekį iki 240 litrų (buvo 125 litrai).

Matyt, nesvarbu, kad svarstant šį klausimą Ekonomikos ir finansų komitete buvo iškeltos prielaidos, jog Savivaldybės skola atliekų tvarkytojams perkopė 2 mln. Lt dėl galimai prastos šios veiklos kontrolės, dėl galimai prirašytų atliekų kiekių. Niekas naujojoje valdžios koalicijoje ir neketina ginti viešojo intereso: nustatyti kaltus dėl prastos kontrolės ir galimo atliekų tvarkytojų piktnaudžiavimo padidinant atliekų kiekius, už kuriuos sumokėti reikia iš rajono biudžeto.

R.Ambrozaitis pripažino, kad žiniasklaidininkų metami priekaištai dėl atliekų tvarkymo nesklandumų skiriami ir jam asmeniškai. Ankstesnės valdančiosios daugumos Savivaldybės administracijoje jis dirbo direktoriaus pavaduotoju ir turėjo daugiau dėmesio skirti šiai problemai.

Tačiau R.Ambrozaitis mano, kad visų nesklandumų priežastis buvo tuometinės administracijos direktorės Idos Vasiljevienės vadybinio darbo trūkumai: ji neva nenurodė, kas kokius darbus turi organizuoti, kas ką turi kontroliuoti.

Tryško optimizmu

Diskusijose apie galimas Savivaldybės investicijas merės pavaduotojas Algirdas Balčytis sakė tvirtai tikintis, kad jam pavyks organizuoti naujo sporto komplekso statybą Šilutėje. Jis kaltino buvusius rajono vadovus, kad iš anksto nebuvo rengiami investiciniai projektai.

Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas A.Jakas sakė, kad jau kitų metų pradžioje bus paskelbtas galimų investicinių projektų sąrašas, kuriuos turės ruošti Savivaldybės administracija.

Politikai nepraranda optimizmo įgyvendinti daugiau investicinių projektų, nors jau žino, jog kitų metų Šilutės rajono investicijoms valstybė planuoja skirti tik 400 tūkst. Lt.  Politikai ketina belstis į visus įmanomus paramos fondus.