Valgyti jogurtą tikrai sveika. Bet ar visi jogurtai sveiki?

jogurtasNiekas jau nebesiginčija, kad jogurtas – puikus kalcio, reikalingo stipriam kaulų audiniui, šaltinis. Taip pat visiems aišku, kad jogurte esančios naudingosios bakterijos gerina virškinimo sistemos veiklą. Be to, jogurtas turi ir kitų naudingų savybių, tokių, kaip antai B grupės vitaminų aktyvizavimas bei imuninės sistemos stiprinimas.

Kodėl jis toks sveikas?

Jogurtai padeda organizmui kovoti su kenksmingomis bakterijomis, ramina įsiaudrinusį žarnyną. Be to, kad jogurte esama naudingos probiotinės mikrofloros, jogurto raugas yra dar ir aktyvus sąlyginai patogeninių ir patogeninių mikroorganizmų, sukeliančių įvairias ligas bei apsinuodijimą maistu, antagonistas.

Jogurtas labai naudingas tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Ypač šis produktas reikalingas tiems, kurie dirba kenksmingoje aplinkoje arba gyvena ekologiškai užterštose vietovėse, maitinasi nevisaverčiu maistu, gydosi antibiotikais, keliauja po kraštus, kur didelė tikimybė su maistu ir vandeniu užsikrėsti žarnyno infekcijomis.

Taip pat jogurtas – vienas svarbiausių produktų būsimųjų mamų racione, taip jos apsaugos savo kūdikius nuo žarnyno veiklos sutrikimų.  

Ne viskas, kas vadinama jogurtu, sveika

Svarbiausias kriterijus renkantis rauginto pieno gaminius, taigi ir jogurtus, – produkto kokybė. Kaip ir daugelis kitų maisto produktų, jogurtas gali būti arba natūralus arba… tik natūralaus kopija, iš kurios mūsų organizmas beveik negauna jokios naudos, o gal net patiria žalą.

Mūsų šalyje jogurtas taip sparčiai išpopuliarėjo kaip tik dėl egzistuojančio stereotipo, esą tai vienas sveikiausių rauginto pieno produktų.

Bet! Pirkėjo niekas neįspėja, kad įsigydami kriaušių skonio jogurtą mes neretai tenusiperkame šio vaisiaus iliuziją, ištirpintą jogurte. Vadinamoji kriaušių esencija apgauna mūsų skonio receptorius savo sintetiniais eteriniais junginiais – panašios sudėties tirpikliai taip pat naudojami ir gaminant lakus bei dažus.

Neskubėkite džiaugtis ir išvydę jogurte vaisių ar uogų gabalėlių. Šiuo atveju „natūralumas“ apsaugotas nuo kenkėjų ne termiškai apdorojant, o apšvitinant vaisius ir uogas.
Ir netgi butilacetatas ir švitinimas – tik nedidelė dalis „jogurtinių problemų“.

Kitas dalykas – jogurte esantys arba nesantys biologiškai aktyvūs, t.y. gyvi, mikroorganizmai. Būtent jie ir lemia daugumą gerųjų rauginto pieno produktų savybių. Šių organizmų kiekis viename kubiniame centimetre jogurto tapo tuo rodikliu, už kurį šiandien kovoja stambiausi jogurtų gamintojai.

Tačiau čia rauginto pieno produktų gamyboje į akis krinta vienas prieštaravimas: viena vertus, pienininkai stengiasi į savo produkciją įterpti kuo didesnį kiekį naudingosios mikrofloros, o kita vertus – pagaminti kuo ilgiau galiojančius produktus. Tačiau šiuo atveju vienas kitam prieštarauja, kadangi gerosios bakterijos pieno produktuose greitai žūsta. Galiojimo laikas prailginamas termiškai apdorojant produkciją, bet šio proceso metu raugo kultūros žūsta. Todėl termiškai apdorotas jogurtas virsta nemaistingu, o kartais net ir žalingu, jei įvertinsime jame esančią „chemiją“, produktu.

Kaip pasirinkti?

Tiesa, tai pasakytina ne apie visus jogurtus. Svarbiausia pirkėjui – mokėti atsirinkti.

Skiriamoji ekologiškų jogurtų savybė – tai, kad juose nėra konservantų, aromatizatorių, dažiklių, krakmolo ir kitų sintetinių priedų, kurie sumažintų natūralios mikrofloros koncentraciją.

Rinkdamiesi jogurtą būtinai atkreipkite dėmesį į jo galiojimo trukmę, nurodytą ant pakuotės. Jei jogurto galiojimas siekia keletą mėnesių – jame tikrai nerasite naudingųjų raugo bakterijų, o jei jame ir yra vitaminų, tai jų tikrai gerokai mažiau nei natūraliame jogurte.

„Gyvo“ jogurto galiojimo laikas paprastai yra ne ilgesnis kaip 1 savaitė. Būtent tiek laiko visos naudingosios medžiagos išlieka aktyvios, išsaugo savo gydomąsias savybes ir nekenkia sveikatai.