Valstybės dieną Saugas papuošė milžiniška karaliaus Mindaugo karūna

saugu svente_karuna_himnasKaraliaus Mindaugo karūnavimo dieną seniūnijos šventę „Po malūno sparnais“ šiemet surengę saugiškiai šventė kartu su visa Lietuva ir dovanojo gimtinei išskirtinę dovaną – karaliaus karūną. Prie jos vakare nuskambėjo Tautiška giesmė, dabar ja gali gėrėtis visi, važiuojantys pro gyvenvietę, o kūrėjai laukia rekordus fiksuojančios agentūros „Factum“ įvertinimo.

Šiemetinė Saugų šventė buvo išskirtinė ir tuo, kad ją vedė ir susirinkusiuosius laimino du kunigai – Mindaugai: evangelikų liuteronų vyskupas Mindaugas Sabutis ir šios parapijos kunigas Mindaugas Žilinskis su žmona Laura.

Buvo joje ir visi tradiciniai akcentai: ilgaamžių bei naujagimių pagerbimas, padėkos gražiausiai tvarkomų sodybų šeimininkams, nors kai kurie atvykę politikai visgi sugebėjo ir šią šventę išnaudoti politinei – savireklaminei tribūnai…

Karūną kūrė visi

Kelios paskutinės ikišventinės dienos buvo įtemptos ne tik šventės organizatoriams, bet ir visai Saugų bendruomenei. Mat nusprendę šalia kelio Šilutė – Klaipėda sukurti rekordinio dydžio karaliaus Mindaugo karūną, saugiškiai gal net nelabai įsivaizdavo, kiek laiko ir jėgų tam prireiks.saugu svente_naujagimiai
Pirmiausia prireikė 16 rąstų, kuriuos skyrė Saugų miško ruošos punktas, o kai reikėjo juos tvirtai įkasti į žemę ir sutvirtinti, darbo ėmėsi aktyvus vietos bendruomenės narys Saulius Danilevičius.

Tada kurti karūną buvo kviečiami seniūnijos įmonių ir įstaigų, mokyklų atstovai, pavieniai gyventojai. Kūrėjai pasakojo, kad net mažiausi Saugų vaikų globos namų auklėtiniai talkino rūšiuojant gėles, o girliandas pynusios moterys apie manikiūrą nebegalvojo.

„Atrodė, tik ką atsigabenom glėbius ąžuolo lapų, kviečių, rugių, avižų ir lauko gėlių, ir vėl jų nebėra“, – įvairiaspalvių žolynų pynimo įspūdžius pasakojo dar neregėto mūsų kraštuose rekordo siekę žmonės. Tiesa, saugiškius subūrė ne tiek rekordo siekimas, kiek noras originalia dovana Lietuvai įprasminti jos 100-metį ir valstybingumo dieną.

Darbą baigti jiems pavyko tik šventinės dienos pusiaudienį.

Saugiškiams pavyko: kai artėjant oficialiajai seniūnijos šventės atidarymo valandai komisija išmatavo karūną, paaiškėjo, kad aplink ją iki 30-ies metrų pritrūko vos 76 centimetrų, o skersmuo vidinėje pusėje siekia 9,7 metro. Išmatuoti aukščiausią vietą priekinėje pusėje apskritai būtų buvę neįmanoma, jei į renginį nebūtų atvykęs Šilutės r. savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pozingis – mat tik ant kopėčių užsilipęs ir dar rankas iškėlęs šis aukštaūgis pasiekė aukščiausią karūnos tašką, kuris pasirodė besąs 3,73 m aukštyje.

Šventėje buvo du Mindaugai

saugu svente_vaikaiKaip reikėtų švęsti Mindaugo šventę be Mindaugo? Tikriausiai todėl, kad taip neatsitiktų, Saugų šventės organizatoriai ją vesti pakvietė kunigą Mindaugą Žilinskį su žmona Laura.

Pats kunigas prisipažino manantis, jog buvo pakviestas todėl, kad būtų kam pakalbėti apie Reformaciją ir šiemet švenčiamą jos 500 metų jubiliejų. Būtent Reformacija, pasak M.Žilinskio, prisidėjo prie to, kad, be kita ko, tądien 21 valandą saugiškiai kartu su viso pasaulio lietuviais galėjo netrukdomi giedoti Tautišką giesmę.

Jo žodžius patvirtino kitas dvasiškis – evangelikų liuteronų vyskupas Mindaugas Sabutis. Anot svečio, Reformacija išties prisidėjo prie to, kad šiandien turime lietuvišką raštą ir knygas, kad galime netrukdomi balsuoti ir dirbti savo žemę, ir kad kiekvieno mūsų balsas, kiekvieno sprendimai yra svarbūs.

Saugiškiams vyskupas linkėjo, kad jų krašte gyvenimiška reformacija vyktų kasdien. Beje, daugiau Mindaugų tądien šventėje nebuvo.

Renginio vedėjas M.Žilinskis išreiškė viltį, kad visi susirinkusieji pastebėjo, kaip kasdien reformuojasi – gražėja – ir Saugos.

Saugos- svarbiausia Lietuvos vieta

Savivaldybės mero pavaduotojas Algis Bekeris irgi sakė, kad nuolat mato saugiškių reformaciją. Be kita ko, jis prisipažino, jog šventėje, kurią veda klebonas, dalyvauja pirmą kartą. Kiekvienas toks pabuvimas kartu, pasak A.Bekerio, yra žingsnis į priekį, o saugiškiai iš viso yra laimingi, kad savo šventę švenčia kartu su Valstybės diena.

Kad Saugų aplinka gražėtų, o bendruomenės stiprėtų, linkėjo V.Pozingis, pasidžiaugęs, kad galėjo būti naudingas saugiškiams – kad tądien prireikė jo ūgio. Saugiškių gebėjimus saugoti tradicijas ir kurti naujas akcentavo rajono politikė Sandra Tamašauskienė, atvežusi dovaną – Lietuvos vėliavą įteikė saugiškei abiturientei Monikai Jauniūtei.

Rajono politikas Zigmantas Jaunius Saugas pavadino svarbiausia tądien Lietuvos vieta, mat čia stovi Mindaugo karūna, vadinasi, dabar apie Saugas sužinos visa šalis.

Vis aktyvėjančiu kultūriniu Saugų gyvenimu ir jų bendruomenėmis pasidžiaugė kitas saugiškis politikas Saulius Vytuvis. Jis dovaną skyrė gražiausiai tvarkomų sodybų šeimininkams.

Sena saugiškių tradicija – 80-metį švenčiančių senjorų pagerbimas. Šiemet tokių seniūnijoje priskaičiuota 21, nors į šventę atvyko ne visi. O atvykusiems ir seniūnijos dovanas priėmusiems senoliams teko pasidalinti ir savo ilgo gyvenimo paslaptimis.

Pagerbti ir jauniausi bendruomenės nariai, gimę nuo praėjusių metų liepos. Per metus saugiškių šeimose sukrykštė net 30 naujagimių.

Pagerbti gražiausiai besitvarkantys

Daug metų originalus saugiškių švenčių akcentas yra malūnai. Nuo pernai saugiškius ir jų svečius džiugina festivalio „Muzikos malūnas“ koncertai, atgaivintas kultūrinis gyvenimas tikrajame Saugų malūne. Šiemetinės šventės „Po malūno sparnais“ išvakarėse Saugų bažnyčioje nuskambėjo festivalio „Muzikos malūnas“ romansų vakaras, o šventės aikštelėje savo sparnais plazdeno šimtai spalvingų popierinių vėjo malūnėlių.

Šventės scenoje vienas kitą keitė vietiniai ir iš toliau atvykusių svečių meno kolektyvai, sukosi šokėjų poros, skambėjo dainos, o tarp jų – padėkos kasdien grožį kuriantiems seniūnijos žmonėms.

Gražiausiai tvarkoma įmone pripažinta Vilkyčiuose esanti V. ir K.Gudžiūnų kaimo turizmo sodyba, pavyzdingai tvarkomas daugiabutis stovi Saugose, Mažosios Lietuvos g. 13. Pavyzdingai tvarkosi ir vilkytiškiai, Veiviržo g. gyvenantys Laima ir Valdas Auksoriai, Kukorų Mažosios Lietuvos g. įsikūrę Asgerda ir Virginijus Kasiliauskai, tikrą žiedų sodą savo kieme sukūrė Saugose, Mažosios Lietuvos gatvėje, stovinčio namo šeimininkai, neatsilieka ir Žemaičių gatvėje įsikūrusi bendruomenė „Saugų artuma“. Už ieškojimus ir atradimus padėkota Lapynų kaimo Alyvų gatvėje gyvenantiems Erikai ir Vytautui Genčams, už išlaikytą stilių – Žemaitkiemio, Bažnyčios gatvės gyventojai Violetai Žemgulienei. Labiausiai natūraliam kraštovaizdžiui draugiška sodyba pripažinta Lankupių Minijos gatvėje stovinti Oksanos Bagdonaitės ir Tomo Kaminsko sodyba, o tarp gražioje aplinkoje gyventi besistengiančių naujakurių nugalėtojais pripažinti Daiva ir Sigitas Dulkiai iš Malūno gatvės, esančios Vilkyčiuose.

Vakare Saugų šventės dalyviai Lietuvos himną giedojo du kartus. Pirmąjį – 21 valandą kartu su grupe „Vairas“ šventės vietoje. Pabaigę giedoti, visi šventės dalyviai – apie 500 žmonių – patraukė prie simbolinės Mindaugo karūnos ir „Tautišką giesmę“ sugiedojo dar kartą.