Valstybės paramos užteks visiems moksleiviams

psichologe-bukime-pasiruose-visada-isklausyti-savo-vaikus-nes-mokiniai-privalo-daryti-klaidas-ir-is-ju-mokytisArtėjanti rugsėjo 1-oji kasmet tikru galvos skausmu tampa daugybei mokyklinukus auginančių tėvų: kiek teks išleisti, kol supirks visus mokyklinius reikmenis, kreiptis ar nesikreipti valstybės paramos tiems reikmenims įsigyti, ar yra galimybė gauti vaikui nemokamą maitinimą?

Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėją laikinai pavaduojanti Virginija Paulauskienė sako, jog Savivaldybė turi pakankamai lėšų, todėl ir nemokamą maitinimą, ir vienkartinę paramą mokinio reikmenims įsigyti galės gauti visi, kas turi tam teisę. Tereikia nepatingėti parašyti prašymus.

Tačiau besikreipiančių šios paramos dėl įvairių priežasčių rajone mažėja.

Prašymų gauta mažiau negu pernai

Šiemet nemokamam mūsų rajono mokinių maitinimui skirta 1 630 000 litų, dar 312 000 litų skirta šeimoms, kurios prašys paramos išleisti vaikus į mokyklas. Pasak V.Paulauskienės, šių lėšų tikrai užteks visiems pageidaujantiems.

2013 m. nemokamam mokinių maitinimui apmokėti buvo išnaudota 1 505 000 litų, o paramai mokinio reikmenims įsigyti išdalinta 293 000 litų.

Pernai tik per liepą į Savivaldybę dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti kreipėsi 372 šeimos, kurios tos paramos prašė 707 vaikams. Visiems ji ir paskirta, o mokesčių mokėtojams tai atsiėjo 110 292 litus.

Šiemet per liepą gauti 323 prašymai, kuriuos pateikė 599 mokyklinio amžiaus vaikų tėvai. Jiems paremti reikės 93 444 litų, pinigai bus išmokėti per rugpjūtį.

Nemokamas maitinimas pernai per rugsėjį buvo paskirtas 407 šeimoms, auginančioms 681 mokyklinio amžiaus vaiką. Tai kainavo 106 236 litus.

Numatoma, kad šiemet per rugsėjį namokamo maitinimo tėvai paprašys apie 550-čiai savo atžalų.

Nemokamą maitinimą mokyklose gaunantys vaikai maitinami ir vasaros dieninėse stovyklose. Štai pernai tokioms stovykloms buvo skirta 22 000 litų, nes 443 vaikai jose poilsiavo po 6 dienas. Šios vasaros skaičiai solidesni: 459 vaikai poilsiavo po 7 dienas, o už jų maitinimą sumokėta 29 000 litų. Vienos dienos maitinimui skirta 8,58 lito.

Nemokamai pamaitinti pradinukus ir nulinės klasės mokinius skiriama 4,25 lito per dieną, penktokams – dvyliktokams – 5,20 lito. Tokie įkainiai galioja nuo šių metų vasario 1 dienos, kuomet jie buvo šiek tiek padidinti.

Mažėja ir nepasiturinčių šeimų, ir moksleivių

Pretenduoti į šias paramos rūšis gali tos šeimos, kuriose vienam nariui tenka mažiau nei 525 litai pajamų. Prašymai skirti nemokamą maitinimą priimami nuo liepos 1-osios ištisus mokslo metus, jis skiriamas visiems mokslo metams nuo kreipimosi dienos. Paramos mokinio reikmenims įsigyti irgi galima prašyti nuo liepos 1 d., bet tik iki spalio 5-osios, tam skiriama 156 litai.

Paramos prašo vis mažiau šeimų ir taip, pasak V.Paulauskienės, yra dėl kelių priežasčių. Pirmiausia dėl to, kad rajone kasmet mažėja moksleivių, o to priežastys, žinoma, mažėjantis gimstamumas ir nemažėjanti emigracija. Kita paramos prašytojų mažėjimo priežastis – prieš metus darbo ėmėsi tikrosios šeimų materialinės padėties nustatymo komisijos. Per tą laiką atsijota nemažai vargšais apsimetusių kraštiečių, kurie išbraukti iš valstybės paramos gavėjų sąrašų.

Ar tų 156 litų pakanka mokyklinėms priemonėms supirkti? „Gerai ir tai, vis į kišenę, o ne iš jos. Pagrindinėms priemonėms užteks, jei labai taupiai pirksime“, – taip dažniausiai sako prašymą gauti paramą parašiusios mamos.

Tiesa, ne visos tuos pinigus gauna į savo sąskaitas. Rizikos grupės šeimų vaikams pinigai pervedami tiesiogiai į mokyklų sąskaitas ir priemonėmis rūpintis tenka mokyklų socialiniams darbuotojams. Jiems talkina šeimas kuruojančios seniūnijų socialinės darbuotojos.

Kai šeima kreipiasi į Socialinės paramos skyrių dėl socialinių pašalpų, kartu jai pasiūloma rašyti prašymą ir nemokamam vaikų maitinimui mokyklose bei paramai mokinio reikmėms įsigyti. „Taip ir tėvams patogiau, ir mūsų skyriaus koridoriuose žmonių mažiau būriuojasi“, – sako V.Paulauskienė.