Nors prėjusį gruodį, artėjant didžiosioms metų šventėms, įprastinė Europos Sąjungos parama – maisto produktų paketai iš vadinamųjų intervencinių atsargų – Lietuvos varguolių nepasiekė, bet kitokios paramos būta įvairiausiomis formomis.
Daug Šilutės rajono gyventojų šeimų, socialinių bei švietimo įstaigų neatlygintinai gavo morkų ir kopūstų, ne vieną daugiavaikę šeimą parėmė kiti geros valios žmonės, dažniausiai nenorintys, kad apie jų gerus darbus būtų kalbama, o kai kuriems šventės sotesnės buvo ir dėl turtingų politikų paramos.
Nors trečiąjį praėjusių metų ketvirtį viešai skelbta, kad prieškalėdiniai maisto produktų paketai varguoliams bus ypač solidūs, nutiko priešingai – tų paketų nebuvo visai.
Socialiai remtiniems šilutiškiams paramą maisto produktais dalijanti Lietuvos Raudonojo Kryžiaus (RK) Šilutės komiteto savanorė Stefa Jusaitienė mūsų rajono varguoliams jau gerai pažįstama, tad ją pirmąją jie atakavo klausimais, kai nesulaukė žadėtųjų maisto paketų.
S.Jusaitienė sako ir prieškalėdžiu, ir po švenčių sulaukusi daugybės skambučių, kurių autoriai klausinėjo, kada galėtų tikėtis gauti maisto produktų. Ne vienas išsakė ir kone tiesioginį kaltinimą: „Bet juk žadėjot…“
S.Jusaitienė visiems aiškino, kad trikdžiai susidarė dėl sustabdytų viešųjų pirkimų procedūrų, ir kad nei Šilutės savivaldybė, nei Raudonasis Kryžius čia niekuo dėti ir nieko pakeisti negali.
Maistą dalijantys Raudonojo Kryžiaus savanoriai Rinkos reguliavimo agentūrai šiemet turi pateikti sąrašus produktų, kurių labiausiai pageidauja varguoliai. Į tuos pasiūlymus, pasak S.Jusaitienės, bus atsižvelgiama. Šilutiškiai, jos pastebėjimu, labiausiai nenori makaronų spagetti, o labiausiai pageidauja miltų. Tačiau jau dabar aišku, kad sausio mėnesio maisto paketuose miltų nebebus.
Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis sakė, jog maisto produktų varguoliams siunta Šilutę pasieks sausio 28 dieną, o dalijami jie bus sausio 29, 30 ir vasario 2 dienomis.
Iš viso paramą maisto produktais sausį, kaip ir visus 2014 metus, gaus 5580 mūsų rajono šeimų, o pavyzdžiui 2013 metais ją gavo 8050 šeimų. Kiek šeimų paramos prašys šiemet, dar neskaičiuota.
Yra daug nesiviešinančių geradarių
Daugiau nei 200 tūkstančių litų Lietuvos varguoliams skyrė Antano Guogos labdaros fondas, o šios paramos dalijimo akciją organizavo „Maisto bankas“. „Maisto banko“ duomenimis, iš šio fondo skirtų lėšų paramos suruoštais maisto paketais buvo paremti maždaug 6 proc. skurstančių šalies gyventojų
Šilutės rajonui skirta 110 maisto produktų paketų, kuriuos Socialinės paramos skyrius dalijo per seniūnijas. Šilutės seniūnijoje tokią paramą gavo 25 šeimos, kitose seniūnijose – po mažiau šeimų.
Socialinės paramos skyriaus darbuotojus ypač džiugina tai, kad ir mūsų krašte yra nemažai kito vargui neabejingų žmonių. Tokie pavieniai žmonės ir šeimos, taip pat užsienyje gyvenantys tų šeimų nariai artėjant šventėms kreipėsi į socialinius darbuotojus ir siūlė savo paramą daugiavaikėms šeimoms, vienišiems seneliams. Bet tokie geradariai dažniausiai prašo neviešinti jų pavardžių ir gerų darbų. Dar jie prašo rekomenduoti jiems tik tokias šeimas, kurios gyvena tvarkingai, dorai augina vaikus ir kurios gautos paramos tikrai neiškeis į alkoholį.
„Pastebėjime, kad daugelį žmonių piktina parama, kuri dalijama visiems iš eilės“, – sakė A.Šimelionis.
Su kalėdinėmis dovanėlėmis O.Jogienės šeimynos vaikus bei Socialinių paslaugų centro globojamus vaikus ir neįgalius jaunuolius lankė ir Socialinės paramos bei Vaiko teisių apsaugos skyrių specialistai. O apie tai, kiek šį centrą lankančių vaikų sulaukė savo svajonių išsipildymo, „Šilutės naujienos“ jau rašė.
Daržovių dalijimą koordinavo „Gabrielius“
Valstybei priėmus nutarimą dalinai kompensuoti dėl Rusijos embargo patiriamus Lietuvos daržovių augintojų nuostolius, nemažai jų savo užaugintą produkciją atidavė labdarai.
Šilutės rajoną per „Maisto banką“ pasiekė beveik 20 tonų Kėdainių rajono ūkininko Vidmanto Girdzijausko laukuose užaugusių morkų ir kopūstų.
Šių daržovių dalijimo koordinatorius mūsų rajone buvo reabilitacijos centras VšĮ „Gabrielius“. Šio centro vadovas kunigas Valdas Miliauskas sakė, jog centro gyventojai savo reikmėms pasiliko po toną morkų ir kopūstų, panašūs kiekiai daržovių išdalinti reabilitacijos centrui „Taikos kelias“, Šilutės ligoninei, vaikų darželiui „Ąžuoliukas“, Šilutės neįgaliųjų draugijai.
Neįgaliųjų draugijos pirmininkė Laimutė Dulkytė pasakojo, kad prieš pat Kalėdas gavus tokią reikalingą dovaną – toną kopūstų ir 2 tonas morkų – draugijos nariams teko suktis nušilus. Norėjosi, kad daržovės neįgaliuosius pasiektų iki švenčių, todėl visi, kas tik turėjo svaikatos ir transportą, krovė, vežiojo kopūstus ir morkas neįgaliesiems į namus, kai kurie sveikesni nariai ir patys atvyko į draugijos būstinę pasiimti šios labdaros. Didžioji dalis daržovių teko miestiečiams, tačiau neaplenktos ir kaimuose skurdžiau gyvenančios, daržų neturinčios šeimos.
Pasak L.Dulkytės, draugija galėtų išdalyti ir daugiau daržovių, tačiau neturi transporto joms atsivežti, o kai jį tenka samdyti, susiduriama su lėšų stygiumi.
Dalinti daržoves daugiavaikėms ir socialinės rizikos šeimoms padėjo ir seniūnijų socialinės darbuotojos. Daržoves vežė ir dalijo pats V.Miliauskas, važiuodamas su reikalais į atokius kaimus.
Mūsų rajonas – kaimiškasis, o kaimo žmones, anot V.Miliausko, morkom ir kopūstais nelabai nustebinsi. Kai kada dalindamas daržoves jis sulaukdavo ir pabambėjimo, esą daržovės apšalusios, bet dažniau, pasak V.Miliausko, sulaukiama padėkų.
Reabilitacijos centras dar ir dabar turi morkų, tad jei kam nors yra striuka su pinigais ir norėtų gauti šių daržovių, gali kreiptis į VšĮ „Gabrielius“ (tel. 8 674 74220). „Kiekvienam šeimos nariui duotume po kokį 15 kilogramų, o skurdžiai daugiavaikei šeimai dar ir kopūstų pridėtume“, – sako V.Miliauskas.
Patys „Gabrieliaus“ gyventojai, kurių šiuo metu yra 18 vyrų, dalį kopūstų pasiliko šviežių, kitą dalį užraugė. Darė tai net ir į Mėnulio fazes atsižvelgdami. Morkas vyrai irgi naudoja kasdien gamindami pietus, taip pat pjausto griežinėliais ir užšaldo bei spaudžia iš jų sultis.
„Kaip tik vasaros pabaigoje su vyrais kalbėjomės, kaip būtų gerai turėti morkų, ir štai – gavome jų tiek, kad visiems užteks iki pavasario“, – džiaugėsi centro vadovas.
Rašyti atsakymą