Varguolių šeimas gelbsti šilutiškių gerumas

socialinis darbas 2Alkoholizmas, skurdas ir socialinių įgūdžių stoka – štai bėdos, kurios vešėte veši daugelio šiandienos vadinamųjų socialinės rizikos šeimų namuose. Bėdos, neleidžiančios ramiai miegoti tas, daugelio tiesiog „rizikinėmis“ vadinamas šeimas globojančioms socialinėms darbuotojoms.

Šį šventą globos darbą dirbančios moterys sutinka, kad kasmet trečiąjį kovo antradienį minimos Pasaulinės socialinio darbo dienos išvakarės – pats metas stabtelti ir prabilti apie tuos, be kurių pagalbos savo darbo jos jau nebeįsivaizduoja – be geros valios šilutiškių. Be tų, kurie ne tik Kalėdoms ar Velykoms artėjant, bet ir be jokios progos su visai nepažįstamais varguoliais dalijasi savo drabužiais ir baldais, perka jiems maisto produktus, remia ir pinigais.

„Be daugybės geranoriškų šilutiškių pagalbos mes negalėtume išspręsti begalės savo globotinių problemų“, – sako Šilutės seniūnijoje dirbančios socialinio darbo organizatorės Eglė Vermontienė, Lina Mauricienė ir Virginija Murauskienė. O Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vadovas Alvidas Šimelionis savo pavaldinių talkininkus vadina tikraisiais socialiniais partneriais.

Socialinė darbuotoja rūpinasi baldų atvežimu

E.Vermontienė pastarąją savaitę sukasi it voverė rate, mat paskutinieji jos rūpesčiai – vienų šilutiškių dovanotus baldus perduoti socialinės rizikos šeimoms. Kad tai padarytų, Eglei tenka surasti transportą ir darbininkus, minučių tikslumu sustyguoti jų visų darbą.

Sekcija, spinta ir lova, kurias dovanojo šilutiškė Laura, antradienį parkeliavo į viename Šilutės daugiabučių gyvenančios šeimos namus. Seniūnijos darbininkai Savivaldybei priklausančiu automobiliu pervežė ir sunešė baldus naujiesiems šeimininkams. Jiems tai nekainavo nė cento.

Seniūnijos socialines darbuotojas susiradusi šilutiškė Laura taip pat sakė, jog norėtų padėti kokiai nors vargstančiai šeimai, kurioje auga vaikai. Sužinojusi, kad parinktoje šeimoje auga keli vaikai, kuriuos augina vieniša mama, moteris jiems surinko savo vaikų drabužėlius, dar pridėjo ir pačios konservuotų daržovių, virtų uogienių, kitų produktų.

E.Vermontienė rūpinasi ir dar vieno svetainės komplekto pargabenimu Šilutėn. Šiuos baldus dovanoti vargstančiai šeimai panoro atokiame Kūlynų kaime gyvenanti Regina. Socialinei darbuotojai vėl teks rasti ne tik šeimą, kuriai jų labiausiai reikia, bet ir vėl sustyguoti transporto ir darbininkų darbą.

Pagalbą siūlo vyrai ir moterys

E.Vermontienę maloniai nustebino ir jaunas Klaipėdos g. gyvenantis šilutiškis Donatas, kuris į kabinetą kartu su žmona atėjo prieš pat Kalėdas. „Norime padaryti gerą darbą, kam labiausiai reikėtų paramos?“ – tokia buvo Donato įžanga. Toliau viskas klostėsi pagal tą patį scenarijų: buvo parinkta šeima, turinti skolų už komunalinius patarnavimus. Donatas apmokėjo dalį įsiskolinimo, taip pat 4 vaikus auginančiai vienišai moteriai nuvežė drabužėlių ir žaislų vaikams, maisto, buities priemonių.
„Kokia laimė, kad dar yra tokių gerų žmonių“, – savo laime negalėjo patikėti daugiavaikė mama.

Klausiamas, kas skatina ieškoti vargstančiųjų, kad galėtų jiems skirti dalį savo pajamų, Donatas atsako paprastai: „Smagu buvo padėti, be to, gal ir man kada nors reikės pagalbos, tada kas nors padės man“.

Šiandien užsienyje gyvenantis Donatas E.Vermontienei rašo, jog ji ir ateityje, esant reikalui, gali kreiptis į jį pagalbos.
Nuolatinės pagalbos E.Vermontienė sulaukia ir iš kavinės „Klumpė“ savininkės Virginijos, kuri net gatvėje sutikusi socialinę darbuotoją klausia: „Kodėl jūs man neskambinate? Gal kam reikia padėti?“ O sulaukusi skambučio perduoda skurstantiesiems karšto maisto ir produktų.

Tokio verslininkės klausimo socialinė darbuotoja sulaukė ir dabar, artėjant Velykoms.

Savo paramą nuolat pasiūlo ir parduotuvės „Paryžius tavo vaikui“ savininkė Laura bei pardavėja Rita, saldumynais daugybę vaikų nuolat džiugina parduotuvių tinklo „Egmina“ savininkai, Raudonojo Kryžiaus Šilutės skyrius.

Šilutiškiai – žmogiški ir supratingi

Ne po vieną, ir ne po du panašius atvejus pasakoja ir L.Mauricienė bei V.Murauskienė.
L.Mauricienė į labdaringą darbą įtraukė ir savo seserį Jurgitą, kuri dabar jau irgi nuolat šelpia sesės globotinius.
Nuolatinės pagalbos socialinė darbuotoja sulaukia iš parduotuvės „Būk stilingas“ savininkės Audros. Artėjant Kalėdoms verslininkė vienos šeimos mergaitei dovanojo naują žieminę striukę, tos pačios parduotuvės pardavėja irgi pasidalijo savo vaikų drabužėliais. Vėliau šios prekybininkės į paramos ratą įtraukė ir savo aplinkos drauges, ir visos drauge jos šią skurdžiai besiverčiančią daugiavaikę šeimą apdovanojo maisto produktais.

V.Murauskienė neseniai kreipėsi pagalbos į UAB „Pašilis“ vadovą, mat teko suktialvą, kaip 4 vaikus auginančiai ir penktojo besilaukiančiai socialinės rizikos šeimai įdėti langą. Išklausęs situaciją verslininkas įvertino socialinės darbuotojos pastangas padėti vaikams ir pasisiūlė suteikti nuolaidą langui bei neimti mokesčio už palangę ir atvežimą.

„Tai didelė parama mums“, – sako V.Murauskienė.

Ne kartą ir ji, ir kitos socialinės darbuotojos savo kabinetuose randa šilutiškių atneštų maišų su drabužiais. Neša ne sudėvėtus, bet dar gana geros būklės, o neretai – ir visai naujus, dar su kainų etikėtėmis drabužėlius. „Neretai žmonės paklausia, kokio amžiaus yra rizikos šeimose augantys vaikai, ir nuperka jiems pagal ūgį tinkamus drabužėlius“, – sako socialinės darbuotojos.

Štai neseniai savo berniukų išaugtais tvarkingais drabužėliais pasidalijo Smėlyno g. gyvenanti Vida. „Bet kuriai šeimai, kuriai labiausiai reikia“, – toks buvo ir Vidos, ir daugelio kitų nurodymas. Tą nurodymą visada vykdo it tos voverės besisukančios socialinės darbuotojos.

Šilutiškius jos vadina žmogiškais, supratimą ir šilumą dalinančiais žmonėmis.

O tie, kas dar turi kuo pasidalinti su vargstančiais, daugiau informacijos gali gauti paskambinę socialinių darbuotojų telefonais 52063 arba 62125.

Pagalbininkai dirba socialinį darbą

Socialinės paramos skyriaus vedėjas A.Šimelionis sako, jog organizuojant rugsėjo 27-ąją švenčiamą Lietuvos socialinio darbuotojo dienos minėjimą, socialinio partnerio nominaciją vertėtų skirti išties didelei grupei šilutiškių.

Socialinės paramos skyriaus specialistai irgi sulaukia nemažai skambučių, kurių autoriai teiraujasi, kam galėtų atiduoti baldus, drabužius, kokią varguolių šeimą galėtų paremti maisto produktais.

„Štai ir vakar žmonės teiravosi, kam reikėtų drabužių, ne kartą skambina ir tie, kas kraustosi į kitus namus ir nebenori ten vežti senų baldų, todėl ieško, kam juos atiduoti“, – sakė A.Šimelionis.

Tuomet Savivaldybė organizuoja atvežimą, rūpinasi, kad daiktai atitektų tiems, kam jų labiausia reikia.

Į šį skyrių kreipiasi ir pagalbą siūlančios įmonės: taip pernai padarė O.Jogienės šeimynoje ir Saugų vaikų globos namuose globojamus vaikus parėmusi „Aproba“, taip pat pasielgė ir „Šilutės baldų“ vadovai, savo paramą skyrę Šilutės ligoninės Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriui.

Daugelio kaimo seniūnijų socialinės darbuotojos, anot A.Šimelionio, bėdai prispaudus, kreipiasi į švedų paramos organizaciją „Pagalba Lietuvai“, neretai varguoliai nukreipiami ir į Žemaičių Naumiesčio bei Vainuto „Gerumo namus“.

„Visi šie žmonės tiesiogine žodžio prasme dirba socialinį darbą, ir visiems jiems mes esame labai dėkingi. Jie – pirmieji mūsų pagalbininkai, padedantys padaryti tai, ką ne visada įstengia valstybė“, – apibendrino A.Šimelionis.