Varpo dūžiais ir atminimo liepsnelėmis pamariškiai pagerbė laisvės gynėjus

sausio 13_neuzmirstuoliu_pieva„Sausio 13-oji svarbi, tiek man, tiek mano tėvams, tiek seneliams, nes tą dieną Lietuva susigražino laisvę. Nežinome ką reiškia gyventi nelaisvoje Lietuvoje, todėl norime tarti AČIŪ tiems, kurių dėka mes gimėmė laisvoje Lietuvoje. Mes jūsų neužmiršome“, – Laisvės gynėjų dienos proga video sveikinimą išplatino Šilutės jaunuoliai.

Prieš 27-erius metus, naktį iš sausio 12-osios į 13-ąją sovietų desantininkai užėmė Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą. Daugelis tų įvykių dalyvių lyg šiandien atsimena žvarbios žiemos išgyvenimus ir visas baisybes, kurios Lietuvos istorijoje įsirėžė kruvinu faktu – gindami šalį ir tautos laisvę žuvo 14 žmonių, o sužeista daugiau nei 1000.Minint sausio 13-osios įvykius, šilutiškių languose sužibo liepsnelės, degė atminimo laužai, parkelyje šalia Šilutės bibliotekos sužydo neužmirštuolių pieva.

Aktyviai veikė jaunimassausio 13_Inkakliuose

Sausio 12-ąją, pasitinkant Laisvės gynėjų dieną, Šilutės parkelyje, Jaunųjų konservatorių lygos (JKL) Šilutės nariai, drauge su nevyriausybinės organizacijos „Moterų seklyčia“ nariais suformavo „Neužmirštuolių pievą“ iš žiedų, kurie simbolizuoja pagarbą ir atminimą tiems, kurie kovojo už Lietuvos laisvę. Iškart po to Šilutės F.Bajoraičio viešojoje bibliotekoje jie žiūrėjo filmą „Trispalvis“.

Sausio 12 dieną Šilutės viešojoje bibliotekoje taip pat lankėsi vaikų darželio „Raudonkepuraitė“ auklėtiniai. Viešnagės tikslas – padėti vaikams suprasti Laisvės gynėjų dienos prasmę, papasakoti apie žuvusius už Lietuvos laisvę, ugdyti pagarbą jų atminimui.

Šios svarbios datos įvykiams atminti bibliotekoje vyko trijų turų interaktyvi viktorina „Tas vardas – Lietuva“, kurioje dalyvavo Pamario pagrindinės mokyklos trečiokai. Žvakučių šviesoje dalyviai tylos minute pagerbė kritusius už Lietuvos laisvę.
Viktorina suteikė galimybę vaikams prisiminti ar naujai išgirsti Lietuvos istorijos faktus, daugiau sužinoti apie gimtąją kalbą, lietuviškus simbolius, muziką, kt.

Laisvės gynėjų dieną minėjo ir mažieji Šilutės lopšelio – darželio „Raudonkepuraitė“ auklėtiniai, kurie kasmet yra aktyvūs pilietinės iniciatyvos „Atmintis gyva, nes liudija“ dalyviai. Šiemet mažieji šilutiškiai jau vienuoliktą kartą , kartu su visa Lietuva uždegė  žvakutes languose.

Sausio 13_Kintuose_2Anot priešmokyklinio ugdymo pedagogės Žibutės Šaulienės, tokiu būdu vaikai yra skatinami suvokti, kokia svarbi yra Lietuva, mūsų meilė Lietuvai, kaip svarbu atsiminti, kad laisvė turi savo kainą, kaip svarbu teisingumas, atmintis ir mūsų visų vienybė.

„Deginame ne tik žvakutes, giedame himną, o su vyresniais žiūrime filmus apie sausio 13-osios įvykius. Tikime, kad mūsų vaikai augs tikrais Lietuvos piliečiais, mylinčiais ir gerbiančiais savo šalį“, – „Šilutės naujienas“ informavo pedagogė.

Prisiminė šilutiškiai

Sausio 13-ąją Šilutėje aukotos Mišios šv. Kryžiaus bažnyčioje. Vėliau Šilutės kultūros ir pramogų centre vyko Laisvės gynėjų dienos minėjimas ir vaidybinio filmo „MES DAINUOSIM“ peržiūra.

„Taip, žmonių nebuvo daug, nebuvo ir kažko tokio, kas priverstų aikčioti ir stebėtis. Bet buvo nemažai jaunimo, kurio niekas neatvarė į renginį, ir patį renginį režisavo ir vedė labai jauni žmonės Gabija ir Tomas. O kitų jaunų žmonių Kristinos ir Tomo pasakytos kalbos verčia pripažinti, kad mūsų jaunimas yra tikrai brandus“, – po renginio mintimis dalinosi pedagogas, Šilutės r. savivaldybės tarybos narys Algirdas Gečas.

„Minime Sausio 13-ąją, Laisvės gynėjų dieną. Mes visada prisiminsime, kodėl esame laisvi. Atmintis gyva, nes liudija… Ši diena – mūsų tautos vienybės diena. Tai diena, kai Lietuvos žmonės apgynė savo ir savo šalies laisvę – galimybę būti nepriklausomais, patiems priimti sprendimus, saugoti savo tautos vertybes ir tapatumą. Išsikovodami laisvę, iškovojome ir atsakomybę. Kurkime savo ateitį kartu, puoselėkime ir brangime vertybes, siekime idealo. Juk Tėvynė – tai mes ir viskas priklauso nuo mūsų darbų ir atsidavimo“, – mintimis apie laisvę dalinosi Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis.

Kintuose nuaidėjo 14 varpo dūžių

Sausio 13-osios išvakarėse asociacija „Kintų bendruomenė“ kartu su Kintų Vydūno kultūros centru, vietos biblioteka, Kintų pagrindine mokykla bei seniūnija vietinius gyventojus pakvietė pasišildyti prie laužo ir prisiminti 1991-ųjų metų sausio 13-osios įvykius.

Keturiolika varpo dūžių pagerbė žuvusiuosius tą Lietuvai lemtingą naktį. Mokiniai ir suaugusieji skaitė istorijas apie juos, jų gyvenimą ir mirtį. Kintiškis, 85-erių metų emeritas, Stanislovas Juozapas Būdvytis deklamavo Teresės Rubšytės-Ūksienės eilėraštį „Tu – simbolis Laisvės“ apie Loretą Asanavičiūtę iš knygos „Lietuva – mano Tėvynė“.
Sausio 13_Naumiestis
Pagerbus Laisvės gynėjus tylos minute, visi buvo pakviesti pamąstyti apie laisvę – ką ji mums reiškia šiandien – bei džiaugtis, kad esame laisvi ir nepriklausomi.

Ragino mylėti Tėvynę

Sausio 13-oji paminėta ir kitose seniūnijose. Žemaičių Naumiesčio gyventojai susirinko prie miestelio centre esančio paminklo žuvusiems už Lietuvos laisvę. Klebonas Stanislovas Anužis priminė, kokia tai svarbi Lietuvai data.

„Jei nebūtų tos dienos įvykių, kažin ar šiandien turėtume laisvę, ar aš stovėčiau prieš jus“, – sakė klebonas.

Žemaičių Naumiesčio seniūnas Virginijus Stasiulis visus ragino mylėti savo Tėvynę, o ypač – jaunimą. Muziejininkė Valentina Pielikienė priminė tuos 14 žmonių, kurie sausio 13-osios naktį žuvo, gindami Lietuvos laisvę.

Naumiestiškiai šildėsi prie tą dieną primenančio laužo ir klausėsi moterų folkloro ansamblio „Raskila“ dainų.

Vainutiškiai atskiro Sausio 13-osios minėjimo nedarė, tačiau šios dienos rytą Vainuto gimnazijos ir kitų seniūnijos įstaigų languose sužibo atminties liepsnelės.