Warning: Undefined array key "is_rate_editable" in /home/silutesnau/domains/silutesnaujienos.lt/public_html/lt/wp-content/plugins/wpdiscuz/class.WpdiscuzCore.php on line 1303
Varputis - ne tik įkyri piktžolė, bet ir vaistingas augalas - Šilutės naujienos

Varputis – ne tik įkyri piktžolė, bet ir vaistingas augalas

varputis1Įkyri piktžolė – paprastasis varputis gali pagelbėti mums šalinti šlapimą, atsikosėti, išprakaituoti.

Nuėmę derlių ir ruošdami dirvą kitiems metams, kiekviename sode ar darže iškasite ilgiausias kasas varpučio šakniestiebių. Tai ir yra vaistingoji šios piktžolės dalis.

Varputis labai dažnas visoje Lietuvoje. Tai – ir sunkiai išnaikinama laukų piktžolė, ir naudinga pašarinė žolė. Auga laukuose, pievose, dykvietėse, ganyklose, soduose.

Varpučių šakniastiebiai renkami arba anksti pavasarį, arba vėlai rudenį (kaip tik – dabar), kai dirbami laukai.

Į dirvos paviršių iškelti varpučių šakniastiebiai sugrėbiami grėbliu, išrenkamos priemaišos. Nuplovus tekančiame vandenyje, džiovinama paskleidus plonu sluoksniu, kaskart pavartant. Galima džiovinti saulėje.

Tinkamai išdžiovinta žaliava šviesiai gelsvos spalvos, bekvapė, saldžiai gleivingo skonio.

Šakniastiebiuose yra sacharidų: 3-8 % triticino, levuliozės, manito, inulino; alkoholių manitolio ir inozitolio; vitamino C, karotino, iki 10 % gleivių, taip pat mažai ištirtų glikozidų, riebalinio aliejaus, baltymų, šiek tiek eterinio aliejaus, saponinų ir kt.
Dažniausiai varpučiai įeina į vaistažolių mišinių sudėtį.

Užpilo ruošimas ir vartojimas.

2 valg. šaukštai smulkintų varpučių šakniastiebių užpilami stikline verdančio vandens, po 10 minučių nukošiama.

Užpilas gali būti ruošiamas ir šaltu būdu. Tuomet žaliavą reikia užpilti šaltu vandeniu ir palaikyti 10-12 val.
Geriama po 1/3 stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį.

Varputis pasižymi šlapimą varančiu, gleivinančiu, atsikosėjimą lengvinančiu, kraujavimą stabdančiu ir prakaitavimą skatinančiu poveikiu. Taip pat reguliuoja druskų apykaitą.

Varputis pirmiausia vartojamas esant šlapimo takų uždegimui ir inkstų akmenligės profilaktikai. Gydomos kepenų ligos, bronchitas, podagra, reumatas, odos pažeidimai, furunkulai. Dėl kaupiamų gleivinančių medžiagų taip pat vartojamas kaip pagalbinė priemonė esant viršutinių kvėpavimo takų nesunkiems susirgimams. Šakniastiebių nuoviras slopina uždegimus, stiprina organizmą. Paprastojo varpučio veikimas yra gana švelnus.

Kontraindikacijos. Nevartoti esant edemai dėl širdies ar inkstų nepakankamumo. Nėra duomenų apie poveikį nėštumo ar žindymo metu, todėl varpučio preparatų tokiu periodu vartoti nerekomenduojama.

Įdomu: daugelis pastebi, kad sergantys šunys ir katės ėda būtent varputį. Gali būti, kad naminiai gyvūnai šią žolę ėda ir profilaktikos tikslais.