Vasara Pamaryje nuskambėjo išskirtiniais festivaliais

rusnes festivalio organizatoriai ir remejaiŠią vasarą Šilutės rajone užderėjo muzikos ir meno festivalių, plenerų, kūrybinių stovyklų. „Rusnės festivalis“, Kintų muzikos festivalis, projektas „Muzikuojanti Rusnės sala“, dailės pleneras „Rusnė 2014“, emalio meno laboratorija „Pamario ženklai“, muzikos festivalis Šilutėje „Muzikinė verdenė“ – tai renginiai, nuo vasaros pradžios kvietę šilutiškius susipažinti su įvairių žanrų kūryba, profesionaliais atlikėjais, išgirsti pasaulinio lygio muzikos žvaigždes.

Rusnės festivalis išaugs iki lyderių lygio

Trečią kartą surengtą Rusnės festivalį jo organizatoriai tikisi išauginti iki garsių Visagino ar Karklės festivalių lygio. Festivalio sėkme neabejoja jo iniciatoriai – asociaciją „Pamario vakarai“ įkūrę šilutiškis Vygantas Stoškus, vilnietis Edmundas Žalpys ir klaipėdietis Viktoras Timašovas bei pagalbininkai – Rusnės seniūnijos vadovai, meno kolektyvų vadovai, festivalį padėję rengti savanoriai.

Organizatoriai, dėkodami pagalbininkams sakė, kad po kelių metų Rusnės festivalis taip išgarsins Rusnę, jog į šį renginį veršis ir atlikėjai, ir tūkstančiai žiūrovų. Festivalis suteiks galimybę pasirodyti įvairių žanrų kolektyvams, menininkams, debiutuoti jaunimui, čia rengti įvairias edukacines, pramogines programas, o kiekvienas dalyvis ir žiūrovas, pamatęs, kokia puiki ši pamario sala, norės vėl čia atvažiuoti.  „Norime garsinti Rusnės ir Šilutės vardą Lietuvoje, kad jis asocijuotųsi ne tik su žuvimi, bet ir su įspūdingu festivaliu“, – sakė organizatoriai.

Asociacija „Pamario vakarai“ įsteigė prizą geriausiam festivalio savanoriui Dovydui Auškalniui – apmokėjo kelionės į festivalį „Visagino country 2014“ išlaidas, „Visagino country“ organizatoriai Dovydui suteikė nakvynę ir maitinimą. Ten jis taip pat padėjo organizatoriams, o kartu įgijo patirties padėti organizuoti Rusnės festivalį.

Kintų muzikos festivalyje – pasaulinio garso žvaigždės

„Kintų muzikos festivalis tampa pasaulinio lygio renginiu“, – sakė jo nico su hameliuorganizatorė Audronė Juodeškienė, su sūnumi Laurynu jau trečią vasarą kviečianti klausytojus į tarptautinio lygio profesionalų koncertus. Vienas garsiausių pasaulyje moderniosios muzikos styginių instrumentų orkestras „NIKO“ ir jo vadovas, kompozitorius Gediminas Gelgotas, smuikininkas Vilhelmas Čepinskis, akordeonininkas Martynas Levickis – tai Kintų muzikos festivalio žvaigždės.

O užbaigti festivalį G.Gelgotas šiemet pakvietė savo buvusį dėstytoją Hamburgo aukštojoje muzikos ir teatro mokykloje, garsų kompozitorių Michaelį Hamelį.

Visų koncertų klausytojai muziką gėrė tiesiog sustingę, tarsi pamiršę kvėpuoti, o garsų sukeltos emocijos gniaužė kvapą, kėlė į padanges, spaudė ašaras.

Abi Kintų bažnyčios – ir Didžioji, ir Mažoji – tapo išskirtinių koncertų salėmis, nes jose irgi puiki akustika. Žiūrovai į koncertus plūdo iš viso regiono. Emocionaliausią naktinį „NICO“ koncertą apie 150 žmonių, netilpusių į vidų, stebėjo Mažosios bažnyčios prieigose per videoprojektoriaus ekraną.

Didžiulio pasisekimo sulaukė mažiesiems klausytojams skirtas edukacinis renginys, kuriame „NICO“ atlikėjai ne tik grojo, bet vaikams davė paliesti, išbandyti savo instrumentus.

Festivalio desertas buvo, ko gero, pirmą kartą Šilutės rajone surengtas simfoninio orkestro koncertas. Jį dovanojo ir publiką iki euforijos privedė B.Dvariono muzikos mokyklos simfoninis orkestras bei buvusi šio orkestro smuikininkė, dabar garsėjanti savo vokalu Girmantė Vaitkutė.

emalio uzdarymasJuvelyrai emalio miniatiūromis papildė „Pamario ženklų“ kolekciją

Prieš savaitę Kintuose baigėsi emalio meno laboratorija „Pamario ženklai“, kurioje kūrė 10 juvelyrų iš Šilutės, Klaipėdos, Vilniaus, Italijos, Gruzijos.

Šiemet dailininkai, apvažiavę nemažai Mažosios Lietuvos bažnyčių, kitų lankytinų Pamario vietų, savo kūrinius dedikavo K.Donelaičiui.

Laboratorijos uždarymo metu svečiai sakė susižavėję mūsų krašto gamta, istorija, kūrybinio įkvėpimo gavę net iš mažiausių sovietmečio sunaikintos istorijos pėdsakų.

Emalio meno simpoziumai Kintų Vydūno kultūros centre vykdomi nuo 2003 metų, šių metų stovykla – jau 12-oji. Iš dailininkų kūrybinių darbų jau sukaupta daugiau kaip 100 emalio darbų kolekcija, kuri eksponuojama Kintų Vydūno kultūros centro emalio meno galerijoje. Miniatiūrose užfiksuoti krašto gamtos, kultūros ir istorijos simboliai.

„Muzikinė verdenė“ skamba unikalios akustikos bažnyčioje

Ketvirtą kartą Šilutės kultūros ir pramogų centras rengė festivalį „Muzikinė verdenė“. Kasmet kelis kartus per vasarą šio muzikine verdene visifestivalio organizatoriai šilutiškiams suteikia galimybę pasiklausyti garsių Lietuvos solistų, klasikinės muzikos kolektyvų, talentingų jaunųjų atlikėjų. Pasak centro direktorės Jūratės Pancerovos, pagrindinis festivalio partneris yra Lietuvos valstybinė filharmonija, neatsisakanti atsiųsti į Šilutę tarptautiniu lygiu pripažintų atlikėjų. Taip pat bendradarbiaujama su Klaipėdos muzikiniu teatru, Šilutės vaikų meno mokykla.

Nepakeičiamas festivalio partneris yra Šilutės evangelikų liuteronų parapija, suteikianti koncertams neįtikėtinos akustikos savo bažnyčią. Šios bažnyčios akustika nustebina ne vienoje garsioje koncertų salėje koncertavusias žvaigždes.

Šiemet liepos 6-ąją šilutiškius žavėjo M.K.Čiurlionio kvarteto koncertas su garsiausia liaudies dainų atlikėja Veronika Povilioniene ir saksofonininku Petru Vyšniausku. Rugpjūčio 15-ąją skambėjo vargonų muzika, kurią atliko tarptautinio M.K.Čiurlionio vargonininkų konkurso laureatė Jurgita Kazakevičiūtė, dainavo Lietuvos nacionalinės premijos laureatė Asta Krikščiūnaitė.

J.Pancerova kitąmet vyksiančią 5-ąją „Muzikinę verdenę“ norėtų surengti turtingesnę. Galbūt pavyks gauti finansavimą pakviesti daugiau kolektyvų, surengti daugiau koncertų, atgaivinti tradiciją kartu su žvaigždėmis koncertuoti ir jauniesiems atlikėjams.

Dailininkai kuria Rusnės paveikslų galeriją

rusnes dailes plenerasĮvairių Lietuvos regionų dailininkų plenerą Rusnėje šią vasarą vėl surengė Salos etnokultūros ir informacijos centras. Trečią kartą į salą atvyko dailininkai semtis idėjų ir pasidalinti su plenero organizatoriais idėjomis, koks galėtų būti šios kultūros įstaigos ženklas.

Centro direktorė Birutė Servienė dailininkams aprodė salą, pasakojo apie Pamario gamtą, istoriją, supažindino su kultūros centro veikla.

Dailininkai diskutavo apie kultūros centro simbolius, apie kūrybinių stovyklų svarbą kūrėjams ir žiūrovams. Kiekvienas jų paliko Salos etnokultūros ir informacijos centrui po vieną savo paveikslą. Šioje galerijoje – jau kelios dešimtys paveikslų.

Tuo pat metu vyko ir muzikinis projektas „Muzikuojanti Rusnės sala“, kurio metu Rusnės bažnyčioje surengti keli koncertai: dainavo Šilutės „Heide“ choras, grojo pučiamųjų orkestras iš Vokietijos, rusniškiai galėjo paklausyti itin reto balso – sopranino – operos solisto Viktoro Gerasimovo.

spaudos remimo fondas Projektas: „Prie Šyšos krantų: Kultūra.”