Vasara prasidėjo, o gelbėtojai įspėja: šilutiškiai jau skęsta

Prasidėjus vasarai karantino išvarginti gyventojai kiekvieną laisvesnę valandą stengiasi praleisti prie vandens – vyksta prie upių, ežerų, jūros. Kur šiltesnis vanduo, jau ir maudomasi. Bet neretai pritrūkstama atsargumo ir vanduo pasiglemžia gyvybes.

Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos duomenimis, pernai Šilutės rajono vandens telkiniuose nuskendo vienas žmogus, užpernai – net 11, o šiemet jau du žmonės.

Paruoštas tik vienas paplūdimys

Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovas Arūnas Ališauskas pasakoja, jog pirmosios šių metų vandens aukos gelbėtojams teko ieškoti anksti pavasarį, ji ištraukta iš Nemuno. Antras vyras vos prieš kelias savaites rastas nuskendęs Žemaičių Naumiesčio tvenkinyje.

Tokia tendencija, kad karantino ribojimų išvarginti žmonės plūste plūsta prie vandenų, pasak A. Ališausko, šiemet stebima ir visoje Lietuvoje.

Šilutės PGT vyrai birželio pradžioje apvažiavo visas rajono maudynių vietas. Ir buvo nemaloniai nustebinti, kad vos vienas ant Nemuno kranto Rusnėje (Šilutės pusėje) esantis paplūdimys yra paruoštas maudynių sezonui. Jame įrengtos ne tik persirengimo kabinos, bet ir informaciniai stendai, yra ir gelbėjimosi ratų.

„O kitur ne tik informacinio ženklo, bet ir jokio gelbėjimosi rato nepamatysi, nors žmonių paplūdimiuose jau yra. O artimiausiomis dienomis, pavyzdžiui, prie Žemaičių Naumiesčio tvenkinio jų bus net tiršta“, – sakė PGT atstovas.

Naumiestiškiai irgi jau pasiruošė

Žemaičių Naumiesčio seniūnas Virginijus Stasiulis, sakė, kad šią savaitę seniūnijos paplūdimiai baigti paruošti maudynių sezonui. Žolė Žemaičių Naumiesčio paplūdimyje šiemet nupjauta jau du kartus, paplūdimyje įrengtos dvi persirengimo kabinos, jau pakabintas ir gelbėjimosi ratas. Smėlio paplūdimyje išlaikyti nepavyksta, nes jis, vos atvežtas per vasarą užželia žole. Savaitgalį gelbėjimosi priemonės atsiras ir prie Degučių tvenkinio.

Pasak seniūno, paplūdimių priežiūra yra seniūnijos rūpestis, bet kiek per metus seniūnijai tai kainuoja, jis neskaičiavo.

„Mūsų tvenkinį mėgsta ne tik vietiniai, čia atvažiuoja ir nemažai šilutiškių, ir kitų seniūnijų gyventojai. O maudynės jau prasidėjo: štai ir trečiadienį 8 valandą ryto žmonės jau maudėsi“, – pasakojo seniūnas.

Svarbu kalbėtis su vaikais

A. Ališauskas nemano, kad įrengti būtiniausius paplūdimio atributus visur būtų labai brangu, užtat neabejoja, kad tai padėtų išsaugoti ne vieną gyvybę.

Įprastai visą šiltąjį metų sezoną PGT rengia reidus į paplūdimius, kalbasi su ten sutinkamais žmonėmis, primena jiems apie būtinas saugumo priemones. Tokios išvykos bus rengiamos ir šiemet.
A. Ališauskas primena, jog ypač svarbu prižiūrėti vaikus, kurie dar nemoka taip plaukti, kad sugebėtų ir sunkiu momentu pasiekti krantą. Ne mažiau svarbu su vaikais nuolat kalbėtis apie saugumą vandenyje.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas praneša, kad birželio 1 d. minint Tarptautinę vaikų gynimo dieną ugniagesiai gelbėtojai irgi priminė tėveliams nepamiršti pasirūpinti savo atžalų saugumu namuose ir prie vandens telkinių. PAGD duomenimis, per pastaruosius 5 metus Lietuvoje nuskendo 38 vaikai, gaisruose žuvo 12, traumų patyrė 31. Per tą laiką ugniagesiai gaisruose išgelbėjo 44, buityje – 100, vandenyje – 38, autoavarijose – 34 vaikus.

Vanduo ir smėlis tiriamas

Maudymosi vietų vandens kokybė kasmet tiriama ir net ne po vieną kartą. Savivaldybės gydytoja Gintarė Tamašauskienė sakė, kad vandens ir smėlio mėginiai iš visų rajono paplūdimių jau paimti šios savaitės pradžioje ir išsiųsti į Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją. Vakar, ketvirtadienį nei vandens, nei smėlio mėginių tyrimų atsakymai dar nebuvo gauti, bet kai jie bus atlikti, informacija taip pat bus paviešinta.