Vasara prie jūros – už užsieniečių pinigus

vasaros stovyklos bartminaiJei ne užsieniečiai, mūsų Pamario krašto vaikai vargu ar vasaros atostogų metu patirtų naujų įspūdžių, vargu ar pamatytų jūrą ir sužinotų, kas yra atostogos.
Toks įspūdis susidaro pradėjus domėtis vaikų vasaros poilsiu, nes nei Švietimo ir mokslo ministerija, nei Savivaldybė vaikų vasaros poilsiui šiemet neskyrė nė lito.

Pailsėti stovyklose prie Baltijos jūros ir Kuršių marių šiemet galės tik menka dalelė mūsų moksleivių, kuriems „nuskilo“ gauti užsieniečių paramą. Dar beveik pusė tūkstančio vaikų po savaitę ar dvi dienomis praleido vadinamosiose dieninėse mokyklų stovyklose. Visiems kitiems vasaros užsiėmimų teks susigalvoti patiems.

Kasmetinę stovyklą rengia „Sandora“

Praėjusią savaitę Šilutę aplankę nuolatiniai rėmėjai – Šilutės ir Vokietijos Emericho miesto bendradrabiavimo draugijos vadovas Alfred Bartminn su žmona Daiva ir šį kartą dalijo dovanas. Vokiečių skirtų pinigų užteks 8 vaikų iš nepasiturinčių šeimų savaitės poilsiui prie jūros.

Svečius iš Emericho priėmė ne tik ilgametė Šilutės – Emericho miestų bendradarbiavimo draugijos vadovė Danutė Misiukonienė, bet ir vos prieš mėnesį ją pakeitusi Rita Užgalienė. Abi vadovės atlydėjo p. Bartminus ir į Savivaldybę.

Rajono merė Daiva Žebelienė dėkojo Emericho žmonėms už nuolatinę finansinę paramą nepasiturinčioms rajono šeimoms.
A.Bartmin pasidžiaugė, kad nors Vokietijoje renkama daug paramos įvairiems reikalams, kol kas dar aukojama ir Šilutės kraštui.

Svečiai taip pat atvežė paramą ir evangelikų liuteronų draugijai „Šilutės Sandora“. Sandorietės irgi kasmet rengia stovyklą jų globojamiems socialinės rizikos ir skurdžiai gyvenančių šeimų vaikams. Trečią kartą tokia stovykla vyks Vanaguose, ji prasidės liepos 16 dieną.

Parėmė ir vokiečiai, ir „Žilvitis“

Vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėja Indra Pranaitienė sakė, kad pernai už svečių dovanotas Vokietijoje surinktas aukas planuota nuvežti į Karklės stovyklavietę „Žilvitis“ 7 vaikus. Stovyklavietės vadovai šilutiškiams irgi suteikė nuolaidą, todėl stovyklauti išvažiavo 8 skurdžiai gyvenančių šeimų vaikai. Ne vieno grįžusio akyse vedėja matė džiaugsmo ašaras – jos geriausiai įrodo, kokį įspūdį patyrė šie vaikai, kurių šeimos, dažniausiai – daugiavaikės, neišgali savo atžaloms suteikti galimybės vasaroti pajūryje.

Šiemet dovanotų pinigų – 1000 eurų – irgi užtektų septyniems po 500 litų kainuojantiems kelialapiams, bet jau susitarta, kad šilutiškiams irgi bus suteikta nuolaida, tad išvykti prie jūros galės 8 šilutiškiai vaikai.

Kasmet poilsis finansuojamas vis kitiems vaikams, tad iš viso, anot I.Pranaitienės, už vokiečių pinigus pajūryje jau atostogavo apie pusšimtį Pamario vaikų.

Beje, „Žilvičio“ vadovai Šilutės vaikams šiems metams, kaip ir pernai, skyrė dar 10 nemokamų kelialapių. Vaikai iš sunkiai besiverčiančių šeimų poilsiauti prie jūros galės savaitę nuo liepos 13 d. Daugiau, anot I.Pranaitienės, vaikų vasaros poilsiui VTA skyrius neturi nė lito.

Vedėja pažadėjo, jog kitais metais į susitikimą su svečiais iš Emericho bus pakviesti ir vaikai, kurie už jų dovanotas lėšas ilsėjosi pajūryje. Jie patys papasakos savo įspūdžius, kurie, anot vedėjos, bus iškalbingesni nei bet kokios popierinės kasmet teikiamos ataskaitos.

Švedai skiria 16 000 litų
vasaros stovyklos skautai
Dar 40 vaikų iš visų rajono seniūnijų galės stovyklauti Kintų stovyklavietėje „Vėtrungė“. Tokią galimybę jiems suteikia Šilutės – Ljungby (Švedija) miestų draugijos nariai, pažadėję Pamario vaikų poilsiui skirti 16 tūkstančių litų. Prie vaikų iš seniūnijų prisijungs O.Jogienės šeimynos, Saugų vaikų globos namų, Šilutės dienos paslaugų centro ugdytiniai. Jiems stovyklos malonumai numatyti nuo liepos 8 dienos.

Draugijos vadovas Šilutėje Alvidas Šimelionis sakė, jog atrinkti vaikus buvo patikėta visų seniūnijų socialinėms darbuotojoms.
Kaip ir kasmet, švedai atvažiuos patys pamatyti, kaip už jų pinigus ilsisi mūsų atžalos.

Jau daugelį metų Šilutės krašto vaikų poilsį finansuojantys švedai anksčiau jį apmokėdavo net pusantro šimto ir dar daugiau vaikų. Pastaruoju metu ES paramos šiam reikalui jie nebegauna, tad ir paremti begali mažesnę grupę mūsų stovyklautojų.

Už skautų poilsį mokės tėvai

Dar apie 30 moksleivių nuo birželio 30 dienos 5 dienas įspūdžių semsis kasmetinėje skautų tunto stovykloje. Skautai stovyklaus įprastoje savo vietoje – Žemaičių Naumiestyje, prie „Senjorų Eldorado“.

Skautų vadovas Alvydas Ežerinskis patvirtino, kad šiai stovyklai negauta jokio finansavimo iš valdžios institucijų, tad už savo atžalų poilsį visą kainą turės sumokėti tėvai. Naujokams stovyklavimas kainuos apie 150 litų, senbuviams – apie 100 litų.

Pernai – 10 tūkstančių, šiemet – nė lito

Švietimo skyriuje sužinojome, kad šiemet mokyklos pateikė 13 projektų dieninėms vasaros stovykloms, kurios rengiamos mokyklose. Visos tokios stovyklos jau baigėsi, jose iš viso dalyvavo 495 vaikai.

Pasak vyr. specialistės Vidos Kubaitienės, didžioji dalis – 429 vaikai – šių stovyklų dalyvių yra vaikai iš socialiai remtinų šeimų. Todėl jiems maitinimą stovyklų laikotarpiui finansavo Socialinės paramos skyrius.

Daugiau jokių išlaidų augančios kartos vasaros poilsiui Savivaldybė neprisiėmė. Priminsime, kad pernai stovykloms buvo skirta 10 tūkstančių litų. Šiemet – nė lito. Stovyklavimas jau nebefinansuojamas net ir gabiems moksleiviams.