Vasarą priešmokyklinukus mėtys seneliams, kaimynams, paaugliams

sesiameciai namieNe vienai būsimą pirmoką auginančiai šilutiškių šeimai pastarosios dienos kupinos nerimo, mat priešmokyklinio ugdymo programą užbaigęs jų mažylis atsisveikina su darželiu ir lieka augti… gatvėje, pas gimines arba tėvų darbovietėje.

Lietuvos švietimo sistema yra tokia, kad dirbančių tėvų šešiametis priešmokyklinukas vasarą turi pratintis būti vienas, arba visus metus į vaikų darželį jį leidę tėvai turi sukti galvas, kas du ar tris vasaros mėnesius prižiūrės jų atžalą.

O juk ką tik minėjome Tarptautinę vaikų gynimo dieną ir visi kalbėjome apie didelį rūpinimąsi vaikais…

Būsimus pirmokus iš darželių atsiėmusios jaunos šeimos sako atsidūrusios nepavydėtinoje padėtyje. Kiek geriau tiems, kas turi vyresnių vaikų ar gyvena kartu su seneliais – jiems užkraunama mažamečio priežiūra. Bet ką daryti tiems tėvams, kurie šalia neturi artimųjų ir vasarą patys dirbs, neturės atostogų?

„Juk tokie vaikai dar per maži ištisas dienas būti namuose vieni, o palikti jų nėra su kuo. Kodėl vaikų darželiai negalėtų suburti grupes tiems vaikams, kurių tėvai dabar atsiduria iš viso beviltiškoje padėtyje?“ – klausė į redakciją užėjusios jaunos mamos. Jos sakė, kad kai kas iš pažįstamų bandys mažylius vestis į darbą, kiti prašys kaimynų, giminaičių ar vyresnių kiemo vaikų pagalbos arba tiesiog paliks užrakintus namuose su telefonais rankose ir „sausu maisto daviniu“.

Bet juk visiems aišku, kad šešiamečiams ir septynmečiams taip trintis vasarą nesaugu ir net pavojinga.
Ar šioje mažųjų Lietuvos piliečių gyvenimo ir ugdymo srityje nenumatoma permainų? Juo labiau kad dabar visa Lietuva seka Prezidentės D.Grybauskaitės užduotu akcijos „Už saugią Lietuvą“ tonu ir itin akcentuoja vaikų užimtumą, saugumą.

Šilutės r. savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė tėvų nuraminti negali. Pasak vedėjos, visi tėvai, atvesdami priešmokyklinukus į darželius, pasirašė sutartis, kuriose numatyta, kad jų vaikai įstaigas lankys 640 valandų, t.y. tiek, kiek trunka mokslo metai. Lietuvoje šiuo metu galioja tokie teisės aktai, kuriais numatoma, kad priešmokyklinukas ugdymo įstaigą palieka kartu su atostogauti išeinančiu savo pedagogu. Po atostogų pedagogai į darbą grįš rugpjūčio viduryje ir pradės darbą su naujomis mažųjų grupėmis.

Pasak B.Tekorienės, taip būdavo visada. Tokią tvarką numato (o tiksliau – jokios priešmokyklinukų priežiūros tvarkos nenumato) šiuo metu Lietuvoje galiojantys teisės aktai. Tiesa, visada būdavo ir tėvų, ieškančių galimybės būsimus pirmokus į darželius vesti ir vasarą, bet įsteigti tokias laikinas grupes Savivaldybė galimybių neturi.

Taigi ir šią vasarą tėvams teks savo priešmokyklinukus mėtyti įvairiems prižiūrėtojams – kokius tik ras…