Vasaros siautulys: vėtra rovė medžius ir kėlė stogus (foto)

 Birutės Razbadauskienės nuotr.Šeštadienio pavakarės vėtra kai kurių rajono pakraščių gyventojams įvarė tikrą siaubą: žirnelių dydžio kruša krito Žemaičių Naumiestyje, viesulas nuplėšė stogą ir išvertė kone dvi dešimtis medžių Vainuto seniūnijoje, smarki liūtis nutraukė ir Gardamo miestelio šventę. 

Draudikai ir gyventojai skaičiuoja gamtos stichijos padarytą žalą ir su siaubu klausosi tolesnių meteorologų prognozių. O šie tikina, kad vasaros vėtrų dar bus.

Nuo siaubingo vėjo lingavo automobiliai

„Seniai buvau matęs tokį vaizdą pro langą – griaudėjo griaustinis, šniokštė stipri vėtra, lankstė medžius, krito žirnelių dydžio ledų kruša. Visa tai truko apie dešimt minučių, buvau savo darbo vietoje. O netrukus gavau pranešimą iš greitosios pagalbos tarnybos – jos automobilis negali pravažiuoti keliu Žemaičių Naumiestis – Degučiai, nes pusiaukelėje ant plento guli du nulaužti beržai.

Dirbu vienas, ir iš karto sėdau prie vairo ir vykau į pagalbą medikams. Dabar jau grįžtu atgal, kelią atlaisvinau“, – šeštadienį po septynių vakaro pasakojo Žemaičių Naumiesčio ugniagesių gelbėtojų punkto budintysis Petras Degutis.

P.Degutis buvo dėkingas prie kelio stovinčios sodybos šeimininkui. Nors jo trobos stogo kampą vėjas taip pat apiplėšė, nulaužė sode trešnę, bet jis savo traktoriumi atvyko padėti ugniagesiui nutempti nuo kelio supjaustytų beržų kamienus.

„Be jo pagalbos būčiau ilgiau užtrukęs, šalindamas kliūtį nuo kelio. O juk greitoji turėjo pasiekti, ir nedaug trukusi pasiekė sergantį žmogų“, – sakė ugniagesys.

Monika Špancerytė pasakoja, kad buvo išties baisu, ypač – sėdint automobilyje.

„Tie dideli lietaus lašai ir ledukai baisiai bildėjo į langus, tarsi skaldytų, o nuo to siaubingo vėjo bei perkūnijos lingavo visa mašina… O dangus atrodė tiesiog tragiškai!“, – sako ji.

Rovė ir guldė obelis
vetra be stogo
Vainuto seniūnijos pakraštyje esančiame Dargiškės kaime vėtra parodė ypatingą savo jėgą. Čia gyvenanti garbaus amžiaus Marija Beitienė persigando: atrodė, jog tiesiai ant sodybos iš dangaus nusileido juodas, vandens pilnas debesis.

Vanduo, anot liudytojų, ne lijo – jis tiesiog stulpu krito iš dangaus. Akimirksniu patvino visa sodybos aplinka. Sodo niokojimą stebėję žmonės pasakoja, jog viesulas buvo toks galingas, kad it degtukus su šaknimis rovė medžius ir guldė juos ant žemės.

Močiutė suskubo pas greta gyvenančią sūnaus Virgilijaus šeimą. O pats V.Beita, grįžęs iš darbo, jau rado suniokotą sodą.

Pasak šeimininko, vėtra išrovė penkias liepas, su šaknimis išvertė devynias dideles obelis ir dvi kriaušes, dar tris kriaušes nulaužė.

„Laimė, kad pastatai liko sveiki, tai svarbiausia“, – bent tuo džiaugiasi V.Beita.
Netoliese stovinčioje sodyboje gyvenančiai Rimanto Skurdelio šeimai stichija padarė dar didesnių nuostolių – čia ji nuplėšė ūkinio pastato stogą, apgadino rūsį.   
 
Šilutėje baisu nebuvo

Šilutės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba iki septintos vakaro daugiau pranešimų apie vėtros padarytus nuostolius ar nelaimingus atsitikimus negavo.

Kokio masto škvalas ar viesulas po šešių vakaro Šilutės rajone prasiautė šeštadienį, negalėjo pasakyti ir Šilutės hidrometeorologijos tarnybos budinti specialistė Nijolė Rauktienė. Šilutės pakraštyje įrengti stebėjimo įrenginiai rodė sustiprėjusį vėją iki 15-18 metrų per sekundę iš karto po perkūnijos, kuri ėmė griaudėti 17 val. 45 min. Po 18 val. vėjo greitis apie aštuonias minutes nuo 3-5 m/sek sustiprėjo tris kartus, o po to ėmė silpti, ir septintą valandą vakaro jau buvo vos 3 metrų per sekundę jėgos.

„Iki 18 metrų per sekundę vėjas buvo užfiksuotas tik Šilutėje, tai nėra labai stiprus, kad laužytų medžius. Žinoma, už keliolikos kilometrų nuo Šilutės, Žemaičių Naumiestyje, galėjo būti ir dvigubai stipresnis, jei škvalo būta. Kol kas nei tvirtinti, nei neigti negaliu“, – sakė stebėtoja.

Praėjusios savaitės pradžioje viesulo jėga – iki 39,9 metro per sekundę – kliudė tik 200 metrų ilgio ruožą Šilutės pakrašty. Jame ji kliudė hidrometeorologijos stoties įrenginių aikštę, sulankstė vėjo stiprumo ir jo krypčių matuoklio metalinį stovą, nulaužė prie kelio du medžius ir daugiau nieko nekliudė.

audra juodziu kaimeLietuvoje – nuostolių už 115 tūkstančių litų

AB „Lietuvos draudimas“ Kompleksinių žalų direktorius Gytis Matiukas sako, kad šios draudimo bendrovės ekspertai prognozuoja, jog praėjusį savaitgalį įvairiose Lietuvos vietose prasiautusios audros ir škvalo nuostoliai sieks 150 tūkst. litų.

„Lietuvos draudimo“ Žalų skambučių centras pirmadienio rytą sulaukė maždaug 1,5 karto daugiau pranešimų nei įprastą pirmadienį. Apie audros nuostolius draudikams pranešė gyventojai iš Utenos, Marijampolės, Lazdijų, Šilalės, Šilutės, Šakių ir Vilkaviškio rajonų.

Škvalai ir audros šį kartą nepalietė labai tankiai gyvenamų vietovių – didesnių miestų, atakavo lokalias zonas, daugiausiai – Utenos mieste. Antradienio ryto atnaujintais duomenimis, „Lietuvos draudime“ užregistruota 80 žalų, kurių bendras nuostolis siekia 115 000 litų.

Dažniausia registruojama žala – stipraus vėjo ir nuvirtusių medžių apgadinti pastatai, pastatų stogai, kiti elementai. Taip pat gyventojams dėl žaibo iškrovų sudegė buitinės technikos prietaisai. Draudikai registravo keletą pranešimų dėl ant automobilių užvirtusių ir juos suniokojusių medžių.

Didžiausia bendrovėje užregistruota žala siekia 16 tūkst. litų, šiuo atveju užvirtęs medis apgadino pastato stogą ir namo vidų.

Mažiausias nuostolis – 170 Lt – jau yra atlygintas, gyventojui telefonu pranešus apie nuo jo pastato stogo nuplėštus kelis šiferio lapus ir sutarus, kad nuostolis bus nedelsiant pervestas į gyventojo banko sąskaitą.

Nuostoliai dar vis registruojami

Iš Šilutės rajono gyventojų iki antradienio pietų „Lietuvos draudimas“ gavo 7 pranešimus apie padarytus nuostolius, o jiems atlyginti rezervuota kiek daugiau nei 10 000 litų.

G.Matiukas pastebi, kad situacija kinta kiekvieną dieną ir žalų registruojama vis daugiau. Manoma, kad pranešimų iš Šilutės rajono bus sulaukta daugiau, nes ne visi gyventojai iš karto praneša apie nuostolius. Ne visi jie iš karto pastebi padarytą žalą, ne visi galbūt audros metu ar iš karto po jos buvo prie savo namų, prie kito apdrausto turto ir matė audros padarinius.

joomplu:5714

Silutes naujienu LOGO