VDI primena apie nelaimes darbe, kurių buvo galima išvengti

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) dar kartą primena, kad  nepalankią 2024 m. nelaimingų atsitikimų darbe dinamiką lemia daugkartinių VDI rekomendacijų bei raginimų užtikrinti saugias sąlygas pavojingiausius darbus atliekantiems darbuotojams ignoravimas, kai darbuotojams pavedama dirbti su nesaugiais įrenginiais, neįrengiamos kolektyvinės apsaugos priemonės arba darbuotojai patys nenaudoja apsaugos priemonių.

Šiemet Lietuvoje, neįskaičiuojant eismo įvykių, jau įvyko 16 mirtinų ir 111 sunkių  nelaimių darbe. Dažnai tokie nelaimingi atsitikimai darbe įvyksta medienos gaminių gamybos įmonėse, kai darbuotojus traumuoja saugos ir sveikatos  reikalavimų neatitinkantys įrenginiai.

UAB „A.“ medienos apdirbėjai dirbant prie medienos apdirbimo linijos užstrigo ruošinys. Išjungusi stakles darbuotoja bandė rankomis atlaisvinti ruošinį ir netyčia paspaudė kojinį staklių pedalą. Tuo metu jos rankos plaštaka pakliuvo po veikiančiu pjūklu, kuris ją visiškai nupjovė.

Nustatyta, kad prie rūšiavimo linijos buvo naudojami rankiniai valdymo skydo mygtukai. Vėliau prie rūšiavimo linijos buvo įrengti transporteriai, kad sumažinti darbuotųjų lankstymąsi. Kartu buvo sumontuotas kojinis valdymo paleidiklis ir staklės pradėtos naudoti su kojiniu pedalu ir atsirado atsitiktinio įrenginio paleidimo tikimybė. Darbdavys leido eksploatuoti stakles, kurios neatitinka darbuotojų saugos ir sveikatos  reikalavimų, neįvertino galimo sužeidimo rizikos, nenumatė saugaus darbo atlikimo metodų ir prevencinių priemonių rizikai pašalinti.

UAB „S.“ pakuotoja dirbo prie lentelių skersavimo staklių, kurios skirtos lentų galams apipjauti. Darbuotoja rinko apipjautas lentas nuo staklių, tačiau jos neužsegtos liemenės skvernas pakliuvo į besisukantį pavaros veleną ir pavaros velenas pradėjo traukti nukentėjusiosios drabužius ir ją pačią į įrenginį. Darbuotoja patyrė  peties ir žasto trauminę amputaciją. Nustatyta, kad staklės neturėjo atitikties deklaracijos ir negalėjo būti naudojamos.

Dažni ir sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe, kai sužeidžiamos darbuotojo akys.

UAB „R. P. L.“ dirbtuvėse šaltkalvis bandė nuimti guolį nuo velenėlio. Velenėlį su guoliu buvo įstatęs į spaustuvus. Įrėmęs į guolį atsuktuvą, kalė plaktuku per atsuktuvo rankeną. Guolio korpusas trūko ir viduje buvęs šratukas iššoko bei pataikė darbuotojui į akį ir sunkiai ją traumavo. Nustatyta, kad darbuotojas pasirinko nesaugų demontavimo būdą, nenaudojo privalomų apsauginių akinių.

„Šiais metais gerokai išaugo mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe skaičius, kuriuos lėmė nesaugūs pačių darbuotojų ar jų kolegų veiksmai – darbuotojai žūsta, nes jie patys ar jų kolegos elgiasi nesaugiai arba sąmoningai rizikuoja“, – sakė VDI inspektorius Saulius Balčiūnas.

UAB „S.“ Vilniuje statybos objekte darbo dienos pabaigoje darbuotojai montavo laiptų aikštelę. Darbuotojas dirbo prisirišęs prie aikštelės kilpos, jis atsisegė apraišus, užlipo ant aikštelės. Laužtuvu stumiant laiptų aikštelę, atskilo betonas, darbuotojas prarado pusiausvyrą ir nukrito nuo perdengimo iš 4,680 m aukščio ir patyrė daugybinius sužalojimus. Darbuotojas nenaudojo asmeninių apsaugos priemonių.

Norėdamas patikrinti, iš kur sunkvežimyje bėga skysčiai, šaltkalvis paėmė spec. vežimėlį, atsigulė ant jo ir palindo po sunkvežimio priekiniu buferiu arčiau vairuotojo pusės. Vairuotojas įlipo į sunkvežimio kabiną ir, padavęs daugiau oro į važiuoklės priekines pagalves, pakėlė automobilio priekį. Šaltkalviui būnant po automobiliu, sunkvežimio važiuoklės oro pagalvės nusileido į apačią ir taip prispaudė darbuotoją. Nelaimė įvyko, nes nukentėjusysis sunkvežimiui pakelti nenaudojo tam pritaikytų kėlimo priemonių ir nepastatė atramų po sunkvežimio priekiu, skubėdamas atlikti apžiūrą kuo greičiau.

Dar kartą norime paraginti darbuotojus darbo vietose vadovautis savo patirtimi ir pagrindine taisykle – „sustok, pagalvok, veik“, kad, vykdydami darbus, savo veiksmais nesukeltų pavojaus gyvybei ir sveikatai.

Pagal VDI inf.