Veiksniai, susiję su miško kainos svyravimu

Nuosavybės teisių į vienos ar kitos rūšies nekilnojamąjį turtą turėjimas suteikia savotišką saugumo jausmą, jog susidūrus su finansinėmis problemomis, reikia jį (arba dalį) parduoti ir viskas išsispręs. Miškas – ne išimtis. Tiesa, reikia objektyviai įvertinti, ar išlaidos, susijusios su miško išlaikymu, nėra per didelės, lyginant su potencialia pastarojo nauda pardavimo atveju.

unsplash.com nuotr.

Žinant, kad miško vertė yra susijusi ne tik pastarojo kokybe, bet ir išoriniais veiksniais, lemiančiais kainos svyravimus, gali būti, jog būtent šiandien – geriausia diena, kada finansiškai naudingiausia parduoti mišką. Visuomet verta pasidomėti, kaip profesionalus miškų supirkimas gali padėti pasiekti didžiausią grąžą Jūsų atveju.

Išoriniai veiksniai, lemiantys miško kainos svyravimą

Kaina, kuri už turimą mišką buvo pasiūlyta, pavyzdžiui, prieš metus, šiandien gali būti visiškai kitokia – tiek mažesnė, tiek ir didesnė. Galima išskirti visą eilę išorinių faktorių, lemiančių miško kainos svyravimą.

Pasiūla ir paklausa. Kaip ir kalbant apie daugelį kitų rūšių prekių, miško kainos svyravimas yra tiesiogiai susijęs su paklausa ir pasiūla. Jei juntama išaugusi paklausa iš statybų srities, medienos gamintojų ar kitų pramonės sektorių, natūralu, tai gali lemti ir miško kainų augimą. Ir, priešingai, rinkoje esant medienos pasiūlos pertekliui ar  sumažėjus paklausai,  krenta ir miško kainos.

Ekonominiai veiksniai. Ekonomikos situacija, pavyzdžiui, palūkanų norma, infliacija ir kiti makroekonominiai rodiklius taip pat yra tiesiogiai susiję su miško kaina. Ekonomikai augant, iš statybų, pramonės ar kitų sektorių gali būti juntama išaugusi medienos paklausa. O ekonominis nuosmukis, priešingai, sumažina paklausą, tad ir miško supirkimo kainą.

Teisiniai aspektai. Teisės aktai, reglamentuojantys miškų eksploataciją, prekybą mediena, aplinkosaugos ir kitus klausimus taip pat turi įtakos miško kainos svyravimui.

Klimato sąlygos ir gamtiniai veiksniai. Įvairios stichinės nelaimės, pavyzdžiui, gaisrai, uraganai, ypač – kalbant apie regionus, kuriuose yra koncentruota medienos pramonės, taip pat atlieka svarbų vaidmenį, kalbant apie miško kainą.

Miško kokybė – rodiklis, neatsiejamas nuo miško kainos

Žinoma, ne tik aptarti išoriniai veiksniai, bet ir miško kokybė – faktorius, tiesiogiai susijęs su miško kaina, kurios pasiūlymą galima išgirsti, nusprendus savo nuosavybę parduoti. O terminas „miško kokybė“  taip pat apima ne vieną faktorių, su kuriuos derėtų susipažinti.

Miško sudėtis. Tai vienas svarbiausių rodiklių, apibrėžiančių miško kokybę. Kaina priklauso nuo to, ar kalbame apie mišrų mišką, o gal – ąžuolyną ar spygliuočių mišką.

Miško amžius, o tiksliau, medžių brandumas – kriterijus, į kurį, nustatant parduodamo miško kainą, taip pat atsižvelgiama. Prireikia nemažai laiko, kol jauni medžiai subręsta ir tampa tinkami kirtimui. Dėl šios priežastis nebrandaus miško kaina įprastai yra žemesnė nei to, kuriame auga brandūs medžiai.

Geografinė vieta. Tai dar vienas kriterijus, neatsiejamas nuo miško kainos. Jei miškas išsidėstęs sunkiau pasiekiamoje vietoje, natūralu, jo kaina bus taip pat mažesnė.

Vertinant potencialią miško vertę, svarbu atsižvelgti į konkrečiu atveju miško kirtimui taikomus kirtimo dažnumo ribojimus.

Taigi, miško vertė yra susijusi ne tik su pastarojo kokybe, bet ir išoriniais veiksniais, lemiančiais kainos svyravimą. Miško savininkai turėtų nuolat domėtis šios rinkos tendencijomis ir miško kainos pokyčiais. Kai kaina, siūloma už hektarą parduodamo miško, yra akivaizdžiai padidėjusi, užuot aklai laikiusis įsikibus nuosavybės, racionalu svarstyti miško pardavimo galimybę. Tik laikantis tokio požiūrio, turimas miškas gali atnešti potencialia maksimalią finansinę naudą.