Vėjo jėgainės neš didesnę naudą savivaldybės biudžetui

vejo jegaines_saulinos2018 metais planuojama Šilutės r. savivaldybės biudžeto pajamas padidinti net 680 tūkstančių eurų tiesiog iš vėjo.

Savivaldybės administracija politikams pristatė sprendimo projektą, kuriuo apmokestins didžiausiu leistinu nekilnojamojo turto mokesčio tarifu (3 proc. turto vertės) atsinaujinančios energijos – vėjo, saulės ir kt. – jėgainių statinius.

Iki šiol jėgainės buvo apmokestintos 0,3 proc. tarifu.

Su skandalu nieko bendro

Ekonomikos ir finansų komitete politikams kilo klausimų, kaip Savivaldybės administracijai kilo idėja praturtėti iš vėjo jėgainių verslo: gal tai kaip nors susiję su Seimo nario Artūro Skardžiaus šeimos verslu – keleriopai brangiau Čiūtelių kaime nuomoti žemę vėjo jėgainių verslo bendrovei, nei įprastai ji moka to kaimo ūkininkams; gal Savivaldybė pasimokė iš Seimo nario?

Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis patikino, kad nekilnojamojo turto mokesčio tarifo padidinimas atsinaujinančios energijos jėgainių statiniams niekaip nesusietas su minėtu skandalu.

S.Šeputis priminė, kad savivaldybės Taryba gali nustatyti 0,3-3,0 proc. turto vertės nekilnojamojo turto mokestį. Iki šiol didžiausiu tarifu Šilutės politikai buvo apmokestinę tik komercinės paskirties turto valdytojus, kurių statiniai apleisti ir nenaudojami.

S.Šepučio teigimu, Šilutės savivaldybės administracija sužinojo, kad visas vėjo jėgainių bendroves valdo užsienio investuotojai, tad kodėl jos negalėtų mokėti savivaldybės biudžetui didesnį nekilnojamojo turto mokestį?

Pasak S.Šepučio, didžiausiu leistinu tarifu vėjo jėgaines yra apmokestinusios ir kitos Lietuvos savivaldybės.

Tikisi 10 kartų didesnių pajamų

Savivaldybės administracijos duomenimis, Šilutės savivaldybės teritorijoje yra pastatytos 57 vėjo jėgainės, kurių nekilnojamojo turto (pamatai ir stiebai) vertės yra nuo 300 iki 600 tūkst. eurų. Savivaldybės politikams nusprendus jėgaines apmokestinti 10 kartų didesniu nekilnojamojo turto mokesčiu, į savivaldybės biudžetą 2018 metais tikimasi gauti 680 tūkst. eurų per metus vien už šiuos statinius.

Džiugi perspektyva, pasak savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio, yra ta, kad mūsų savivaldybės teritorijoje planuojama statyti dar 46 vėjo jėgaines. Šiuo metu jų statybos projektai derinami su Krašto apsaugos ministerija. Mero nuomone, didesnis nekilnojamojo turto mokesčio tarifas vėjo jėgainių verslo investuotojų neišgąsdins. Juolab kad bendrovės mūsų rajone jau turi išsinuomotus ar įsigytus sklypus jėgainėms statyti. Tokių teritorijų, kuriose vėjo srautai itin tinkami vėjo energetikai, Lietuvoje nėra daug.

Savivaldybės administracijos direktorius S.Šeputis mano, kad kitokių rūšių atsinaujinančios energetikos (saulės ar vandens) plėtrai didesnis nekilnojamojo turto mokesčio tarifas nesukliudys. Nesigirdi, kad kas nors planuotų Šilutės savivaldybėje statyti saulės jėgainių parkus ar hidroelektrines.

Ekonomikos ir finansų komiteto nariai vienbalsiai pritarė, kad parengtas sprendimas dėl didesnio tarifo nekilnojamojo turto mokesčio vėjo, saulės ir kt. jėgainių statiniams būtų svarstomas Tarybos posėdyje, kuris įvyks birželio 29 dieną.