Nors daugiau nei prieš 10-metį prieš tokias statybas kildavo milžiniškas vietinių pasipiktinimas ir protestai, šįkart tokių dalykų nebuvo, gaideliškiai prieš naujovę neprotestavo.
Turime gal apie 70 jėgainių
Kiek šiandien Šilutės rajone jau yra vėjo jėgainių, ko gero nebepasakytų niekas. Savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis sako irgi neskaičiavęs, bet mano, kad jau bent apie 70 bus.
Dar vieno parko Gaideliuose statybos ėmėsi vėjų jėgainių statytojai UAB „Inikti“ ir „Acme Solar“. Iškilmingame pradžios renginyje startą davė ir kapsulės įkasime dalyvavo ir Savivaldybės vadovai.
Pasak mero V. Laurinaičio, jėgainės turėtų būti pastatytos iki rugsėjo vidurio, tačiau veikti pradės gal tik apie Naujuosius metus. Mat tokiems statiniams yra gana ilgos pridavimo procedūros. Bendra parko galia sieks 8,1 MW.
Pasak V. Laurinaičio, visada atsiranda ir naujovėms nepritariančių, ir jų nenorinčių gyventojų. Tačiau reikia nepamiršti, kad visi esame įpareigoti žengti link tvaraus vartojimo, prisidėti prie tvarių iniciatyvų ir atsinaujinančių energetikos šaltinių naudojimo. Be to, tokių parkų šeimininkai visada skiria paramą vietos bendruomenėms, savivaldybei tai atneša didesnį nekilnojamojo turto mokestį, neretai bendrovės prižiūri ir vietinius kelius.
Vilkytiškiai jau nurimo
Niekas dar neužmiršo kokį vėją prieš daugiau nei 10-metį dėl tokios pat naujovės, kurią įgyvendino skandinavų kapitalo grupei „4 Energia” priklausanti „Naujoji energija”, kėlė Vilkyčių kaimo gyventojai. Tuomet atmosfera kaime buvo įkaitinta, emocingų pasisakymų ir kategoriškų pareiškimų, esą vėjo jėgainės – invazija, kaimo genocidas ir ekologinė katastrofa, netrūko.
Vilkyčių bendruomenės centras „Viltis“ tuomet jėgainių statytojus padavė į teismą, buvo reikalaujama nutraukti parko statybas. O vietiniai tikino, jog nuvertės jų nekilnojamasis turtas, sveikatą trumpins jėgainių keliamas triukšmas, vibracija, bus neįmanoma užmigti, o dėl to sutriks sveikata, kils susierzinimas ir nervinė įtampa. Būta kalbų, kad pastačius elektrines gyventojams netgi nuolat dingsta telefono ryšys, o paukščiai nuo tų „malūnų“ suka į priešingą pusę…
Pastaruoju metu vilkytiškių emocijos nuslūgo ir gyvenimas kaime jau teka įprasta vaga.
Gaideliškiai buvo geranoriški
Visgi Gaidelių gyventojai jokių protestų nereiškė. Šilutės seniūnijos specialistas Marius Stonys sakė, jog tik keletas vietinių buvo pareiškę nepasitenkinimą dėl vieno sunkiosios technikos sugadinto kelio. Tačiau statybininkai ilgai nedelsę keliuką remontavo. Jie taip pat pažadėjo ateityje, kai sunkiasvoriai čia nebevažinės, kelią atstatyti iki ankstesnės būklės. Gyventojai, pasak M. Stonio, buvo geranoriški, todėl abiem pusėms pavyko susitarti.
„Apie galimą neigiamą jėgainių poveikį sveikatai gaideliškiai nekalbėjo. Manau žmonės jau priprato prie tos kelią besiskinančios naujovės ir supranta, jog atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimas yra neišvengiama visos žmonijos ateities perspektyva“, – sakė M. Stonys.
Ką sako mokslas?
Pasidomėjome, ką apie vėjo jėgainių poveikį žmogaus sveikatai sako mokslas.
Žurnalas „Iliustruotas mokslas“ dar pernai gegužę rašė, jog vėjo jėgainės sparnai, kirsdami orą, sukuria žemo dažnio garso bangas. 60 m ilgio sparnas 150 km/h greičiu kirsdamas orą, sukelia ir gana didelį triukšmą, jis gali erzinti netoliese gyvenančius žmones.
Pasak žurnalo, jei stovėsite visai arti modernios vėjo jėgainės, girdėsite triukšmą, panašų į žoliapjovės ar grandininio pjūklo, nutolus 100 m garsas bus tolygus įprastam žmonių pokalbiui. Keletas tyrimų parodė, kad tiek infragarsas, tiek žemo dažnio triukšmas, kurį skleidžia vėjo jėgainės, yra gerokai mažesni už sveikatai nekenksmingas ribines vertes, kurias yra nustačiusios tokios šalys kaip Danija.
2014 m. Masačiusetso technologijos instituto (JAV) mokslininkai paskelbė išsamų jėgainių poveikio žmonių sveikatai tyrimą. Jų išvada – triukšmas neturi tiesioginės įtakos mūsų sveikatai, tačiau gali erzinti jautresnius žmonės ir sukelti miego sutrikimus bei galvos skausmus. Keleto vėlesnių tyrimų rezultatai buvo tokie pat.
Tyrimai rodo, kad mūsų girdimas triukšmas priklauso ne tik nuo garso lygio, bet ir nuo kitų veiksnių. Pavyzdžiui, jei matote jėgainę pro savo namų langą, garsas atrodo daug labiau erzinantis, o jei vėjo jėgainė jums generuoja pinigus, triukšmas tampa pakenčiamesnis.
Rašyti atsakymą