Velykų savaitgalį šilutiškiai privertė rimtai darbuotis visas tarnybas

Praūžęs šventinis Velykų savaitgalis tikrai daugeliui liks įsimintinas. Panašu, kad gyventojams į galvą trenkė ne tik atšilęs pavasariškas oras, bet ir gerokai padauginto alkoholio kiekis. Štai su tokia realybe susidūrė šalies ir mūsų rajono medikai, policijos pareigūnai. Policija skaičiuoja, kad žmonės per šį šventinį savaitgalį pagalbos kvietėsi dešimtadaliu dažniau nei įprastą savaitgalį, buvo ir fizinio skausmo sukėlimo, ir smurto artimoje aplinkoje atvejų. Medikams šilutiškiai skundėsi virškinamojo trakto sutrikimais bei paūmėjusiomis lėtinėmis ligomis.

Svaiginosi ir mušėsi

Skaičiuodama per šventinį savaitgalį gautus iškvietimus, šalies policija fiksuoja, kad iš viso jų sulaukta daugiau nei  6100. Didžioji dauguma – dėl smurto, besaikio alkoholio vartojimo. Tiek pareigūnai, tiek medikai juokauja, kad piliečiai su 3 ar net 4 promilėmis alkoholio kraujyje, jų jau nestebina.

Šilutiškiai švęsti pradėjo jau net nuo Didžiojo ketvirtadienio, balandžio 6-osios, kai vidurdienį muštynės įsiplieskė Tarvydų kaime. Čia neblaivus (1,91 prom.) 32 m. vyras sukėlė fizinį skausmą 25 m. moteriai. Vyras buvo sulaikytas.

Tą pačią dieną, tik jau po 14 val. du vyrai susikibo Šilutėje, Lietuvininkų g. Šio incidento metu fizinį skausmą teigia patyręs 41-erių vyras.

Balandžio 7-osios vakare, apie 22 val., Juknaičių sen., Šėrių k. esančiuose namuose 42 m. moteris sukėlė fizinį skausmą kitai 29 m. moteriai. Tą pačią dieną ir panašiu laiku muštynės kilo ir Šilutėje, Melioratorių al. Čia 51-erių vyras sumušė neblaivią (1,44 prom.) 54 m. moterį.

Balandžio 9-osios – Velykų naktį, 2.30 val., Usėnų k., 45 m. vyras sukėlė fizinį skausmą metais jaunesnei moteriai. Tos pačios dienos pavakarę, apie 17.50 val., Gaidelių k., 36 m. vyras smurtavo prieš 31-erių moterį.

Anot Tauragės AVPK Komunikacijos poskyrio vyresniosios specialistės Linos Banienės, nuo balandžio 9 d. 7 val. iki balandžio 10 d. 7 val. (šventinėmis dienomis) Šilutės rajono PK pareigūnai sulaukė 24 pranešimų. Tarp jų – pranešimai dėl keliamo triukšmo, garsiai leidžiamos muzikos. Atvykus pareigūnams triukšmadariai buvo sudrausminti.

Pareigūnai taip pat skubėjo malšinti ir įsiplieskusių konfliktų šeimose. Kai kuriems nuo smurto nukentėjusiems asmenims prireikė ir medikų pagalbos. Šventiniu laikotarpiu pradėti 2 ikiteisminiai tyrimai dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo.

Be incidentų neapsiėjo ir besilinksminantys nepilnamečiai.  Balandžio 10 d., pirmadienį, apie 16 val., Macikų kaime esančiame sodo namelyje kilo gaisras, kurio metu sudegė pastatas. Nuostolis – 4 060 eurų. Šiuo nusikaltimo padarymu įtariami nepilnamečiai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 187 str. 2 d.

Daugėja vaiko teisių pažeidimų

Vaiko teisių apsaugos tarnybos skyriaus Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vedėja Alina Žilinaitė pakomentavo, jog Velykų savaitgalį vaiko teisių gynėjai visoje Lietuvoje gavo virš 150 pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus. Į maždaug pusę šių pranešimų buvo reaguota skubiai, t. y. kartu su policijos pareigūnais. Įvertinus situaciją, saugią aplinką teko užtikrinti 91 vaikui. Anot A. Žilinaitės, Velykų savaitgalio statistika yra labai panaši į Kalėdų, Naujųjų metų ir kitų šventinių savaitgalių statistiką.

VTAT specialistai sako, jog labai svarbu atkreipti dėmesį, kad  vaiko teisių gynėjai gauna daugiau pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus ne tik švenčių metu, gaunamų pranešimų skaičius auga kiekvienais metais: 2020 m. buvo gauta 39 430 pranešimų, 2021 m. – 40 493, 2022 m. – virš 45 tūkst.  Gaunant daugiau pranešimų apie vaiko teisių pažeidimus, kartu daugėja ir pranešimų dėl galimo smurto prieš vaikus atvejų.

Plušėjo ir medikai

Kaip reikiant per šventines dienas paplušėjo ir greitosios medicinos pagalbos ekipažai. Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Lina Stanišauskienė sakė, jog per tris dienas, šeštadienį-pirmadienį, Šilutės PSPC dirbusios trys greitosios pagalbos brigados išsijuosusios privalėjo reaguoti net į 70 iškvietimų. Tarp jų – ir lėtinių ligų paūmėjimas, virškinamojo trakto sutrikimai, smurto atvejai. Kai kuriems pacientams užteko pirminės medikų apžiūros ir suteikus pirmąją pagalbą jie buvo išleisti gydytis į namus, kitiems teko gultis ir į ligoninę. Vienas pacientas, patyręs sunkią traumą autoįvykio metu buvo išvežtas ir į Kauno klinikas skubiai mikrochirurgijos operacijai.

Anot L. Stanišauskienės,  įprastą savaitgalį medikams tenka reaguoti į maždaug 30-40 iškvietimų.