Ventės rage aptikta nauja paukščių rūšis Lietuvoje

1 1Gruodžio 24 dieną Ventės rage sugauta netikėta „Kalėdinė dovanėlė“, tai nauja paukščių rūšis Lietuvoje – juodagurklis erškėtžvirblis (Prunella atrogularis). Paukštis sugautas voratinkline gaudykle. Ventės Rago ornitologinės stoties žieduotojas Vytautas Eigirdas iš kart pastebėjo, jog tai neįprastas svečias – paukštis nuo įprasto Lietuvoje (tiesa ne žiemos metu) paprastojo erškėtžvirblio (Prunella modularis) išsiskyrė juodu viršugalviu ir pagurkliu, balkšvai gelsvu „antakiu“, oranžine krūtine.

Išvaizda labiausiai priminė šalyje jau registruotą sibirinį erškėdžvirblį (Prunella montanella), nuo jo išsiskyrė juodu pagurkliu. Po pagavimo paukštis sužieduotas, išmatuotas ir paleistas.

Juodagurklis erškėtžvirblis išskiriamas į du porūšius, iš kurių atrogularis sutinkamas tik Rusijoje, Uralo kalnuose, o huttoni Centrinėje Azijoje (Kazachstane, Kirgizijoje, Kinijoje ir Mongolijoje). Atrogularis porūšio paukščiai žiemoja Pietinėje ir Centrinėje  Azijoje, kur didžiausios sankaupos aptinkamos: Afganistano, Tadžikistano, Irano, Turkmėnistano ir Pakistano kalnuose. Huttoni porūšis iš dalies sėslus.

Vakarų ir Centrinėje Europoje juodagurklis erškėtžvirblis sutinkamas labai retai ir ne kiekvienais metais. Kiek daugiau stebėjimų užregistruota per pastarųjų 10-ies metų laikotarpį Skandinavijos šalyse. Čia jis dažniausiai buvo stebimas vėlyvą rudenį bei žiemos pradžioje, rečiau ankstyvą pavasarį.  2015 metais juodagurklis erškėtžvirblis buvo aptiktas tik Švedijoje, kur nufotografuotas balandžio 22 dieną.

Tai jau 390-a paukščių rūšis Lietuvos sąraše ir 5-oji nauja paukščių rūšis šiais metais. Prieš juodagurklį erškėtžvirblį šįmet dar buvo atrasti šie paukščiai: paprastasis stepinis vieversys (sausį), tundrinis sėjikas (gegužę), garbanotasis pelikanas (gegužę) ir mažoji švygžda (liepą).