
Ateityje tikisi sužymėti daugiau
Kai šią naujieną V.Jusys paskelbė „Facebook“, daugelis žmonių nepatikėjo, pamanė, kad ornitologai taip juokauja. Štai Edmundas komentavo, kad „Jei čia juokeliai, tai turiu pastebėti, kad iki balandžio pirmosios dar gana ilgas laiko gabaliukas“.
Bet tai yra tikra tiesa.
Ventės rago ornitologinės stoties direktorius Vytautas Jusys „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad šiuos vabzdžius norėjo žymėti ir anksčiau, tačiau laisvesnio laiko atrado tik šį rudenį.
Laumžirgiai, kaip ir paukščiai, į ornitologų rankas patenka įskridę į gaudykles. Per kelias dienas V.Jusys kartu su kolega sužymėjo apie 30 laumžirgių. Jie tikisi, kad savaitgalį į gaudykles jų prilėks daugiau, nes sinoptikai prognozuoja šiltą orą.
Žymėti vabzdžius nėra sudėtinga, užtenka ant sparnelių užrašyti numerį. Kur kas sudėtingiau nustatyti laumžirgių rūšį. V.Jusys atvirauja, kad nėra vabzdžių specialistas, todėl pagavęs laumžirgį atsiverčia knygą ir žiūri, kokios rūšies jis galėtų būti.
„Čia tik – pabandymas, ateityje galvojame žymėti daugiau laumžirgių, rimčiau tą daryti pradėsime kitų metų pavasarį“, – sakė ornitologas.
Vabzdžių žymėjimas nėra naujiena. V.Jusys pasakojo, kad Latvijos paukščių žiedavimo stotyje svečiavęsi gamtininkai šveicarai irgi žymėjo laumžirgius.
Vabzdžiai taip pat migruoja
Vabzdžių migracija – sezoninis vabzdžių judėjimas iš vienos vietos į kitą. Tai įprasta skirtingasparniams žirgeliams, vabalams, drugeliams ir kandžiams.
Migracijos atstumas priklauso nuo rūšies ir gali siekti iki kelių tūkstančių kilometrų. Didžiausiais atstumais migruoja sparnuotieji vabzdžiai. Kai kurios drugelių rūšys į Lietuvą atskrenda nuo Viduržemio jūros.
Vabzdžių migracijai būdinga tai, jog jų judėjimas vyksta grupėmis. Taip pat pasitaiko atvejų, kuomet vabzdžiai negrįžta į pirminę vietą, o kita jų karta gali patraukti į priešingą pusę. Tai visiškai priešinga paukščių migracijai.
Dauguma Lietuvoje esančių laumžirgių išgyvena tik sezoną ir žiemą jų nelieka. Išskrenda tik viena kita rūšis.
V.Jusys sakė, kad vabzdžių migracija moksliškai tyrinėta labai mažai, ir tikisi, kad pradėtas laumžirgių žymėjimas atneš įdomių rezultatų.
Rašyti atsakymą