Ventės rago ornitologai tęsia laumžirgių žymėjimą

laumzirgiu zymejimas_2Keturdėmė skėtė, pasaginė strėliukė, baltaplaukis ar karališkasis – tai Ventės rago ornitologinės stoties paukščių gaudyklėse sugautų laumžirgių rūšys.

Taip, teisingai supratote, laumžirgių. Šiuos vabzdžius stoties ornitologai gaudo ir žymi nuo praėjusių metų rugsėjo mėnesio. Juos ornitologai ne žieduoja, bet pažymi sparnelius.

Daugelis dar negali patikėti, kad ornitologai gaudo ne tik paukščius, bet ir vabzdžius. Dar labiau nustemba, kad laumžirgių yra daugybė rūšių.

Šiemet gegužės mėnesį Ventės rago ornitologinėje stotyje buvo pažymėta 10-ies rūšių 1695 laumžirgiai: keturdėmių skėčių – 1315, bronzinių skėčių – 259, dvidėmių skėčių – 56, raudonųjų skėčių – 22, dar po keliolika ar kelis baltaplaukius, ruduosius, upelinius ir karališkuosius laumžirgius, plokščiąsias skėtes ir pasagines strėliukes.

Vabzdžių žymėjimas nėra naujiena. Ornitologinės stoties direktorius Vytautas Jusys yra pasakojęs, kad Latvijos paukščių žiedavimo stotyje svečiavęsi gamtininkai šveicarai irgi žymėjo laumžirgius.

V. Jusys „Šilutės naujienoms“ yra pasakojęs, kad laumžirgius norėjęs žymėti ir anksčiau, tačiau laisvesnio laiko atrado tik praėjusių metų rudenį.

Žymėti vabzdžius nėra sudėtinga, užtenka ant sparnelių užrašyti numerį. Kur kas sudėtingiau nustatyti laumžirgių rūšį.

Vabzdžiai irgi migruoja – perskrenda iš vienos vietos į kitą. Tai įprasta skirtingasparniams žirgeliams, vabalams, drugeliams ir kandžiams. Migracijos atstumas priklauso nuo rūšies ir gali siekti iki kelių tūkstančių kilometrų. Didžiausiais atstumais migruoja sparnuotieji vabzdžiai. Kai kurios drugelių rūšys į Lietuvą atskrenda nuo Viduržemio jūros.

Vabzdžių migracijai būdinga tai, jog jie juda grupėmis. Taip pat pasitaiko atvejų, kuomet vabzdžiai negrįžta į pirminę vietą – visa jų karta gali patraukti į priešingą pusę. Tai visiškai priešinga paukščių migracijos dėsniams.

Dauguma Lietuvoje esančių laumžirgių išgyvena tik sezoną. Dažniausiai šių vabzdžių patelės rudenį deda kiaušinėlius, jie peržiemoja vandens telkiniuose. Pavasarį išsirita plėšrios lervos, mintančios vandens bestuburiais, buožgalviais, mailiumi. Suaugėliai išsivysto ir ritasi birželio – liepos mėn.

Į šiltesnius kraštus išskrenda tik viena kita laumžirgių rūšis.