Ventės rago stotyje sužieduotų paukščių rekordas – jau 107 tūkstančiai

rekordinis skaicius_pauksciu3Esame naujo rekordo per pastaruosius 90 metų išvakarėse – penktadienį, spalio 12 dieną Ventės rago ornitologinėje stotyje buvo sužieduota jau 107 tūkstančiai sparnuočių, skaičiuojant nuo šių metų sausio 1-osios.

Stoties vedėjas Vytautas Jusys sako, jog šiemetinė rudeninė paukščių migracija pateikė tikrą staigmeną – jau viršytas net ir iki šiol rekordiniu laikytas 105 000 sužieduotų paukščių skaičius, kuris buvo pasiektas 2003 metais. Tuomet tai buvo rekordas nuo pat paukščių žiedavimo Ventėje pradžios – 1928-ųjų metų. Tad akivaizdu, kad iki metų pabaigos ir dabartinis rekordas dar bus gerokai viršytas, mat sparnuočiams žiedeliai maunami net iki šalnų.

Paukščiai mėgsta vakarį

Kelių dešimtmečių ornitologo darbo patirtį turintis V.Jusys vardija kelias tokios sėkmingos rudeninės ornitologų „medžioklės“ priežastis, kurios, anot jo, šiemet itin sėkmingai sutapo.

Pirmiausia tai visą šį rudenį pučiantys ypač paukščių migracijai palankūs vakarų ir pietvakarių vėjai. Kaip bebūtų keista, sparnuočiai, pasirodo, mėgsta skristi prieš vėją, ir nemėgsta, kai jis pučia jiems į uodegas…  Pastaraisiais metais rudenį pamaryje net po kelias savaites iš eilės vyravo rytų vėjai, todėl ir migracija vyko lėčiau. Šiemet rytys pūtė tik spalio 11 – 12 dienomis, ir to rezultatų laukti ilgai nereikėjo – paukščių gaudyklėse tomis dienomis iš karto sumažėjo.

„Kuomet pučia rytų vėjas, paukščiai dar nepriskridę gaudyklių apsisuka ir pasuka link Rusnės“, – pasakoja V.Jusys.     

Kol kas daugiausia sparnuočių per dieną Ventės rage šiemet buvo sužieduota spalio 4-ąją – beveik 7300. Iki tol dienos rekordas taip pat buvo pasiektas 2003-aisiais, kuomet buvo sužieduota 6500 paukštelių. Mažiausias skaičius šiemet rudenį sugautas praėjusį ketvirtadienį, spalio 11-ąją – 1200.

Išgyveno daug jauniklių

Dar viena priežastis – šilta vasara, kurios metu išgyveno daug jauniklių. Jų nepražudė liūtys, nepristigo jiems ir maisto, todėl sparnuočių populiacijos šiemet itin  gausios. Tačiau ne visos. Štai varnėnų šiemet kaip niekada mažai. V.Jusys pasakoja, kad pernai iki rugsėjo 1-osios ornitologijos stotyje buvo sugauta ir sužieduota 28 000 varnėnų, kai šiemet šis skaičius siekė vos 6000. Ornitologas mano, kad tai dėl to, jog ir šių paukščių populiacija sparčiai mažėja, mat juos labai naikina Pietų ir Vakarų Europos ūkininkai, bandantys taip išsaugoti savo derlius.

Tiesa, tokia gausi šiemetinė paukščių migracija prasidėjo tik rudenį, nes vasara jai buvo visai nepalanki – iki rugsėjo iš viso buvo sužieduota tik apie 20 000 paukščių. Palyginimui pernai per tą patį laiką šis skaičius siekė 46 000.

Gaudyklės ornitologijos stotyje sparnuočių lauks bent iki pusės lapkričio, o kai kada jos nuimamos ir tik prasidėjus šalnoms. Jei migracija bus tokia aktyvi, taip pat bus ir šiemet. Juolab, kad dar ir gruodžio pradžioje į žiemavietes skrenda ypač gražus paukštelis – ilgauodegė zylė. Šio paukštelio kai kuriais metais sužieduojama po keliolika tūkstančių individų, o kai kada – vos keliolika paukštelių. Šiemet ilgauodegių zylių irgi labai gausu – kai kuriomis dienomis ornitologai jų sužiedavo net po tūkstantį.