Verslas ir gyventojai raginami dovanoti nereikalingus kompiuterius Lietuvos moksleiviams

 

child-1073638 960_720Kol švietimo bendruomenė ieško geriausių įrankių ugdymui nuotoliniu būdu, beveik 35 tūkst. Lietuvos moksleivių lieka į šį procesą neįtraukti. ŠMSM duomenimis, maždaug tiek jų negali mokytis nuotoliniu būdu, nes neturi tam reikalingų priemonių.

Šią problemą ėmėsi spręsti savaitgalį hakatono „HackTheCrisis“ programoje susivieniję technologijų entuziastai. „Treatwell“ produkto vadovo Žilvino Lešinsko idėją įgyvendinusi komanda per savaitgalį sukūrė platformą, kuri padės kompiuteriais aprūpinti moksleivius, kurie karantino metu neturi galimybės mokytis nuotoliniu būdu.

Jau dabar įvairios technologijų sektoriaus organizacijos yra kviečiamos užpildyti registracijos formą svetainėje www.mokyklanamuose.lt ir dovanoti apdulkėjusią nenaudojamą įrangą. Iš verslo partnerių gautas registracijas formas apdoros ŠMSM, kuri pagal turimus mokyklų poreikių duomenis paskirstys surinktą įrangą tiems, kam jos labiausiai reikia.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras dr. Algirdas Monkevičius teigia, kad Lietuvoje kas dešimtas mokinys, iš viso per 30 tūkst., yra iš socialiai remtinos šeimos. Nuotoliniam mokymui ministerija ketina įsigyti 35 tūkst. kompiuterių. Iš viso kompiuterinei technikai, interneto ryšiui įsigyti valstybė skiria 9,2 mln. eurų.

„Tačiau tokio didelio kompiuterių kiekio – keliasdešimties tūkstančių – šiuo metu Lietuvoje nusipirkti nepavyks, jų atvežimas užtruks iki kelių mėnesių. Todėl kreipiamės į verslo įmones, prašydami išnuomoti kompiuterinę įrangą. Prašome ir visuomenės pagalbos paskolinti ar padovanoti kompiuterių, planšečių tiesiai mokykloms, kurios skirs tiems, kuriems labiausiai to reikia”, – sako Švietimo, mokslo ir sporto ministras.

Vienas iš platformos „Mokykla namuose” kūrėjų Žilvinas Lešinskas teigia, kad mūsų yra pakankamai nenaudojamų kompiuterių, kuriuos dabar pats metas prikelti naujam gyvenimui.

„Įvedus karantiną, dešimtadalio pažeidžiamiausių moksleivių ugdymas praktiškai sustojo. Negalime žaisti kauliukais su jų ateitimi, todėl kviečiame verslą ir gyventojus dovanoti šiems vaikams savo senus kompiuterius. Užuot rinkę dulkes, jie suteiks pažeidžiamiausiems vaikams žinias”, – sako Ž. Lešinskas.

Projekto partneriais jau tapo Ekonomikos ir inovacijų ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos Junior Achievement, „Laisvės media group“, „Herbertus“. Taip pat „Inventi“, „Treatwell“, „Telesoftas”, „Tesonet” ir dešimtys kitų IT sektoriaus įmonių. Projekto įgyvendintojai taip pat jau sulaukė dvidešimties kompiuterių iš kūrybinių technologijų akademijos „bit&Bite“.

„Šiuo metu esame įkvėpti vieningo tikslo – sumažinti susidariusią atskirtį ir suteikti galimybę mokytis namuose kiekvienam moksleiviui. Socialiai atsakingas verslas dabar turi puikią galimybę prisidėti savo resursais ir suteikti galimybę mokytis ir tobulėti būnant namuose visiems Lietuvos moksleiviams“ – teigia projekto idėjos autorius Žilvinas Lešinskas.

Projektą „Mokykla namuose“ įgyvendina daugiau nei 10 asmenų komanda sudaryta iš skirtingų organizacijų narių ir mentorių, tarp jų: Ornela Vasiliauskaitė, Milda Januškaitė, Dominykas Brezgys, Erika Maslauskaitė, Dovilė Juozapavičiūtė, Greta Aleknavičiūtė, Martynas Orkinas,Gediminas Kalnutis, Andželika Rusteikienė ir Žilvinas Lešinskas. Visa komanda dirba neatlygintinai ir savanoriškai.

Technologinių sprendimų paieškai, dėl susidariusios koronaviruso situacijos, organizuotame hakatone „HackTheCrisis“ dalyvavo daugiau nei 50 komandų ir daugiau nei 1000 dalyvių. Į Vlado Lašo iniciatyvą savaitgalį įsitraukė ir įvairios institucijos: Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, „Infobalt“.