Verslo liudijimų mokesčiai nepakeisti, nors kai kam jie kelia juoką

Šilutės savivaldybės taryba patvirtino veiklų, kuriomis galima verstis turint verslo liudijimą sąrašą, bei 2021 metų fiksuoto pajamų mokesčio dydžius ir mokesčių lengvatas.
Svarstant verslo liudijimų mokesčių dydžius ir lengvatas Tarybos posėdyje pasisakiusiųjų prieš tokį sprendimą nebuvo.

Svarstant sprendimą komitetuose savivaldybės politikai pastebėjo, kad mokesčių dydžiai jau trejetą metų tokie pat ir kitiems metams taip pat nepakeisti. Tik dabartinis sprendimas yra papildytas reikalavimu verslininkams renginių metu prekes dėlioti į popierių, popierines ar medines dėžutes ar lėkštutes.

Tikisi legalios veiklos ir verslo plėtros

Ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Ugnė Šunokienė komitetų posėdžiuose kalbėjo, kad rengiant šį sprendimo projektą buvo įvertinti VMI pateikti duomenys apie išduotus verslo liudijimus gyventojams Šilutės rajono savivaldybės teritorijoje, jų skaičių, sumokėtą pajamų mokestį ir suteiktas lengvatas.
Siekiant nebloginti verslo aplinkos ir nemažinti Savivaldybės biudžeto pajamų šiuo sprendimo projektu siūloma 2021 m. nekeisti fiksuoto pajamų mokesčio dydžių ir palikti šiais metais galiojančius.

Tikimasi, kad sprendimo projektu siūlomi pajamų mokesčio dydžiai sudarys palankias sąlygas smulkaus verslo plėtrai rajone, skatins verslo veiklos individualią iniciatyvą, mažins nedarbą bei skatins atlikti veiklą legaliai, sumokant mokesčius.

Analizuojant verslo liudijimų mokesčių kainas, daugelis politikų pastebėjo, kad jie nedideli – daugelis jų per metus sieks nuo 50 iki 145 Eur. 250 Eur per metus – didžiausią mokestį – mokės tik kai kurie verslininkai: statybininkai – dailidės ir staliai, medinės taros, čiužinių gamintojai bei namų, butų nuomotojai ir baldų gamintojai.

Kalbant apie gyventojų, dirbančių su verslo liudijimais skaičius galima pastebėti, jog 2019 metais tokių buvo 1179, o 2020 metais per 7 mėnesius 750. Pernai jie sumokėjo 59 622 Eur mokesčių, o šiemet per 7 mėnesius surinkta 38 364 Eur.

Mokesčiai maži ir kelia juoką

Svarstant verslo liudijimų mokesčių dydžius ir jų lengvatas Savivaldybės tarybos posėdyje, pasisakiusių prieš tokį sprendimą nebuvo. Liberalų frakcijos pirmininkas Algirdas Gečas sakė, jog jis gerbia verslininkų darbą, tačiau svarstant verslininkų, dirbančių pagal verslo liudijimus mokesčius, jam kyla abejonių. Jo nuomone, verslo liudijimo mokesčiai daugeliu atvejų yra nedideli, lyginant su verslininkais, kurie dirba įmonėse ir bendrovėse. Juk daugeliu atvejų vienerių metų verslo liudijimo mokestį verslininkas, gerai pasidarbavęs, uždirba per vieną dieną. O dar valstybės įstatymai leidžia mokėti verslo liudijimo mokestį išvardintomis dienomis.

Pasak A. Gečo, jis žino, kad kitose kaimyninėse savivaldybėse verslo liudijimų mokesčiai yra panašūs. Todėl jis ragina savivaldybės merą Vytautą Laurinaitį tokį klausimą svarstyti savivaldybių merų susirinkimuose ir sutartinai jį keisti.

Į A. Gečo pasisakymą sureagavo meras V. Laurinaitis. Jis priminė, kad verslo liudijimo mokesčių dydžiai priklauso nuo Savivaldybės tarybos sprendimo. Administracija parengė sprendimo projektą ir po svarstymų komitetuose negavo jokių pataisymų. Jeigu yra nuomonė, kad mokesčiai per maži, Savivaldybės politikai savo vardu gali parengti jų pakeitimus ir teikti juos svarstyti Tarybai.
Įvykus balsavimui paaiškėjo, kad tik du savivaldybės tarybos nariai nebalsavo už administracijos parengtą sprendimą.

Sigitas Grinčinaitis
Komercijos direktorius, korespondentas