Verta pamatyti: Lietuvoje ritasi įstabaus grožio drugiai

1a Morpho peleidesĮ Akmenės krašto muziejų atkeliavo trečioji tropinių drugių lėliukių siunta. Jau greitai prie oranžerijoje dar tebelakiojančių tropinių drugių, tarp kurių dar yra ir „drugių-pelėdų“ (Caligo atreus), prisijungs kiti egzotinių šalių drugeliai. Jau šį savaitgalį specialioje drugelių oranžerijoje skraidys arti šimto drugių.

Jums nereikės keliauti į Pietų Ameriką ar Indiją: „drugelius-mėlynuosius tigrus“, „drugelius-pelėdas“, „drugelius-aitvarus“, „drugelius-leopardus“ ir kt. pamatysite Akmenėje. Pamatysite ir didžiausią Lietuvoje dieninių drugių kolekciją.

17-a skirtingų rūšiųPicture 131

Oranžerijoje sparnus jau išskleidė įspūdingo grožio drugiai Morpho peleides. Tai išsiskiriantis tiek spalva, tiek dydžiu vaivorykštinis drugelis, kuris aptinkamas Centrinėje Amerikoje, Paragvajuje ir Trinidade. Drugelio Morpho išskleistų sparnų ilgis siekia iki 20 cm. „Šis drugys neabejotinai sužavės lankytojus savo ypač ryškiu mėlynos spalvos blizgesiu. Apie šiuos Amazonės regiono drugius vietiniai gyventojai sako, kad jiems praskleidus sparnus ant žemės nusileidžia dangus“, – sakė muziejaus vadovė Lionė Stupurienė.

Muziejaus lankytojai turės unikalią progą pasigrožėti gyvais drugeliais iš daugelio egzotinių šalių: iš Indijos, iš Peru, iš Meksikos, iš Filipinų, iš Brazilijos ir kt. Iš viso naujoje siuntoje (87-ios lėliukės) yra net septyniolika skirtingų rūšių bei porūšių drugelių: Morpho peleides, Danaus limniace (dar vadinamas „drugeliu-mėlynuoju tigru“), Idea leuconoe („drugeliai-aitvarai“), Cethosia cyane („drugelis-leopardas“), Graphium agamemnon („uodeguotasis kėkštas“), Catopsilia scylla, Hypolimnas bolina, Idiopsis juventa, Pachliopta kotzebuea, Papilio demoleus, Papilio lowi, Papilio nephelus, Papilio palinurus, Papilio polytes, Papilio rumanzovia, Parthenos sylvia, Parthenos sylvia philippinensis. Muziejaus lankytojams gali pasisekti užtikti ir besiritančius iš lėliukių drugius. Tai viena įspūdingiausių gamtos metamorfozių: vikšro virtimas drugeliu.

Modernūs „drugelių namai“

1aMuziejuje sumontuota 14 m² estetiška oranžerija, joje įrengtas ekonomiškas ir ekologiškas LED apšvietimas, ją apšildo specialus, drėgmei atsparus, elektrinis radiatorius, viduje veikia ultragarsinis oro drėkintuvas. Kitose patalpose veikia oro sausintuvai, kad nepadarytų žalos kitiems muziejaus eksponatams, ypač dieninių drugių kolekcijai, kuri yra gretimoje patalpoje.

Pirmosios siuntos „drugiai-pelėdos“ yra labai dideli, jų sparnų dydis siekia iki 20 cm. Ant sparnų jie turi didžiules „akis“, kurios labai panašios į pelėdų akis, todėl jie ir vadinami „drugiais-pelėdomis“. Caligo atreus natūraliai veisiasi Centrinės ir Pietų Amerikos šalių teritorijose: Peru, Meksikos ir kitose. Drugiai-pelėdos aktyviausiai skraido prieblandos metu. Apie tokį jų elgesį sufleruoja ir lotyniškas pavadinimas „Caligo“ (lot. caligo – tamsa). Jų apatinio sparno struktūra yra apgaubta paslaptimi. Manoma, kad pamėgdžiojama grobuonių akių struktūra atlieka atbaidymo funkciją. Mat drugeliais mintančių gyvūnų (pavyzdžiui, driežai Anolis) vengia žengti į už juos didesnių plėšrūnų medžioklės plotus. Tačiau klausimas, kodėl gyvūnai plėtoja tokias sudėtingas kitos rūšies imitacijas, iki galo dar lieka neatsakytas.

Didžiausia drugių kolekcija

Be to, Akmenės krašto muziejuje saugoma ir eksponuojama vieno žinomiausių Lietuvoje dieninių drugių kolekcionieriaus Boriso Izenbeko (1910-2006) kolekcija. „Kaip teigia Lietuvos zoologas, biomedicinos mokslų daktaras Povilas Ivinskis, mūsų saugoma kolekcija yra didžiausia dieninių drugių kolekcija Lietuvoje“, sakė – L. Stupurienė. Pasak jos, B. Izenbeko kolekcijoje yra apie 5 000 dieninių drugių iš viso pasaulio (ekspozicijoje šiuo metu – arti 2 000). Keliolika kolekcijoje esančių eksponatų rūšių yra ant išnykimo ribos ir dabar pasaulyje griežtai saugomi.
Picture 237
B. Izenbekas drugiais susidomėjo 1955 m. Gaudė juos ten, kur gyveno – Ukmergės, Akmenės apylinkėse, kelionėse Kazachstane, Kirgizijoje, Tadžikijoje, Armėnijoje, Buriatijoje, Altajuje. Kolekcionierius aktyviai bendravo su Prancūzijos, Čekijos, Anglijos, Vokietijos, Ispanijos, Kanados, Japonijos, JAV ir Rusijos kolekcionieriais bei drugių specialistais. Didžioji dalis drugių atsisiųsti sovietmečiu, naudojantis pašto paslaugomis. Visą laisvalaikį ir lėšas kolekcionierius skyrė egzotinių drugių įsigijimui, savo kolekcijos tvarkymui.

Kitos lėliukių siuntų gavimo datos: rugsėjo 21 d., spalio 19 d. Po kiekvienos siuntos lankytojai turės galimybę stebėti drugelių gyvenimo ciklus lėliukės ir suaugėlio stadijose.

Beje, ar turi drugeliai ausis? Tai sužinosite atvykę į Akmenės krašto muziejų. Pasiteirauti: tel. (8 425) 55 075, mob. 8 620 32 254. Daugiau informacijos – „Facebook“ paskyroje „Akmenės krašto muziejus“ ir www.akmenesmuziejus.lt.