„Vėtrungių kelias“ kvietė į kelionę po Mažąją Lietuvą

„Vėtrungių kelias“ - ne šiaip turistinis maršrutas, bet ypatinga kelionė norintiems įdomiai praleisti laiką bei atrasti Vakarų Lietuvos paslaptis ir įdomybes. Idėja kurti „Vėtrungių kelią“ kilo Šilutės kultūros bendruomenei, partneriams iš šešių savivaldybių, nuo Nidos iki Smalininkų, nuo kultūros ir turizmo paslaugų įstaigų, iki verslo bei visuomenių organizacijų.

„Vėtrungių kelio“ komanda kartu su visais projekto partneriais.

Visą turistinį sezoną „Vėtrungių kelias“ kvietė pamatyti įvairias Mažosios Lietuvos etnografinio regiono vietas ir kažką įdomaus apie jas sužinoti, išgirsti pasakojimų, legendų, susipažinti su krašto istorija.

„Kafijos diena“ žymi kelionės pradžią

„Vėtrungių kelio“ žaidimas neatsitiktinai prasideda birželio 26 d. Būtent tądien 1844 m. buvo paskelbtas valdžios įsakymas „Dėl prideramos tvarkos žvejybos versle“. Ši data laikoma vėtrungių gimimo diena. O jų krikšto tėvu – vyriausiasis Kuršių marių žvejybos inspektorius Ernstas Vilhelmas Berbomas, gyvenęs Muižės dvare, Šilutės rajone. Todėl ir pažintis su Mažąja Lietuva kasmet prasideda nuo kvapnios „klaipėdietiškos kafijos“.

Kelionės dalyviai keliauja po nurodytas vietas bei atlieka suplanuotas užduotis, jas įvykdę laimi prizus. Žaidėjai kartu gilinasi į Mažosios Lietuvos krašto savitumą bei susipažįsta su jo išskirtiniu kultūros paveldu. „Vėtrungių kelio“ žaidimas tęsiasi iki Pasaulinės turizmo dienos – rugsėjo 27-osios, kuri simbolizuoja turizmo ir kultūros ryšį.

Įvertinus praėjusių metų karantino situaciją, šiemet kultūros kelio veiklos buvo filmuojamos, kad esant poreikiui jas būtų galima pristatyti virtualiai.

2021 metais „Vėtrungių kelias“ pažinti Mažosios Lietuvos etnografinį regioną kvietė keliaujant šešiais skirtingais maršrutais. Vienas maršrutas apėmė vienos savivaldybės penkis lankytinus objektus. Kiekvienoje savivaldybėje buvo įrengti informaciniai stendai, pristatantys maršrutus. Dalyviai, aplankę visus 6 maršrutus surinko unikalių magnetukų su Mažosios Lietuvos miestų ir miestelių herbais rinkinį bei laimėjo projekto partnerių įsteigtus prizus.

Kiekvienoje savivaldybėje, per kurias eina kultūros kelias, buvo pagamintos ir įrengtos specialios dėžutės su „Vėtrungių kelio“ logotipu. Žaidimo taisykles ir dėžučių adresus dalyviai galėjo rasti informaciniame lankstinuke arba internetinėje svetainėje www.vetrungiukelias.lt ir „Facebook“ paskyroje @vėtrungių kelias.

Yra kuo pasidžiaugti

Apžvelgiant visą projekto įgyvendinimo laikotarpį turime kuo pasidžiaugti. Akivaizdu, kad projektas prisideda atgaivinant ir plėtojant krašto tradicijas. Svarbiausias projekto siekis – kad kuo daugiau Lietuvos gyventojų atrastų mūsų kraštą ir visi, apsilankę čia, išvažiuotų žinodami, kuo išskirtinis yra Klaipėdos kraštas ir etnografinis Mažosios Lietuvos regionas.

Tuo pačiu tikslu, bendradarbiaujant su turizmo paslaugų operatoriumi, kultūros kelio turinys bus pritaikytas mokiniams ir keliautojų grupėms. Šiais metais suorganizuotos šešios kelionės įvairioms keliautų grupėms, taip pat parengti kultūros paveldą pristatantys maršrutai moksleiviams.
Šis projektas vykdomas bendradarbiaujant su plačia Vakarų Lietuvos kultūros įstaigų bendruomene. Jis įtrauktas į Lietuvos kultūros kelių programą. 2021 m. pasipildė partnerių ratas, projekto partneriu tapo Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centras.

Siekiant plėsti kultūros kelio žinomumą ir įtraukti kuo daugiau dalyvių, projekto partneriai dalyvavo tarptautiniame renginyje „Žuvienės čempionatas“. Čia buvo įrengtas Mažosios Lietuvos regiono ir „Vėtrungių kelio“ kiemelis „Žuvys ir kiti monai“, kuris buvo ypač gausiai lankomas renginio dalyvių ne tik iš visos Lietuvos, bet ir iš Vokietijos, Latvijos, Lenkijos, Ukrainos ir kt. Į kiemelį buvo galima patekti tik kirtus Rytų Prūsijos muitinės postą (Šilutės Hugo Šojaus muziejaus edukacinė programa). Kiemelyje vyko įvairūs projekto partnerių surengti edukaciniai užsiėmimai: Klaipėdos Mažosios Lietuvos muziejus kvietė vaškiniais spaudais antspauduoti senąjį Klaipėdos įkūrimo raštą, Martyno Jankaus muziejus demonstravo Mažosios Lietuvos juostelių audimą bei pristatė tautinį kostiumą, Rambyno regioninio parko direkcija visus kvietė į „Rambyno kalno žolelių“ degustaciją. Gargždų muziejaus filialas Jono Gižo etnografinė sodyba pristatė programą „Mano vėtrungė“, tradicinių amatų meistras Vaidotas Bliūdžius demonstravo vėtrungės gamybos procesus, Šilutės F. Bajoraičio bibliotekos edukacinė programa pasakojo apie senąją knygrišystę. Salos etnokultūros centras kvietė paklausyti Nemuno deltos paukščių balsų.

„Vėtrungių kelio“ komanda dalyvavo ir Žuvienės virimo čempionate.

Kiemelio lankytojai „šmekiojo“ tradicinio klaipėdiškių kekso ir kafijos, o žvejo Karolio Tamulio iš Juodkrantės žuvienė buvo įvertinta autoritetingos komisijos ir laimėjo prizinę vietą „Tradicinės žuvienės“ kategorijoje. L. Rėzos kultūros centro folkloro ansamblis „Aušrinė“ ir jo vadovė Ramunė Pečiukonytė kiemelio erdvę užpildė liaudiškos muzikos skambesiu, visus sužavėjo Šilutės kamerinio dramos teatro sukurtas personažas „Vėtrungis“!

Rugsėjo 27 d. „Vėtrungių kelias“ pakvies į paskutinius sezono renginius

Rugsėjo 27 d. Pasaulinės turizmo dienos proga regione vyks įvairių renginių Klaipėdoje, Neringoje, Drevernoje ir kt. Šilutėje „Vėtrungių kelias“ kviečia leistis į kulinarinę kelionę ir atrasti Pasaulio skonius savo pietų lėkštėje. Tądien nuo 12 val. Šilutės miesto kavinėse ir restoranuose galėsite pasimėgauti pasaulio tautų patiekalais. Kavinių sąrašą rasite Šilutės kultūros ir pramogų centro internetinėje svetainėje arba užėję į Šilutės turizmo ir informacijos centrą.

Popiet „Vėtrungių kelias“ kvies leistis į kelionę dviračiu „Užkeliauk Rusnės salą“. Keliaudami su gidu susipažinsite su unikalia gamtos vieta – Nemuno delta, apsilankysite žemiausioje Lietuvos vietoje – Rusnės saloje, sužinosite kuo vertėsi vietiniai gyventojai: žvejai, laukininkai, paragausite Nemuno pievų žolelių arbatos. Dviračiais pasieksite Pakalnės kaimą, stabtelsite etnografiniame Skirvytėlės kaime įsikūrusioje Žvejo sodyboje, o grįždami sužinosite kuo ypatinga yra „Bismarko kolonija“ (dab. Žalgirių kaimas). Būtina išankstinė dalyvių registracija.

Projekto organizatoriai jau ruošiasi ir turi sumanymų naujam kultūros kelio sezonui. 2022 m. planuoja parengti ir pateikti kultūros kelio sertifikavimo paraišką. Kultūros kelio sertifikavimas sudarys galimybę glaudesniam kultūros įstaigų, turizmo paslaugų teikėjų ir nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimui ir naujų kultūros paslaugų sukūrimui regione.

Kitą sezoną, gavus projektinį finansavimą, planuojama iš esmės atnaujinti kultūros kelio žaidimą. Kelionė kultūros keliu taps mobilesnė ir labiau įtraukianti kiekvieną dalyvį. „Vėtrungių kelio“ dalyviams bus pasiūlyta galimybė tapti kelionės planuotojais ir susikurti savo „Vėtrungių kelią“.
„Vėtrungių kelio“ operatorius Šilutės kultūros ir pramogų centras. Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Šilutės rajono savivaldybė.