„Vėtrungių kelias“ tampa reikšmingu posūkiu ir kelrode kitiems regionams

vetrungiu kelias organizatoriaiŠeštadienį, Pasaulinę turizmo dieną, F.Bajoraičio bibliotekoje rinkosi antrus metus vykdomo projekto „Vėtrungių kelias“ organizatoriai, partneriai bei dalyviai – Mažosios Lietuvos etnografinio regiono ambasadoriai.
Suvažiavime pasidalinta įspūdžiais, kas pavyko, ką dar reikėtų patobulinti, aptartos projekto tęstinumo galimybės.
Projekto koordinatorė, Šilutės kultūros ir pramogų centro direktorė Jūratė Pancerova partnerių susitikimą pradėjo sveikinimais bei padėkų už bendradarbiavimą įteikimu. Pasidžiaugta ne tik Pamario krašto įstaigomis: F.Bajoraičio biblioteka, Šilutės muziejumi, Šilutės turizmo informacijos centru, Salos etnokultūros ir informacijos centru, Kintų Vydūno kultūros centru, bet ir bendradarbiaujančiais kaimynais – Klaipėdos turizmo informacijos centru, J.Gižo sodybos muziejumi (Dreverna), L.Rėzos kultūros centru (Juodkrantė), Rambyno regioninio parko lankytojų centru.

Diskusijoje prie arbatos puodelio dalyvavo ir viešnia iš Kultūros ministerijos – Regionų kultūros skyriaus vedėja Irena Seliukaitė.
Įgyvendinant projektą „Vėtrungių kelias“ vyko nemažai renginių. Gegužės mėnesį Ventėje, „Ventainės“ viloje, surengta konferencija „Pajūrio regiono turizmo raida ir įtaka Lietuvos turizmo sektoriui. Siekiamybė ir galimybės“. Tą patį mėnesį Uostadvaryje surengtame Nemuno deltos regioninio parko renginyje, kurio metu užfiksuota ilgiausia laivų parado virtinė, įvyko pirmasis „Vėtrungių kelio“ „Menų laivo“ koncertas, kurį dovanojo Šv. Kristoforo kamerinis orkestras. Birželio mėnesį Kintų Vydūno kultūros centre atšvęstas „Vėtrungių kelio“ gimtadienis ir pristatytas turistinis – edukacinis žaidimas „Atrask vėtrungėlę“.

Jo dalyviai – įspūdžiautojai – per tris mėnesius turėjo aplankyti žaidimo žemėlapyje nurodytus Mažosios Lietuvos istorinius, kultūrinius objektus Pagėgių, Šilutės, Klaipėdos ir Neringos savivaldybėse ir gauti vėtrungėles. Svarbiausia žaidimo taisyklė – apsilankyti nurodytoje vietoje ir surinkti 7 antspaudus – atsižymėti. Būtent rugsėjo 27-ąją, kuomet baigėsi vasaros turizmo metas, buvo paskutinė žaidimo diena. Iš viso žaidime išdalintos 57 vėtrungėlės. Tiesa, žaidime dalyvavo ir gerokai daugiau žaidėjų, bet ne visiems pavyko iki galo nueiti visą kelią.

Šeštadienį įvykusioje „Vėtrungių kelio“ įspūdžiautojų ir partnerių sueigoje sutarta ir kitąmet tęsti šį pažintinį žaidimą.
Šiemet daugiausia žaidimo dalyvių aplankė Klaipėdos turizmo informacijos centrą (čia išdalinta 18 vėtrungėlių).

Diskusijos metu muziejų bei turizmo informacijos centrų atstovės diskutavo, jog buvo ir tokių įspūdžiautojų, kurie atvykdavo į nurodytą vietą tik dėl antspaudo. Kad edukacinis žaidimas neprarastų savo pagrindinės vertės, ateityje bus siūloma žaidimovetrungiu kelias jakstaite siksniene dalyviams neskubėti „dėl antspaudėlio“ pasiekti žaidimo galo, bet pasigrožėti, pasidomėti Mažosios Lietuvos etnografinėmis bei istorinėmis vertybėmis – įspūdžiauti tikrąją žodžio prasme.

Projektas – reikšmingas posūkis kitiems regionams

Anot diskusijoje dalyvavusios Kultūros ministerijos atstovės I.Seliukaitės, mintis pabandyti pavirto didžiuliu projektu, kuris jungia daug sričių: kultūros, muziejų, bibliotekų, turizmo. Ateityje į „Vėtrungių kelio“ projektą, reprezentuojantį visą Mažosios Lietuvos regioną, būtų galima įtraukti ir švietimo sritį bei taip dar labiau praplėsti projektą.

„Vėtrungė – ne tik simbolis, bet ir posūkis bei kelrodė kitiems etnografiniams regionams. Šiuo projektu, šiek tiek pakeistu, patobulintu, galima labiau parodyti regiono etniškumą ir tapatybę. Taip galėtų atsiskleisti ir regiono kaimeliai. „Vėtrungių kelias“ gali tęstis net 10 metų. Tinkamai organizuojant ir planuojant projekto etapus, galima išryškinti senąją istoriją, etnografiją“, – sakė I.Seliukaitė ir siūlė tokiu didžiuliu projektu apjungti visą regioną.

Pasak viešnios, kuo greičiau turi atsirasti „Vėtrungių kelio“ internetinis portalas – pagrindinis informavimo šaltinis, pasiekiamas greitai, patogiai ir iš bet kurios vietos. Portalui įkurti, anot ministerijos atstovės, galima gauti finansinę paramą.

Norint į regioną pritraukti daugiau lankytojų bei turistų, pasak I.Seliukaitės, reikia imti pavyzdį iš užsienio šalių, kur kultūrinė informacija, renginių datos numatomos mažiausiai trejiems metams. „Lankytojai, turistai, planuojantieji savo laisvalaikį ar atostogas Mažosios Lietuvos regione, galėtų sudalyvauti ne tik „Vėtrungių kelyje“, bet tuo pačiu ir kokiame nors etnografiniame renginyje, parodoje, kaimo šventėjei“, – sakė I.Seliukaitė.
Aptarus dvejų metų projekto kelią, pirmuosius rezultatus bei naujas idėjas, sueigos dalyvių laukė pramoginė išvyka laivu po potvynių kraštą.